P0

Fotoreportažai, Svarbu, Verslas

Sudegino pirmą porciją užteršto pieno (7)

Avatar

Martynas Vainorius
2019-11-08


Penktadienį prieš vidurdienį uostamiesčio atliekų deginimo jėgainėje „Fortum Klaipėda“ į atliekų bunkerį supilta pirmoji partija – 13 tonų – dėl gaisro Alytuje dioksinais užteršto pieno.

Nemokamai tokią paslaugą sutikusios suteikti jėgainės atstovai tikina, kad kai kurių visuomenės atstovų nuogąstavimai ir dėl taršos, ir dėl leidimų yra nepagrįsti.

„Situaciją vertiname visiškai ramiai, nes skaičiai ir duomenys nėra ypatingai grėsmingi. Per dieną jėgainė paprastai sudegina apie 680 tonų atliekų. Didžiausias triukšmas dabar yra dėl to, kad pienas susijęs su ta Alytaus nelaime. Kad norima deginti pas mus, sužinojome iš spaudos, tikriausiai veterinarijos tarnybos iškėlė tokią idėją. Mes gavome visus dokumentus ir tyrimus. Pagal savo turimus leidimus ir pieno sudėtį tikrai galime priimti jį ir sudeginti saugiai”, – žurnalistams penktadienį aiškino „Fortum Klaipėda“ atstovas viešiesiems ryšiams Andrius Kasparavičius.

Pasak jo, pienas yra užterštas degimo produktais – dioksinais. Pastarieji esą degdami 1000 laipsnių temperatūroje  suskaido į nekenksmingas medžiagas, o likusias kenksmingas sugaudo aktyviosios anglies filtrai. Jos, jau būdamos kietos formos,  iškeliauja į Norvegiją.

Anot A. Kasparavičiaus, dioksinų ir furanų išmetimų matavimai yra atliekami du kartus per metus, nes nuolat juos matuoti esą iš viso nėra tokios galimybės. Artimiausias toks matavimas bus vykdomas kitąmet.

Pienovežis negali įvažiuoti į jėgainę, todėl buvo surastos vakuuminės mašinos.

„Net atliekų kvapo pas mus nėra, nes vakuuminiu būdu kvapas siurbiamas ir sudeginamas. Tad ir pienas papildomai kvapo neskleis. 150 tonų pieno tėra teorinės prognozės. Jam, kaip ir kitoms atliekoms, kodą nustato tiekėjas. Šiuo atveju –  Alytaus rajono savivaldybė ar kita institucija.  Tai tikrai nėra pavojinga atlieka. Tai – maisto pramonės atlieka. Mes dar žiūrime ir į sudėtį. Yra padaryti tyrimai, cheminė sudėtis tikrai leidžia jį čia deginti. Kol nėra Kauno ir Vilniaus atliekų deginimo jėgainių, mes vienintelis taškas sudeginti tokią atlieką”, – sakė A. Kasparavičius.

Įprastai bendrovė už tonos atliekų sudeginimą priklausomai nuo jų rūšies ima nuo 30 iki 60 eurų. Šuo atveju tokia paslaugą nuspręsta suteikti nemokamai, nes „nenorima pasipelnyti iš nelaimės”.

Visgi kai kuriems visuomenės atstovams įtarimų kelia ir tai, kad krovinio važtaraštyje nebuvo nurodytas jo svoris.

Martyno Vainoriaus nuotr.

Straipsnio vidus 10 pastraipa kompas


2019-11-08

7 komentarai “Sudegino pirmą porciją užteršto pieno”

  1. Šis Martynas, už kilogramus kabinamų makaronų ant jūsų ausų, NEATSAKO. Hau!:D)

  2. sudegino negerą pieną. O ištikima Fortumo vasalė Ligita stovėjo su savo halujais čia pat ir darėsi sau reklamą?:D)

  3. Kuom čia dėtas mano tikėjimas? Mano darbas pranešti, kas ką sako ir užduoti klausimus, o ne vertinti atsakymus, nes nesu doksido, chromo, važtaraščių, nuotekų ar dar ko nors specialistas. Jums jau čia reikia tikėti tuom ką sako ar netikėti. Jei turėjote įtarimų, kad gali atvežti daugiau, reikėjo pasidalinti, būčiau pastovėjęs prie “Fortum” svarstyklių ir pateikęs informaciją, ką jos rodė mašinai atvažiavus ir išvažiuojant. Žurnalistai gali būti tik įrankis, padedantis visuomenei sužinoti, gauti informaciją ir jau pačiai spręsti apie ją. Tačiau ta pati visuomenė ir turi jiems padėti, o ne post factum moralizuoti.

  4. Mielas Martynai, Jūs tikras, kad buvo sudeginta trylika tonų pieno ar besąlygiškai tikite tuo, ką deklaruoja/sako įmonė Fortum? aš asmeniškai mačiau krovinio važtaražtį kuriame tonažas iš viso nebuvo nurodytas, tai kiek tada atvežė? kas žino?

    • O grubiai cisternos dydis ant sunkiasvorio neleidžia padaryt prielaidos? Neviskas ir nevisada yra melas. Nesu su rožiniais akiniais dėl teikiamos informacijos, na bet kartais atsibuskite ir pagalvokite galva. Pagal matmenis visai įmanoma, kad tik 13 tonų ir susidarė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Parama

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

Paremti
Atviri dokumentai

VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

Su dokumentais galite susipažinti čia
Informacija

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Redakcijos adresas:
Tiltų g. 16 (4 aukštas)
Klaipėda, LT-91246
Tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt