P0

Miestas, Svarbu

Priekaištų sandėlio priestatui nesulaukė (6)

Erikas Petrikas, „Atviros Klaipėdos" praktikantas
2019-08-03


Nors „Atvirai Klaipėdai“ paviešinus projektinius prie Dangės krantinės stovinčio buvusio XIX a. sandėlio (Žvejų g. 8) priestato pasiūlymus straipsnio komentaruose ir socialiniame tinkle netrūko reiškusių nuomonę, kad čia butams yra ne vieta, taip pat ir turėjusių kitokių pretenzijų, viešame jų pristatyme sudalyvavo tik žurnalistas ir tokius susirinkimus mėgstantis lankyti klaipėdietis Valdas Žemaitis.

Bendrovės „Domus Luxus“ užsakymu projektinius pasiūlymus parengė Edmundo Andrijausko projektavimo firma.

„Mes radome senuosius planus, padarėme savąjį detalų planą ir po daugmaž 150 metų, kai niekas nebuvo daroma, pradėjome realizuoti idėjas. Mums liko vienintelis neužstatytas „dantis“. Nenorime daryti priestato labai išskirtinio, nes jau yra išsiskiriantis Kančo namas, tai visus likusius darbus darome labiau foninius. To, ko nepadarė anuomet – dabar padarysime mes. Šio priestato kaina gali būti daugmaž pusė milijono, gal net daugiau. Sunku pasakyti“, – pasakojo projekto vadovas, architektas E. Andrijauskas.

Tekstinėje projektinių pasiūlymų dalyje buvo rašoma, kad dar 2004 m. miesto Tarybos patvirtintas Dangės upės, Žvejų ir Pilies gatvių detalusis planas leidžia atstatant istorinio užstatymo liniją ir charakterį galu į Žvejų gatvę pastatyti priestatą prie 1871 m. datuojamo sandėlio.

2,5 aro ploto sklype architektai projektuoja dviejų aukštų priblokuotą šlaitinio čerpinio stogo priestatą su mansarda. Pirmame jo aukšte numatoma įrengti kavinę, antrame – penkis, mansardoje – keturis butus.

Martyno Vainoriaus nuotr.

„Mūsų idėja statant šį priestatą yra labai paprasta – pastatas, kuris neturi būti dar vienas akcentas jau esančioje grupėje statinių. Apdaila – raudonos klinkerio plytos, kurios prisitaikytų prie šalia esančių pastatų. Langų proporcijos išlygintos arčiau senamiesčio stiliaus. Be to, nieko nėra blogiau, kai yra eilė pastatų ir kiekvienas statinys turi savo išskirtinę architektūrą“, – samprotavo E. Andrijauskas

Pagal Statybų techninį reglamentą tokiam objektui reikėtų 14 automobilių stovėjimo vietų, tačiau remiantis miesto Tarybos tvarkos aprašu numatomos tik keturios vietos pačioje Žvejų gatvėje, o už likusias statytojas įsipareigoja Klaipėdos miesto savivaldybei sumokėti kompensaciją pinigais.

Senąjį sandėlį „Domus luxus” valdo nuo 2015-ųjų rugsėjo. Šiuo metu čia yra įsikūręs muzikinis klubas „Bluez”.

ISTORIJA

Miesto straipsnių vidus

Archeologiniai tyrimai sklype buvo atliekami 2006 m. rudenį. Jų metu aptiktų pastatų pamatai priskirti dviem užstatymo horizontams – XVIII a. pab. – XIX a. I p. (iki 1854 m. gaisro) ir XVIII a. I pusės – XVII a. vidurys – II pusė (su 1678 m. gaisro pėdsakais). Tai sandėliavimo paskirties pastatų pamatai. Gyvenamosios paskirties pastato pamatų fragmentas aptiktas tik pietvakarinėje dalyje – ten buvo aptikta krosnies stovėjimo vieta. Apie tai, kad buvo rasti sandėliai  bylojo trumpi, ant rostverkų sukrautų akmenų pamatai, skirti turbūt sandėlio kolonų tvirtinimui.

Tyrimų metu buvo išsiaiškinta, kad apatiniai sluoksniai buvo supiltiniai, supilti lyginant čia buvusią žemą, pelkėtą vietą. Kad žmonėms būtų sausiau gyventi, buvo įrengiamos drenažinės statinės vandeniui surinkti. Tokia sveika statinė buvo aptikta ir čia. Statinių nuolaužų, šulų, dangčių, dugnų liekanų rasta viso tirto ploto dalyse. Radiniai būdingi Klaipėdos senamiesčio XVII-XIX a. kultūriniams sluoksniams.

Per 1854 metų gaisrą nudegė visi šiandieninių sandėlių vietoje stovėję statiniai bei didžioji dalis senamiesčio.

Pogaisrinis kairiojo Dangės kranto užstatymas kiek skyrėsi nuo ankstesniojo. Pastatai buvo atitraukti toliau nuo vandens, išnyko silkių rūšiavimo, karališkasis sankrovos sandėliai. Naujai pastatyti sandėliai XIX a. II pusėje ėjo iš rankų į rankas, buvo nuomojami, priklausė įvairioms bendrovėms, akcininkams. Esantis dabartiniu adresu Žvejų g. 8 XX a. pradžioje priklausė M. Blochui, jame buvo sandėliuojamos silkės. Šio sandėlio galiniame fasade išlikęs užrašo likutis „Dan…“ rodo, kad sandėlis kurį laiką tikriausiai vadinosi Dange-speicher – Sandėlis Dangė.

prahanoaki.blogspot.com nuotr.

Iki pat II pasaulinio karo erdvėje tarp dviejų sandėlių taip ir neatsirado jiems lygiaverčių statinių – sklypai buvo apstatyti vieno aukšto priestatais ir pagalbiniais statiniais, dauguma kurių vėliau buvo nugriauti. 

Pokario metais pastatai buvo perduoti „Zagotzerno“ organizacijai ir Upių laivybai. Vėliau abu sandėlius naudojo savo reikmėms Klaipėdos prekybinės organizacijos. Žvejų g. 12 sandėlyje buvo laikomos rašymo priemonės, mokykliniai reikmenys, Žvejų g. 8 – alkoholiniai gėrimai.

2008 m. pradėjus statybas gretiname sklype tuometinis sandėlio Žvejų g. 8 savininkas, įkūręs čia restoraną „Petit Marseille“, Saulius Semėnas tvirtino, kad dėl jų buvo pradėjusios trūkinėti lubos, sienos, ėmė trupėti plytos.


  2019-08-03

  6 komentarai “Priekaištų sandėlio priestatui nesulaukė”

  1. AvatarValdas (IP: 159.203.87.130)

   „Klaipėdos juodoji architektūra”, viešas svartymas – diskusija vyks rugpjūčio 5 d., trukmė 1,5 val. su pertrauka (tik stovimos vietos).

   II-ąją dalį, rugpjūčio 1 d. įrašą galima peržiūrėti „YouTube” platformoje

  2. AvatarSe (IP: 78.63.37.48)

   Vaikystėje prisimenu tuos du senoviškas sandėlius. Tai buvo tam tikras senamiesčio akcentas. Dabar gi, visokie mureikos, andrijauskai ir pan. Šią vietą pavertė kakofonišku ankštu kvartalu.

  3. AvatarKeista (IP: 78.57.214.60)

   Jeigu nebuvo dalyvaujančių tai nebuvo ir pristatymo.

   • Avatarezys (IP: 86.100.122.112)

    cia is serijos – jei medis nuvirsta miske, bet nieko nera salia, tai gal jis ir garso neskleidzia? 😀 Zinoma reiketu gaudyti klaipediecius gatveje tempti juos i pristatyma, laikyti pririsus prie kedes ir dar akiu vokius lipnia juosta prie kaktos priklijuoti. Ar visus 150 000, o gal bent vaiku pasigailesite? 🙂
    O jei rimtai, tai gaila aisku, kad mazai atejo, bet pries pora metu i nemokama kulturos sostines (berods) rengini su muzika, sokiais ir sviesu sou susirinko gal 200 zmoniu, o cia tiesiog sandelio pristatymas…

  4. AvatarAnonimas (IP: 88.118.160.21)

   STEBĖTOJAMS visada liūdna. Užsiimk darbu ir bus linksma.

  5. Avatarstebėtojas (IP: 86.100.77.253)

   Gerai, kad statosi, nors ir trūksta parkavimo. Liūdna dėl pastato architektūros. Eilinis pastatas be jokios architektūrinės išmonės.

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt