Miestas

„Batų namų“ atidarymas – su paskutiniais Žano Maslausko darbais

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2019-09-03


Šį penktadienį, rugsėjo 6-ąją, Klaipėdoje, „Herkaus galerijoje” atidaromuose „Batų namuose“ bus pristatyta rudens avalynės kolekcija „Miestas“. Joje – paskutinieji žinomo batų dizainerio Žano Maslausko darbai.

Vos 44-erių sulaukęs Žanas Maslauskas amžinybėn išėjo praėjusį penktadienį, rugpjūčio 30-ąją.

Žanas Maslauskas

„Batų namų“ pranešime spaudai rašoma, kad kolekcijoje „Miestai“ – 23 nauji batų modeliai bei 3 rankinės. Šį kartą didžiąją kolekcijos dalį sukūrė Žano mokinė, jo sūnaus sužadėtinė Gintarė Petreikytė. Kolekcijoje pristatomi ir paskutiniai aštuoni Žano Maslausko sukurti batų modeliai.

„Manau, kad pateisinsiu mokytojo vardą. Juk sakoma, kad geras mokytojas yra tas, kurį praauga jo mokiniai. Tai tuo ir vadovaujuosi. Labiausiai džiaugiuosi, kad sūnus Benas per kelerius metus sugebėjo iš manęs perimti visas avalynės gamybos subtilybes, kurias kaupiau daugiau kaip dvidešimt metų, o versle jis mane jau praaugo ir „Batų namų“ vairą jau senokai perėmė į savo rankas. Visi mano dirbtuvių darbuotojai, su kuriais batus pradėjau gaminti dar būdamas labai jaunas, ir kurie kartu su manimi išėjo visą „Batų namų“ gyvenimo mokyklą, šiandien taip pat jau tapo tikrais savo srities meistrais. Įžvelgiu ir labai didelį Gintarės talentą bei augimo potencialą – jos kuriami batų modeliai turi kažką tokio, kas būdinga man pačiam, o be to, jos modeliuose yra ir tam tikras moteriško subtilumo ir jauno žmogaus gyvenimo lengvumo braižas. Man atrodo, kad niekas pasaulyje nevyksta atsitiktinai ir Dievas viskam turi savo planą – manau, kad Beno ir Gintarės duetas, padedamas ir palaikomas mano žmonos Jurgitos, eis toli ir kils aukštai net ir tuomet, kai manęs jau nebebus. Tikiu, kad kada nors mano batai žingsniuos gražiausių pasaulio miestų grindiniais, tik nesu tikras, kad spėsiu tai išvysti. Bet tikiu, kad jei man to ir nepavyks padaryti, tai mano vaikai su avalynės gamyba tikrai sugebės peržengti Lietuvos ribas ir išeiti į platųjį pasaulį“, – likus dar keliems mėnesiams iki išėjimo amžinybėn, lyg nujausdamas neišvengiamą lemtį kalbėjo Ž. Maslauskas.

„Batų namų“ rudens kolekciją buvo planuota pristatyti dar praėjusią savaitę, vos spėjus grįžti Žanui iš ligoninės po eilinio sveikatos „remonto“. Kolekcijos pristatymas turėjo sutapti ir su „Batų namų“ parduotuvės atidarymu Klaipėdoje, „Herkaus galerijoje”.

Deja, visus šiuos planus teko nukelti – penktadienį Ž. Maslauskui nebeužteko jėgų įveikti aštuntąjį infarktą, nors, kaip pats ne kartą juokavo, planavo, kad įveiks juos devynis.

„Žanas niekada neleido mums sustoti. Jis gyveno beprotišku tempu ir visą pasaulį vertė suktis aplink jį. Jis visada ir viską sudėliodavo taip, kad jo sveikatos problemos netrukdytų suplanuotiems darbams ir įvykiams. Jis nežinojo žodžio „rytoj“. Net ir amžinybėn išėjo savaitgalį, matyt, kad visi, kuriems jis buvo svarbus, galėtų ateiti atsisveikinti netrukdomi, neatsitraukdami nuo savo darbų ir pareigų. Sunkiausiomis dienomis, vos grįžęs iš ligoninės ir neturėdamas sveikatos, jis stačia galva nerdavo į darbą. Darbas jį gydė. Darbą, kaip ir šeimą, Žanas mylėjo visa širdimi, todėl ir mes negalime užsidaryti savo skausme ir gedėti – turime neatidėliodami tęsti tai, ką jis pradėjo, nepaisydami savo išgyvenimų. Nes jis mus taip išmokė. Nes jis taip norėtų“, – sako Ž. Maslausko našlė Jurgita.

Anot pranešimo, prieš išvažiuodamas į ligoninę, iš kurios namo jau nebegrįžo, Žanas dar spėjo „pakrikštyti“ paskutiniąją savo kolekciją. Jis pasiūlė batus pavadinti miestų vardais, o pirmąjį jo paties sukurtą šios kolekcijos modelį – „Vilniumi”, nes šiame mieste jo kūryba ir buvo labiausiai vertinama. Tokią tėčio idėją išgirdęs Benas mestelėjo mintį, kad tuomet kolekcijai būtų logiška duoti pavadinimą „Miestai“. Ši idėja Žanui patiko, tad paskutinė jo kolekcija ir pristatoma šiuo jo paties „palaimintu“ vardu.

Pats paskutinis Žano sukurtas batų modelis, kuris gimė ligoninės palatoje likus vos kelioms dienoms iki jo išėjimo, tapo visa šios kolekcijos ašimi.

„Paskutinį savo darbą Žanas sukūrė taip, lyg jis atspindėtų jo paties gyvenimo didžiausius kontrastus. Paskutiniųjų aulinukų modelis – iš lygios juodos spalvos odos, kurios kūrėjas nemėgo, tačiau su ilgu raitytu „liežuviu“, tapusiu jo vizitine kortele. Prabangus, elegantiškas, bet tuo pačiu ir minimalistinis. Minimalizmui Žanas liko ištikimas net ir kurdamas paskutinįjį savo darbą, kuriam artimieji, jau jam išėjus, davė simbolišką vardą, apjungiantį visą kolekciją ir įkūnijantį didžiausią kūrėjo svajonę. Šių paskutinių Žano batų vardas – „Pasaulis”, – rašoma pranešime.

„Paskutiniam Žano darbui suteikdami „Pasaulio” vardą prisiimame didžiausią įsipareigojimą ne tik tęsti tai, ką jis pradėjo, bet ir pasauliui atiduoti visa tai, ko jis mus išmokė. Svarbiausia Žano gyvenimo pamoka – priimti net ir pačius didžiausius, net nerealiai atrodančius iššūkius. Šio žmogaus nestabdė net ir nuo vaikystės jį stipriai varginęs cukrinis diabetas, sukėlęs daugybę komplikacijų ir net aštuonis širdies smūgius. Žanas taip įkvepiančiai mylėjo gyvenimą, žmones ir savo svajones, kad jo kovos už kiekvieną naują dieną nestabdė net fizinis skausmas. Jis sukūrė savo svajonėms sparnus, kurių mes suskleisti neturime teisės. Padarysime viską, kad šio talentingo kūrėjo atminimas gyventų jo darbuose, o jo sukurtus batus avinčios pėdos paliestų ne vieno didžiojo pasaulio miesto grindinį“, – pranešime spaudai cituojama kartu su Ž. Maslausko paskutiniąją jo kolekciją sukūrusi Gintarė Petreikytė.

Parengta pagal „Batų namų” pranešimą


2019-09-03

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Parama

Jei Jums patinka "Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ "Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

Paremti
Atviri dokumentai

VšĮ "Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ "Klaipėda atvirai" steigimo sutartį.

Su dokumentais galite susipažinti čia
Informacija

Portalas “Atvira Klaipėda” priklauso
VšĮ “Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Redakcijos adresas:
Tiltų g. 16 (4 aukštas)
Klaipėda, LT-91246
Tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt