Regionas

„Laiko atspindžiai“ – Vytauto Kuso septyniasdešimtmetį vainikuojantis parodų ciklas

Atvira Klaipėda

Dana Lukauskienė
2019-08-12


Palangiškį dailininką Vytautą Kusą kurorto bendruomenė pažįsta gana gerai. Jis puikiai žinomas dailininkas, šunų muziejaus įkūrėjas, miniatiūrų galerijos autorius, poetas, išgarsėjęs ne tik savo kūrybos originalumu, bet ir rekordais, o jų dailininkas pasiekęs ne vieną.

Menas, kūryba – šio žmogaus gyvenimo būdas. Tad septyniasdešimtąjį savo gimtadienį jis sutiko gausiame draugų būryje. Kūrėjas visus kvietė pasigrožėti naujausiais savo darbais parodų cikle – „Laiko atspindžiai“.

Vytautas Kusas, pristatydamas savo kūrybą draugams, atviravo, kad įkvėpimas pas jį neretai atkeliauja ir naktį, o vėliau lieka tik užfiksuoti sapnus. Danos Lukauskienės nuotr.
Neįmanoma sutilpti į vieną erdvę

Kuomet daugelis menininkų visuomenei jubiliejaus proga prisistato su laiko patikrintais, žiūrovų pamėgtas ir kažkada jau eksponuotais savo darbais, V. Kusas išliko originalus – jo jubiliejų vainikavo dar niekur neeksponuotų, originalių darbų parodos, kurių durys meno mėgėjams buvo plačiai atvertos keliose skirtingose erdvėse. Per gana neilgą laikotarpį dailininkas suspėjo sukurti visą pluoštą naujausių kūrinių.

Rekordų autorius yra gana plačių mostų, be galo produktyvus kūrėjas, kuriam neįmanoma sutilpti į vieną salę ar erdvę. Jo fantazija, mintys liejasi ne tik jautriais meniniais teptuko prisilietimais prie drobės, ar kruopščiu miniatiūrų kūrimu, bet ir
eilėmis.

V. Kusas, pristatydamas savo kūrybą draugams, atviravo, kad įkvėpimas pas jį neretai atkeliauja ir naktį, o vėliau lieka tik užfiksuoti sapnus.

Gyvenimo ir kūrybos šventė

Pasitikdamas septyniasdešimtuosius savo gyvenimo metus, dailininkas neskaičiavo laiko, pramintų gyvenimo takų ir takelių, jam gerokai svarbesnis ne žmogaus amžius, o jo darbai, savirealizacijos galimybės. Kavinėje – galerijoje „Liepa“ V. Kusas džiaugėsi, galėdamas plačiai atverti duris ir švęsti 300-ąją autorinę savo darbų parodą.

„Švenčiame gyvenimo ir kūrybos šventę. Vytautui visą gyvenimą reikėjo labai daug, jis kitaip negali. Naujausi, jubiliejinę sukaktį vainikuojantys darbai eksponuojami Palangos miesto Savivaldybės III aukšto fojė, jo paties rankomis sukurtoje miniatiūrų galerijoje, dailininko studijoje Palangoje ir kavinėje – galerijoje „Liepa“. Visi darbai yra vieno autoriaus, tačiau jie be galo skirtingi, kitokie, o svarbiausia, kad naujai sukurti, niekur iki šiol neeksponuoti“, – kviesdama aplankyti Palangoje, keliose skirtingose erdvėse atidarytame parodų cikle „Laiko atspindžiai“ kalbėjo autoriaus sutuoktinė Vida.

„Neužmirškit manęs, kol tapysiu naują eilėraštį…“

Vytautas Kusas parodoje kalbėjo eiliuota kalba. Gausų susirinkusiųjų būrį jis kvietė nepamiršti naminės duonos skonio, motinos rankų šilumos, branginti savo žemę, gamtą, nuostabius saulėtekius ir saulėlydžius. Eilėmis jis kalbėjo apie tylą, į kurią galima patekti, ištrūkus iš nakties. Akcentavo, kad netgi tamsiausiame sapne, galima įžvelgti rytmečio šviesą, nuostabias pievas, pamatyti į pavasarį grįžtančius paukščius.

Septyniasdešimtąjį savo gimtadienį dailininkas sutiko gausiame draugų būryje.

Jo eilėse ir tapyboje išryškėjo švelniomis, pastelinėmis spalvomis apgaubtas vienišo medžio motyvas, kuris fiksuoja daugelio žmonių gyvenimo atodūsius, laimės akimirkas ir paslaptingą kelionę, kurioje smulkučiai žmonės vaizduojami keliaujantys laike ir erdvėje: kas vieniši, o kas poroje, su savo sielos draugu.

„Neužmirškit manęs, kol tapysiu naują eilėraštį“, – eiliuota kalba kreipėsi į gausų kūrybos mėgėjų, draugų ir artimųjų būrį kūrėjas.

Atvykusieji į parodos atidarymą linkėjo autoriui laimės,  kūrybinio polėkio, sveikino su gražia gyvenimo ir kūrybos švente.

INFORMACIJA

Vytautas Kusas yra sukūręs miniatiūrinių styginių instrumentų kolekciją. Joje galima pamatyti – vos 4 ar 6 centimetrus siekiančius styginius instrumentus, jis gausiausios vieno autoriaus paveikslų parodos (1000 eksponatų) kūrėjas, mažiausios lietuviškos knygos (8×9 mm dydžio,3 mm storio, 56 puslapių) sumanytojas ir kitų rekordų autorius. Jo darbai eksponuojami Lietuvoje ir užsienyje.


2019-08-12

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Parama

Jei Jums patinka "Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ "Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

Paremti
Atviri dokumentai

VšĮ "Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ "Klaipėda atvirai" steigimo sutartį.

Su dokumentais galite susipažinti čia
Informacija

Portalas “Atvira Klaipėda” priklauso
VšĮ “Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Redakcijos adresas:
Tiltų g. 16 (4 aukštas)
Klaipėda, LT-91246
Tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt