P0

Sveikata

Pradėtas leisti žurnalas „Diabeto IQ“

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2019-10-11


Vaikų, sergančių cukriniu diabetu, klubas „Smalsučiai“ pradėjo leisti žurnalą „Diabeto IQ“.

Šiais metais iš viso bus išleisti 4 žurnalo numeriai, kurie nemokamai bus platinami ligoninėse, poliklinikose, vaistinėse, Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos padaliniuose, visuomenės sveikatos biuruose, bibliotekose, mokyklose, taip pat „Smalsučių“ klube (Herkaus Manto g. 47, Klaipėda). Tikimasi, kad projektas bus tęsiamas ir 2020 metais.

„Cukrinis diabetas, kaip ir daugelis kitų lėtinių, nepagydomų ligų, reikalauja iš paciento nuolat domėtis savo liga, sekti naujausias gydymo ir technologijų pritaikymo tendencijas bei kaupti patikimų, moksliškai pagrįstų žinių bagažą. Šiais „Google” laikais žmogus susiduria su informacijos atrinkimo problema: kuo tikėti, kai internete galima rasti tokią kontraversiškų nuomonių, pseudomokslinių teorijų ir abejotino patikimumo žinių pasiūlą? Žinoma, visada yra galimybė gilintis į mokslinę literatūrą, tačiau tam reikalingos specialios kompetencijos, užsienio kalbų mokėjimas ir papildomas laikas, o cukrinis diabetas ir be viso to reikalauja iš paciento didelių fizinių bei psichologinių pastangų, siekiant valdyti ligą ir gyventi kokybiškai”, – pranešime spaudai rašo šios projekto iniciatoriai.

Anot jų, „Diabeto IQ“ yra šiuolaikiškas, į skaitmeninę visuomenę orientuotas leidinys, kuriame pateikiama naujausia, moksliškai pagrįsta ir pacientams suprantamai išdėstyta informacija apie cukrinį diabetą, jo gydymo ir kontrolės principus bei tam naudojamas išmaniąsias technologijas. Žurnalą leidžia leidybą finansuoja Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Sveikatos apsaugos ir darbo ministerijos, remia UAB „Novo Nordisk Pharma“.

Pirmajame numeryje „Diabeto IQ“ redakcinė kolegija (projekto vadovė Ina Juotkienė, redaktorė Laura Gedgaudaitė, kalbos redaktorė Inga Augustinienė) skaitytojams siūlo susipažinti su tuo, kas šiuo metu yra viso pasaulio diabetologų dėmesio centre: Closed Loop technologija ir dirbtine kasa. Pateikiama ne tik komercinių dirbtinės kasos projektų apžvalga, bet ir alternatyvių – pasidaryk pats – sistemų atsiradimo istorija ir perspektyvos. Išmaniųjų technologijų, galinčių neatpažįstamai pakeisti diabetu sergančių žmonių kasdienio gyvenimo kokybę, Lietuvoje oficialiai įsigyti dar beveik neįmanoma, todėl daugelis pacientų apie jas menkai ir žino. Tačiau globaliame pasaulyje už galimybę tiesiog nueiti ir nusipirkti daug svarbiau yra būtent žinios apie produktą, o įsigijimo klausimai tikrai išsprendžiami. Todėl pirmajame žurnalo numeryje ypač daug dėmesio skiriama technologijų apžvalgai – 2019 m. naujienoms ir ateities planams – bei jų teikiamos informacijos analizei ir interpretacijai.

Pirmajame „Diabeto IQ“ numeryje pasakojama ir apie tarptautinę „Smalsučių“ vasaros stovyklą Šventojoje. Skiltyje „Pažvelkime giliau“ aptarti populiarūs mitai apie cukrų ir saldiklius, o valgių receptų skyrelyje pateikti keli mažai angliavandenių turinčių gardumynų receptai.

Sergantys cukriniu diabetu (tiek I, tiek II tipo) Lietuvoje gali gauti valstybės kompensuojamas gydymo ir kontrolės priemones (gliukomačių juosteles, insulino pompų dalis, injektorių adatas), be to, Darbo kodekse numatytos garantijos ir lengvatos, kuriomis gali pasinaudoti patys sergantys asmenys arba tėvai, auginantys diabetu sergančius vaikus. Tačiau įstatymų labirintuose nėra lengva susigaudyti, todėl „Diabeto IQ“ pateikta susisteminta informacija apie šiuos teisinius aspektus.

Jau netrukus visose platinimo vietose pasirodys ir antrasis žurnalo numeris. Jo tema – cukrinis diabetas, mokykla ir karjera. Belieka tikėtis, kad šis vertingas projektas susilauks didelio skaitytojų dėmesio ir pateisins visus lūkesčius.


2019-10-11

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Parama

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

Paremti
Atviri dokumentai

VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

Su dokumentais galite susipažinti čia
Informacija

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Redakcijos adresas:
Bangų g. 5A (3 aukštas)
Klaipėda, LT-91250
Tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt