P0

Kultūra

Paskaita „Baitų kapinynas: rekonstruojant gyvenseną prie Baltijos II-IV a. po Kr.“

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2019-10-16


Kitą ketvirtadienį, spalio 24 d., 16 val. Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje (Didžioji Vandens g. 2) vyks dr. Rasos Banytės-Rowel paskaita „Baitų kapinynas: rekonstruojant gyvenseną prie Baltijos II-IV a. po Kr.“

Archeologiniai tyrinėjimai Baitų (dabartinis kaimo pavadinimas – Baičiai, Dovilų seniūnija, Klaipėdos r.) kapinyne pranešimo autorės buvo vykdyti laikotarpiu tarp 1989 ir 2007 metų.

1989-1991, 1993, 1995, 1997 metais archeologinės ekspedicijos, vykdytos Klaipėdos kraštotyros muziejaus, vėliau Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus, suteikė labai įdomių rezultatų. Verta paminėti ir Baitų-Baičių/vokiškai Baiten arba Baitschen įdomią vardo etimologiją, kuri sietina su pasienio punkto sargyba ties svarbiais keliais, vedančiais į krašto gilumą. Mat šis kaimas yra įsikūręs visai netoli nuo senosios Rytų Prūsijos ir Žemaitijos sienos. Žinoma, ši situacija buvo būdinga viduramžiais, o Baitų kapinynas yra žymiai senesnis – datuojamas III-V a. po Kr.

1891 ir 1892 metais kapinyną žvalgė, o 1896 m kasinėjo profesorius iš Karaliaučiaus Adalbertas Bezzenbergeris. Savo tyrinėjimus jis trumpai paskelbė „Prussia“ senovės mylėtojų draugijos leidinyje. 1893–1895 metų tarpsnyje Baitų kapinyną kasinėjo ar žvalgė ir savamokslis archeologas gimnazistas Erichas Scheu, taip pat perdavęs radinius į „Prussia“ muziejų Karaliaučiuje.

Pagal schematišką A. Bezzenbergerio paskelbtą Baitų kapinyno lokalizacijos schemą, 1984 metais Mokslinės metodinės tarybos archeologai preliminariai nustatė kapinyno teritoriją.

1989 metų archeologinių tyrimų pagrindinis tikslas buvo kasinėjimais patvirtinti iš naujo atrasto kapinyno vietą. Tais metais tiriant nedidelėmis perkasomis buvo aptikti du pirmieji bulviarūsių apardyti kapai. Baitų kapinyne atidengti kapai priskiriami Vakarų Lietuvos kapinynų su akmenų vainikais kultūrinei sričiai. Ji yra I-VI a. po Kr. vakarų baltų arealo dalis.

Kaip nurodo pats kultūros pavadinimas, šio laikotarpio Lietuvos pajūrio kapinynams būdingos akmenų konstrukcijos-vainikai, grindiniai, kuriais supami ar užklojami griautiniai kapai. Sudėtinga sluoksnių sandara neleidžia tokio kapinyno tyrinėti paskubomis. Šiuo metu yra ištirti 49 kapai, kurių dauguma datuojami III a. 2 puse – IV a. 1 puse.

Kultūros straipsnių vidus

Paskaitoje pagrindinis dėmesys bus telkiamas į Baitų kapinyne rastųjų įkapių kaip gyvosios to meto kultūros atspindžių reikšmę. Pranešimo autorė pateiks pavyzdžius, ką tam tikri ritualai ir artefaktai byloja apie senųjų Lietuvos pajūrio vakarų baltų gyvenseną vėlyvuoju romėniškuoju laikotarpiu. Tai yra būdas pabandyti rekonstruoti procesus, vykusius toli į šiaurę nuo tuo metu krizes išgyvenusios Romos imperijos.


  2019-10-16

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt