P0

Konsultacijos

Kaip vaikui išrinkti tinkamą kuprinę? (1)

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2019-08-20


Nenumaldomi artėjant rugsėjo pirmajai, moksleiviai ir jų tėveliai intensyviai ruošiasi mokyklai – įsigyja reikalingas prekes, dažnas ieško ir tinkamos kuprinės. Specialistai įspėja, jog jos pasirinkimui reikėtų skirti ypatingą dėmesį – kuprinė gali turėti įtakos moksleivio laikysenai ne tik pradinėje mokykloje, bet ir paauglystėje.

Pirmiausia – sveikata
Tinkamai sureguliavus kuprinės petnešas, jos dugnas neturėtų būti žemiau juosmens, o viršus – aukščiau pečių: patikrinti tai reikėtų dar prieš perkant. Palmiros Mart nuotr.

Tinkamos ir patogios kuprinės parinkimas ypač svarbus 7–10 metų moksleiviams, tik pradedantiems reguliariai ją nešioti. Visgi Medicinos diagnostikos ir gydymo centro kineziterapeutė Jolita Gelūnaitė perspėja, kad ne vien jiems. 12–17 metų paaugliai išgyvena augimo spurtą, todėl kuprinė taip pat svarbi jų laikysenai. Tiek pradinukams, tiek paaugliams per didelis ar netolygus nugaros apkrovimas ilgainiui gali suformuoti netaisyklingą stuburo padėtį, kurią vėliau pakoreguoti labai sudėtinga.

„Įsigyjant kuprinę reikėtų atsižvelgti į keletą svarbių kriterijų. Visų pirma, kuprinei reikėtų pagrindo – nugarą liečianti jos dalis turėtų būti su orui laidžiu paminkštinimu. Dar geriau rinktis kuprinę, padalintą į skyrius, ir sunkesnes knygas dėti arčiau nugaros, o smulkmenas – į mažesnes kišenes. Tai padeda sumažinti spaudimą nugarai, kas labai aktualu pradinių klasių moksleiviams, kurių raumenų sistema dar nėra tvirta“, – pataria J. Gelūnaitė.

Gydytoja pastebi, kad kiek rečiau atkreipiamas dėmesys į kuprinės petnešas – jos turėtų būti ne siauresnės kaip 3,5 cm ir dvigubai paminkštintos, nes tai padeda sumažinti nugaros raumenų spaudimą.

Pasirinkimas kasmet didėja

Lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ komercijos vadovė Vilma Drulienė pastebi, kad mokyklinių kuprinių pasirinkimas pastaraisiais metais auga, tad išsirinkti tinkamą kuprinę tėveliams ir mažiesiems tampa vis paprasčiau.

Perkamiausių kuprinių sąraše vyrauja garsūs prekės ženklai ir aukštos kokybės gaminiai. Pernai populiariausia buvo juoda „Wauban“ kuprinė, kainuojanti 22 eurus ir 99 centus (parduoti 1706 vienetai). Parduoda ir daugiau kaip po tūkstantį spalvotų „Adidas“ bei „Nike“ kuprinių – abi jos kainavo 34 eurus ir 99 centus. Pigesnės, mažiau nei 20 ar net mažiau nei 10 eurų kainuojančios kuprinės tokio populiarumo nesulaukia – tėvai linksta investuoti į šią mokyklinę prekę, o kartu ir į atžalų sveikatą.

„Tai leidžia daryti prielaidą, kad tėvai atžalas įtraukia į pasiruošimo mokyklai procesą – ką ir skatina psichologai, teigdami, kad mėgstamas daiktas padeda vaikui mokykloje jaustis geriau ir patogiau, o pats pasiruošimas ugdo jo savarankiškumą“, – sako „Maximos“ komercijos vadovė.

Individualus pritaikymas

J. Gelūnaitė atkreipia dėmesį, kad, jau turint kuprinę, svarbu tinkamai sureguliuoti petnešas. Per laisvai sureguliavus jos nuolat smukčios nuo pečių ir tinkamai nepasiskirstys nešamas svoris, o suveržus per stipriai po kurio laiko gali imti skaudėti pečius, kaklą ar net galvą.

Gydytoja taip pat pastebi, kad svarbūs yra ir kuprinės svoris bei aukštis. Tuščia pradinių klasių moksleivio kuprinė turėtų sverti ne daugiau 700 g, vyresnių mokinių – ne daugiau 1 kg. Sukrauta kuprinė turėtų neviršyti 10–15 proc. vaiko kūno svorio. Taip pat tinkamai sureguliavus kuprinės petnešas, jos dugnas neturėtų būti žemiau juosmens, o viršus – aukščiau pečių: patikrinti tai reikėtų dar prieš perkant.

„Taisyklinga laikysena – labai svarbi. Jei stuburo padėtis netinkama, gali būti užspaudžiami vidaus organai, suprastėti organizmo aprūpinimas deguonimi; be to, netolygiai įtempiami raiščiai ir apkraunami sąnariai. Vėliau dėl to gali kamuoti tokie negalavimai, kaip nugaros ir sąnarių skausmai, galvos svaigimas, pykinimas ar net atminties pablogėjimas. Tėvams patariu ne tik atidžiai rinkti kuprinę, bet ir stebėti atžalų laikyseną ir, pamačius neraminančius pokyčius, kreiptis į specialistą“, – apibendrino kineziterapeutė.


2019-08-20

Vienas komentaras apie “Kaip vaikui išrinkti tinkamą kuprinę?”

  1. Zinoma, kuprine turi buti ergonomiska, petnesos reguliuotis tiek, kiek reikia pagal vaiko ugi. Ir be jokios abejones kuo lengvesne. Taip pat mokinukui labai svarbu ir kede, ant kurios sedes, nes pradejus lankyti mokykla, vaikams tenka sedint praleisti nepalyginamai ilgiau laiko nei buvo prate visus tuos metus iki mokslu pradzios. Tad ir kede reikia rinktis atsakingai, pagal vaiko ugi, geriausiai reguliuojamo aukscio. Mes ir sau ir vaikams pirkome https://admodum.lt/type/biuro-kedes/ ergonomiskas kedes, tikedamiesi, kad sedejimas bus patogesnis ir sveikesnis besiformuojanciam organizmui.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Parama

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

Paremti
Atviri dokumentai

VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

Su dokumentais galite susipažinti čia
Informacija

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Redakcijos adresas:
Bangų g. 5A (3 aukštas)
Klaipėda, LT-91250
Tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt