P0

Sveikata

Ar žinome, kokiu oru kvėpuojame?

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2019-11-21


Per dieną mes įkvepiame apie 21 600 kartų. Gaivaus pajūrio oro arba šiek tiek ir chemijos. Ar žinome, kokiu oru kvėpuojame?

Paroda „Kieta dalelė“, kuri bus atidaryta Klaipėdos parodų rūmuose penktadienį, lapkričio 22 d., 16.30 val., fotografijų serija pristatys kietąsias daleles, surinktas iš šešių Klaipėdos vietų, o Klaipėdos universiteto mokslininkų tyrimas atskleis jų neorganinę sudėtį.

Sveikatai pavojingiausios yra pačios smulkiausios, mažesnės nei 2,5 µm, kietosios dalelės. Įkvėptos jos patenka į mūsų kraują ir lieka mūsų kūne iki kelerių metų.

„Kietosios dalelės kai kuriems iš jūsų taps infarkto, įvairių širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo ligų priežastimi. Kancerogeninis jų poveikis visų pirma pasireikš plaučių ir šlapimo pūslės vėžiu”, – rašoma organizatorių pranešime spaudai.

Jame teigiama, jog Europos aplinkos agentūros duomenimis, praėjusiais metais būtent dėl kietųjų dalelių poveikio Lietuvoje anksčiau laiko mirė 2600 žmonių, o mūsų piliečių prarastų gyvenimo metų suma sudarė 26 400.

Aplinkos apsaugos agentūra atlieka, nuolat stebi ir informuoja apie kietųjų dalelių kiekį ore. 2018 m. Klaipėdoje didžiausia užfiksuota jų koncentracija buvo 135 µg/m³  – panaši į buvusią Alytuje padangų gaisro įkarščio metu.

Parodoje pristatomi tyrimai padės suprasti kietųjų dalelių poveikį sveikatai, nustatyti taršos šaltinius ir imtis priemonių jai mažinti. Iki šiol Lietuvoje kietųjų dalelių sudėtis išsamiai nebuvo tirta.

Parodos architektas – Marius Ščerbinskas, garso apipavidalinimas – TYKUMOS (Donatas Bielkauskas, Kristijonas Lučinskas), moksliniai tyrimai – dr. Pauliaus Rapalio, makrofotografija – dr. Mindaugo Žiliaus, parodos partneriai – Klaipėdiečių iniciatyva už demokratiją ir ekologiją (KIDE) ir Klaipėdos universitetas.

Paroda veiks iki gruodžio 15 d.


  2019-11-21

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3C, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt