P0

Kultūra

Šiemetinė „Plartforma“ – su bio menu

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2019-08-28


Rugsėjo 12–18 d. Klaipėdoje vyks XIII Tarptautinis menų festivalis „Plartforma“, įvairiose miesto vietose, taip pat ir Palangoje pristatysiantis naujojo cirko, performanso ir šiuolaikinio šokio programą.

„Gvildendami būties, gimimo ir mirties, kūn(iškum)o ir kūnų sąveikos temas, kūrėjai klaus, kas buvome, esame ir kas liks po mūsų…”, – rašoma pranešime spaudai.

Tinos Tarpgaard, vienos iš nedaugelio Danijos menininkų, kuriančios bio-meną performansas–instaliacija „Mass – Bloom Explorations“ – kalba apie trapų žmogaus ir kitos gyvybės rūšies būties sąveikos balansą ir biologinį nykimo procesą.
Atidarymui – Bessie apdovanojimui nominuotas šedevras

Festivalį Klaipėdos dramos teatre šiemet atidarys Izraelio šokio trupės „Vertigo“ spektaklis „Vienas. Vienas & Vienas“, ką tik Niujorke nominuotas šokio pasaulyje Oskarui prilyginamam Bessie apdovanojimui.

Choreografės Noa Wertheim spektaklis sukasi apie vidinį žmogaus norą būti pilnaverčiu ir visapusišku, tačiau tam nuolat trukdo asmeninėmis, egzistencinėmis ir dvasinėmis būties realijomis fragmentuota realybė. Tai – „spektaklis apie vienybės siekį pavojingai susiskaldžiusiame pasaulyje, „pasaulį“ suprantant tiek kaip išorinę aplinką, tiek ir kaip vidinę asmens būseną“ (Struggling to Understand).

Spektaklis pasižymi minimalistinė scenografija, jo metu skamba daugialypė Avi Belleli muzika.

Aplink dvi – asmeninę ir politinę – gyvenimo puses sukasi ir Slovakijos bei Rumunijos kūrėjų (Soňa Ferienčíková, Mária Júdová, Alexandra Timpau) bendras darbas – solo spektaklis „Kaskart“.

Pasitelkdami judesio, video ir garso medijas, kūrėjai klausia, kaip galime būti kritiški mūsų pačių pasaulėžiūrai, kai ją formuoja mums artimiausi žmonės?

Fokusas – Danija

Bendradarbiaujant su Danijos kultūros institutu Baltijos šalims ir festivaliu „CPHStage“ bus pristatomi trys savo išraiškos forma skirtingi, bet keliamais klausimais panašūs Danijos kūrėjų darbai.

Apnuogintos estetikos šokio duetas „Ieva ir Adomas“, vos prieš kelis mėnesius Danijoje apdovanotas aukščiausiu prizu kaip geriausias metų spektaklis (choreografas Palle Granhøj), kvies persvarstyti savo santykį su natūraliu kūno nuogumu.

Tinos Tarpgaard, vienos iš nedaugelio Danijos menininkų, kuriančios bio-meną performansas–instaliacija „Mass – Bloom Explorations“ – kalba apie trapų žmogaus ir kitos gyvybės rūšies būties sąveikos balansą ir biologinį nykimo procesą. Tūkstančiai didžiųjų milčių lervų kartu su atlikėja net tris dienas kartu gyvens skaidriame plastikiniame kupole Klaipėdos kultūrų komunikacijų centre. 3 valandų trukmės sesijose lankytojai bus kviečiami ateiti ir išeiti kada tik panorės, tyrinėti ir bendrauti su instaliacijos dalyviais. Projekto lankymas – nemokamas.

Žiūrovai bus pakviesti ir į silikono pripumpuotą šokio spektaklį apie tobulo kūno medžioklę. Choreografės  Gunilla Lind spektaklis „Šiuolaikinės panikos tuštybė – V.O.M.P.“ apie tobulų krūtų, šlaunų ir sėdmenų troškimą balansuoja tarp sodraus juoko ir gilios šių dienų visuomenės įvaizdžio kritikos. Šis spektaklis bus rodomas Klaipėdos lėlių teatre ir Palangos kurhauzo salėje.

Raganų medžioklė ir moters statusas istorijoje

Vilniaus miesto šokio teatras „LOW AIR“ pernai pristatė jungtinį kūrybinį spektaklį – „SU(SI)TIKIMAS“. Tai –  uždaros bendruomenės ritualas, kviečiantis žiūrovus tapti ne tik stebėtojais, bet ir dalyviais – įsiliejant į sektos narių gretas ir kartu atrandant (pažadinant) raganas. Spektaklio dramaturgija remiasi trimis šaltiniais: lyties, kaip seksualinės tapatybės ir stereotipų analize bei vyriškumo ir moteriškumo apraiškomis šiuolaikinėje visuomenėje, archyvinėmis ir mažai analizuotomis raganų teismų Lietuvoje istorijomis ir sektos veikimo skerspjūviu, atskleidžiant žmonių bendruomenės manipuliacijos, valdžios, tikėjimo įtakos ir veikimo būdus.

Apie moters statuso subtilybes Viduržemio jūros regione kalba ir „Art Mouv‘“ (Korsika, Prancūzija) šokio spektaklis „Les Affranchies“. Žaisdamos su atitinkamais kultūriniais kodais, įvairių žanrų ir formų dėka šokėjos neria žavingą jų moteriškumo turinį. Siekdamos laisvės, jos kviečia kiekvieną iš mūsų savyje pažadinti norą būti laisviems ir unikaliems, peržengiant bet kokius ribojimus.

Cirko palapinė ir pasirodymas sofoms

Įsikūręs specialioje palapinėje aikštėje prie Kultūros fabriko „Le Cirque Plein d’Air“ iš Prancūzijos atskleis gyvenimo kelyje magiją, savo istoriją ir kasdienybę. Jis kupinas trapios meilės, įsitaisiusios ant dviejų didelių stipraus vyro rankų, mažutės moters pečių ir muzikanto pirštų. Šiame mažame cirke išgirsite lietų, šalia įsitaisiusio žiūrovo kvėpavimą ir juoką… Akrobatinis ir muzikinis trijų atlikėjų kabaretas – tai kvietimas dar kartą paklajoti po vaikystės svajones, ir, visų svarbiausia, jomis gyventi.

Studijas Prancūzijoje baigusios Marijos Baranauskaitės „Sofos projektas“ – tai tarptautinis ilgalaikis kūrybinis procesas sudarytas iš kūrėjos vykdomų kūrybinių laboratorijų bei jų viešų pristatymų Lietuvoje ir užsienyje. Projektas, anot autorės, skirtas dar neišbandytai publikai – sofoms. Šio kūrybinio proceso metu tiriami žmonių ir sofų tarpusavio santykiai. Kaip mes, žmonės, esame  susiję su sofomis? Ką šiuose santykiuose galime sužinoti apie save ir kitus (žmones ir nežmones)? Kokius gyvenimus mes turime?  Ar žmonės gali atlikti pasirodymus sofoms? Kiek reikia sąmoningumo būnant žiūrovu ir kiek atlikėju?

Premjera ir retrospektyva

„Šeiko šokio teatras“ kartu su choreografe iš Belgijos Vilma Pitrinaite festivalyje pristatys premjerinį spektaklį „Ordredesordreordredesordre“. Tai – choreografinis tyrimas, paremtas moksliniais ieškojimais apie biologines sistemas. Kaip struktūra atsiranda chaose? Banga jūroje? Saviorganizacija ir solidarumas anarchijoje? DNR spiralės formoje? Melodija paukščio giesmėje? Švelnumas instinkte? Ar žmogus stabilumo būsenoje „miega“ kaip ir molekulės? Kiek chaoso, atsitiktinumo, nežinomybės jis įsileidžia į savo hyper kontroliuojamą ir saugų gyvenimą?

Festivalio uždarymui – Lietuvoje dar pernelyg retai pristatomas vyresnių atlikėjų tandemas ir šokio retro projektas apie „gerus senus laikus“.

Vokietijoje įsikūręs čekų choreografas Karel Vaněk kartu su kolegomis iš Slovakijos, Čekijos ir Vokietijos kviečia pažvelgti į praeitį. Kartais jie žvelgia į istoriją pro rožinius akinius ir ieško dalykų, kurių nebegali rasti šiandien. Tačiau ar kaskart, kai tik norime pabėgti nuo dabarties, turime atsigręžti į praeitį? O gal „geri seni laikai“, kuriuos mes nostalgiškai prisiminsime po dešimties metų, vyksta kaip tik dabar?

Festivalį organizuoja Menininkų grupė „Žuvies akis“. Festivalį remia Klaipėdos miesto savivaldybė, Lietuvos kultūros taryba ir Kultūros ministerija, Izraelio ambasada Lietuvoje.

PROGRAMA

Rugsėjo 12-oji, ketvirtadienis

19 val. – FESTIVALIO ATIDARYMAS. Šokio spektaklis „Vienas. Vienas &Vienas“. Klaipėdos dramos teatro Didžioji salė (Teatro g. 2)

Rugsėjo 13-oji, penktadienis

11–14 / 15–18 val. performansas – instaliacija „MASS-BLOOM Explorations“. KKKC Parodų rūmai (D. Vandens g. 2). Įėjimas nemokamas.

18 val. Šokio spektaklis „Šiuolaikinės panikos tuštybė – V.O.M.P“.  Klaipėdos lėlių teatras (Turgaus g. 9). N-12.

20 val. spektaklis „SU(SI)TIKIMAS“. Klaipėdos Žvejų rūmų Didžioji salė (Taikos pr. 70). N-16

Rugsėjo 14-oji, šeštadienis 

12–15/ 16–19 val. performansas – instaliacija „MASS-BLOOM Explorations“. KKKC Parodų rūmai (D. Vandens g. 2). Įėjimas nemokamas.

18 val. šokio spektaklis „Šiuolaikinės panikos tuštybė – V.O.M.P“. Palangos kurhauzo koncertų salė (Grafų Tiškevičių al. 1, Palanga ). N-12

19.30 val. premjera. Šokio spektaklis „Ordredesordreordredesordre“ Kultūros fabrikas (Bangų g. 5A)

Rugsėjo 15-oji, sekmadienis 

12–15/ 16–19 val. performansas – instaliacija „MASS-BLOOM Explorations“ . KKKC Parodų rūmai (D. Vandens g. 2). Įėjimas nemokamas.

19.30 val. Šokio spektaklis „Ieva ir Adomas“. Kultūros fabrikas (Bangų g. 5A). N-14.

Rugsėjo 16-oji, pirmadienis

18 val. Premjera. Šokio spektaklis „Les Affranchies“. Kultūros fabrikas (Bangų g. 5A)

19 val. Jaunųjų kūrėjų platforma. Performansas „Sofos projektas“. Kultūros fabrikas (Bangų g. 5A). N-14.

Rugsėjo 17-oji, antradienis

12 val. Cirko ir muzikos spektaklis. Jurta prie Kultūros fabriko (Bangų g. 5A). N-5

18 val. Media spektaklis „Kaskart“.  Kultūros fabrikas (Bangų g. 5A)

19 val. Jaunųjų kūrėjų platforma. Performansas „Sofos projektas“*. Kultūros fabrikas (Bangų g. 5A). N-14

Rugsėjo 18-oji, trečiadienis

17.30 val. Cirko ir muzikos spektaklis „Baltringue“. Jurta prie Kultūros fabriko (Bangų g. 5A). N-5

19 val. FESTIVALIO UŽDARYMAS. Šokio retro projektas „Nostalgiada“ . Kultūros fabrikas (Bangų g. 5A).

Parengta pagal VšĮ „Klaipėdos šventės“ pranešimą


  2019-08-28

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt