P0

Sveikata

Geoterminio vandens Klaipėdai nereikia?

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2019-11-15


Neslopstančios diskusijos apie būtinybę pajūryje gaivinti turizmą, mažinti sezoniškumą pasiūlant kokybiškų sveikatinimo paslaugų, kol kas nevirto apčiuopiamais veiksmais, siekiant Klaipėdoje pagaliau turėti modernų sveikatinimo ir SPA centrą. Pernai atliktas Klaipėdos universiteto (KU) mokslininkų tyrimas byloja apie unikalias Vakarų Lietuvoje glūdinčio geoterminio vandens savybes, tačiau lieka neaišku, kada šių resursų nauda galės džiaugtis plačioji visuomenė.

 Nauda sveikatai – daugialypė

Minėtame projekte jėgas buvo sutelkę KU mokslininkai, Klaipėdos mokslo ir technologijų parkas (KMTP), Jūrininkų sveikatos priežiūros centras ir verslo partneris  – UAB „Kamineros grupė“. Ištyrus skirtingos mineralizacijos Klaipėdos regione išgaunamo geoterminio vandens poveikį, gauta naujų medicinos mokslo žinių apie geoterminio vandens teigiamą poveikį mažinant streso simptomus, gerinant bendrąją sveikatos ir atskirų organų sistemų būklę.

Tyrimo metu buvo naudojamas iš 1135 m išgaunamas geoterminis vanduo, kurio temperatūra siekia apie 38°C . Vakarų Lietuvoje iš 2 km išgaunamo vandens druskingumas siekia beveik 20 proc. – savo savybėmis jis labai nedaug nusileidžia Negyvosios jūros vandeniui.

Tyrime dalyvavusieji džiaugėsi vandens poveikiu – žmonės minėjo, kad pagreitėjo įsisenėjusių žaizdų gijimas, įsitikinta, kad geoterminis vanduo mažina uždegiminius elementus, cholesterolį. Viena procedūra žmonėms sumažino pulsą. Dalyviai teigė ėmę vartoti mažiau vaistų, atsirado teigiamų pokyčių nervų sistemoje, perpus sumažėjo stresas, odos sausumas.

Tyrimas buvo atliktas naudojant stovintį, nusodintą geoterminį vandenį. Specialistų teigimu, išsyk į sistemas patiekiamas natūralus geoterminis vanduo leistų tikėtis dar geresnių rezultatų.

Akademinės bendruomenės atstovų teigimu, mokslinio tyrimo dizainas buvo sudėtingas, pareikalavęs tiek laiko resursų, tiek kompetencijų – KU mokslininkai buvo išsikėlę ambicingą tikslą atsakyti į klausimą, ar svarbi balneoterapijai naudojamo vandens mineralizacija bei kokios mineralizacijos vanduo duoda geriausią poveikį atskiroms žmogaus organizmo sistemoms.

„Klaipėdos universiteto mokslininkai miesto labui išties stipriai pasitarnavo – tyrimas turėtų tapti stipriu impulsu galutinai įsitikinant gamtinių turtų unikalumu bei, įvertinus itin dideliu druskingumu pasižyminčio vandens geoterminio vandens savybes, imtis kurti infrastruktūrą, kuri sudarytų sąlygas platesniam šių išteklių panaudojimui“, ­­– KMTP pranešime cituojamas KU rektorius prof. dr. Artūras Razbadauskas.

Rektoriaus teigimu, miestui apsisprendus kryptingai dirbti ir vystyti su geoterminiais ištekliais susijusias paslaugas, universitetas matytų plačias bendradarbiavimo ir įsitraukimo galimybes, tęsiant įvairius tyrimus, dalijantis mokslininkų patirtimi, kaip įgytas žinias nukreipti gerinant geoterminio vandens procedūrų naudotojų sveikatą, atveriant praktikos galimybes ir karjeros perspektyvas akademiniam jaunimui iš KU Sveikatos mokslų fakulteto.

 Verslas domisi 

„Platesnis geoterminio vandens panaudojimas kuriant modernų reabilitacijos ir SPA centrą Klaipėdos pajūryje – tai ir žmonėms reikalingos paslaugos, ir naujos galimybės verslui, ir stipresnis miesto pozicionavimas rinkodaros kontekste išryškinant jo unikalumą. Žvelgiant toliaregiškai, procesas neužsibaigtų poilsiui ir sveikatinimui skirtos infrastruktūros sukūrimu: ilgainiui Klaipėda galėtų žengti ir kitus žingsnius siekiant aukštos pridėtinės vertės projektų vystymo – pavyzdžiui, biomedicinos bei kitose perspektyviose srityse“, – sako KMTP plėtros vadovas Andrius Sutnikas.

Įgyvendinant unikalų biomedicininį geoterminio vandens tyrimą prisidėjusio verslo partnerio, „Kamineros grupės” vadovas Arūnas Tuma, susipažinęs su mokslininkų išvadomis pernai teigė, kad rezultatai turėtų suteikti papildomos motyvacijos siekiant pastatyti sveikatingumo centrą su geoterminių vandenų SPA kompleksu Giruliuose. Visgi apie tokią galimybę galvojanti įmonė dar nesulaukė savivaldybės verdikto dėl planų keisti teritorijos Giruliuose paskirtį iš rekreacinės į daugiafunkcę. Verslininkų nuomone, leidus šiame plote statyti privačius gyvenamuosius namus, nebeliks perspektyvos čia vystyti sveikatingumo centrą.

„Nepaisant tylos, įsivyravusios laukiant mums aktualių sprendimų, neprarandame pasiryžimo Giruliuose įrengti tokį sveikatingumo kompleksą, kokio nebūtų 500-600 kilometrų spinduliu. Delsimas pirmiausia daug kainuoja pačiai Klaipėdai – menksta jos patrauklumas turistų akyse, neauga gyvenimo kokybė kalbant apie pačių miestiečių poreikius“, – apgailestavo A. Tuma.

 


  2019-11-15

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt