P0

Politikų tribūna

Kai skęsta blaivaus proto likučiai (3)

Gintaras Vaičekauskas, Seimo narys
2019-09-11


Apie draudimus prekiauti alkoholiu lauko kavinėse prie jūros, paežerėse ar prie upių pasisakė beveik visi – ir tie, kurie supranta, ir tie, kurie nelabai. Tai leiskite ir man pagaliau tarti žodį, juolab esu išrinktas Pajūrio apygardoje, o tai labai susiję su draudimu prekiauti lauko kavinėse pajūryje.

Martyno Vainoriaus nuotr.

Tai, kad Lietuva vos per trejus metus tapo valstybe, kur žodis „drausti“ ar „draudimas“ valdžios dėka tapo toks įprastas, kaip žodis „valgyti“ ar „miegoti“, yra blogai. Labai blogai.

Taip, laisvė be atsakomybės yra anarchija. Pripažįstu, yra draudimų, kuriuos galima suprasti ir pateisinti (pavyzdžiui, draudimas važiuoti neprisisegus saugos diržo ar vairavimas esant apsvaigus nuo alkoholio). Tačiau yra ir tokių draudimų, kur logika prasilenkia su sveiku protu, o argumentai būna tokie „tvirti“, kad nejučia pagalvoji, ar blaivus įstatymleidys tai sugalvojo.

Sako, skęsta girti labai. Ir tai sako rimtais veidais rimti vyrai ir moterys. Draudimų politikos mąstytojai ir vykdytojai. Ir tokią padėtį reikia keisti. Naujais draudimais. Ir dar… Dėl to, kad skęsta girti, kalti ne patys geriantys mauduoliai. Kalta aplinka. O tiksliau – kavinės. O dar tiksliau – laikinos, biurokratų kalba – „nestacionarios kavinės“. Todėl – uždraust. Nugriaut. Ir niekas girtas nebenuskęs. Ar tikrai?

Vien dabartiniame draudimų įstatyme esanti nuostata, leidžianti prekiauti alkoholiu pakrantėje esančioje stacionarioje kavinėje ir tą daryti draudžianti, jei kavinė laikina, neatlaiko jokios kritikos.

Klausimas, vertas milijono: ar iš plytų pastatytoje kavinėje (stacionariame statinyje) vartojantys alkoholį žmonės neskęsta, o vasarai suręstoje palapinėje (nestacionariame statinyje) vartojantys silpnąjį alkoholį – skęsta?

Tačiau bjauriausia, ir tai gerai žino draudimus stumiantys valstiečių vadai, kad, kaip rodo ta pati liūdnoji skenduolių statistika, ne iš pajūrio barų, o iš tvenkinių ar nuošalių ežeriukų pakrūmių išlindę, nuo alkoholio apsvaigę skęsta žmonės Lietuvoje.

Aplinkosaugininkų tonomis po maudynių sezono išgabenami tuščios alkoholio taros kiekiai rodo, kad ne kavinėse ar restoranuose, o kaimo parduotuvėlėse „poilsiautojai“ dažniausiai apsirūpina alkoholiu prieš iškylas į gamtą. Tai gal tuo pačiu uždrauskime ir parduotuves? Juk vis tiek, nepaisant draudimų, velniai geria. O prie to paties uždrauskime maudytis arba ne. Geriau uždrauskime lipti į vandenį be gelbėjimosi rato arba liemenės.

Absurdas? Ne, gyvenimas Lietuvoje prie valstiečių valdžios. Tos, kuri net nebando įtikinėti, o temoka drausti.

Pajūrio merai ir verslininkai vienu balsu sako, kad jei įstatymas įsigalios, grįšime į sovietmetį, kuomet brisdami pakrante vėl matysime į smėlį panardintus ir Baltijos skalaujamus alkoholio butelius.

Juk ne tik man, bet ir draudimų gerbėjams akivaizdu – ne smulkus verslas ir kelios kavinės, o saiko neturintys žmonės, kurie pigaus alkoholio atsineša patys, kelią problemas pajūryje.

Beje, broliai latviai iš tokių mūsų draudimų piktdžiugiškai juokiasi. Estai. Lenkai. Net turkai. O turkai, žinia, nors ir nelabai radikalūs, bet vis tik musulmonai. O pastarieji turi itin delikatų santykį su alkoholio vartojimu. Tačiau neteko girdėti iš mūsų turistų nusiskundimų šia tema.

Visada balsavau prieš draudimus. Prieš draudimus galvoti savo galva, prieš valstybės kišimąsi į piliečio smegenis ir vidurius….

Seime registruota pataisa, idant šis draudimas būtų atidėtas. Ekonomikos komitetas irgi svarsto apie galimą draudimo pakeitimą. Baikit, nieko atidėlioti ir keisti nereikia. Reikia tiesiog panaikinti tokį draudimą. Vardan modernios ir mąstančios Lietuvos. Vardan blaivaus proto likučių Seime.


  2019-09-11

  3 komentarai “Kai skęsta blaivaus proto likučiai”

  1. AvatarDel idomumo (IP: 84.15.183.51)

   Pasiulymas Atvirai Klaipedai
   Ar galite padaryti toki foto tyrima kaip seimo nariai atrode iki kandidatavimo i seima tarkime
   Pries rinkimus ir po trieju metu po rinkimu? Bet foto raskite triju metu senumo o dabartines padarykite be fotoshopo be nieko, idomumo delei, labai prasau tokio analogo neturinti tyrima:)

   • Palmira MartinkienėPalmira Martinkienė (IP: 86.100.64.138)

    Šiaip jau tai dvelkia asmens laisvių ir teisių pažeidimu bei patyčiomis. Seimo narius, mano nuomone, reiktų vertinti ne pagal jų išorinius pokyčius (nujaučiu, ką turite omeny :)), o pagal tai, kiek konkrečių darbų jie Seime nuveikė. Baigiantis kadencijai, tai bandysime išsiaiškinti…

  2. Avatarklaipėdietė (IP: 78.57.230.119)

   Ar jau TAIP BŪTINA poilsiaujant prie jūros ta taurė vyno ar kito alkoholinio gėrimo ?! Kartais gali pakakti taurės 🍷 vyno ir ,sustreikavus sveikatai ,žūti żmogus (niekas nepasakys,kad buvo blaivus ).Tiems,kurie pažeidžia įstatymus , kišenes palengvinti tokia bauda ,kad kitą kartą praeitų noras ir pagalvoti apie alkoholinių gėrimų gėrimą pajūryje . Verslininkai ašaroja (padedant merams ir Seimo nariams,o vaikai ir artimieji RAUDA,NETEKĘ savo brangių žmonių )

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3C, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt