P0

Regionas

Laidoje „Brydės“ pasakos apie istorinės Palangos savitumą

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2019-10-23


Kaip atrodė vikingų laikų Palanga? Ar galima šį kurortą vadinti kuršių miestu? Kuo domėjosi, kuo vertėsi ir kokią kultūrą propagavo žmonės, gyvenę Palangoje XII amžiuje, – apie tai bus pasakojama jau šio šeštadienio istorinėje dokumentikos laidoje „Brydės“ per BTV televiziją.

Seniausia Palangos miesto dalis iš paukščio skrydžio

Pasak laidos kūrėjų, archeologų išžvalgytos Palangos miesto teritorijos ir aptikti radiniai byloja apie buvusias keturias gyvenvietes seniausiame Lietuvos mieste.

Vaikščiojant po Birutės parką, kopiant į kalną ar apžiūrint nuo neatmenamų laikų stūksinčią koplytėlę, dažnas net neįtariame, kokio senumo paslaptį slepia ši sakrali vieta. Archeologas Vladas Žulkus, lydėjęs laidos filmavimo grupę ieškant senujų laikų Palangos, praskleis rastų artefaktų šydą.

„Nerimsta aistros dėl laivų uosto vikingų laikmečio Palangoje. Buvo jis ties Ronžės upe, ar ne? Beje, istorikai daro prielaidą, kad šiame kurorto mieste reikėtų ieškoti buvusios pastatytos pirmosios Kuršo bažnyčios. Ankstyvaisiais viduramžiais žmonės tikėjo gintaro akmens galia. Tačiau gintaro gavyba, kasant jį iš žemės gelmių, pradėta tik XIX a. antroje pusėje. Archeologų sukaupti duomenys byloja, kad XII a. gintaru prekiauta daugiau”, – rašoma laidos kūrėjų pranešime spaudai.

„Radome 77 neapdirbtus gintaro gabalėlius. Akivaizdu, kad žmonės juos saugojo duobėse, o vėliau parduodavo pirkliams“, – teigė V. Žulkus, pasakodamas apie to laikmečio žmonių verslus.

Gintaro pramonė Palangoje klestėjo pirmosios Nepriklausomybės metais, netgi sovietmečiu. Tuomet buvo prestižas puoštis gintaro dirbiniais. Tai simbolizavo aukštesnę padėtį visuomenėje, pasiturintį asmens gyvenimą. Ar gintaro apdirbimo tradicijos šeimose bus tęsiamos ir po kelių dešimtmečių – jau abejojama. Tautodailininkai susirūpinę šio amato tradicijų išsaugojimu ir populiarinimu.

„Manau, kad reikia mūsų vaikams daugiau edukacinių programų. Įskiepyti meilę stebuklingam gintarui galima organizuojant edukacinius užsiemimus mokyklose, šeimose“, – laidoje „Brydės“ svarstys palangiškė tautodailininkė Jolanta Liutikienė, prisimindama savo mamos, gintaro apdirbėjos Palangos dailės kombinate, darbą.

Apie magišką gintaro galią, kuri geba kiekvieną, prisilietusį prie šio akmens, susargdinti gintarlige ir kaip laidos kūrėjai patys gaudė gintarą jūroje, – laidoje „Brydės“ jau šį šeštadienį, 10 val., per BTV televiziją. Laidos kartojimas bus rodomas spalio 27-ąją, sekmadienį, 10 val. per INFO TV televiziją. Po transliacijos laidą bus galima rasiti lnk.lt mediatekoje.

Projekto prodiuserė ir laidos autorė – Danguolė Bunikienė.


  2019-10-23

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Redakcijos adresas:
  Bangų g. 5A (3 aukštas)
  Klaipėda, LT-91250
  Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt