P0

Sveikata

Neįprastoje parodoje – kalbos apie ekologiją

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2019-11-23


„Mums nusibodo protestuoti. Tai buvo viena iš priežasčių, kodėl užsidegėme ekologiško miesto transporto idėja. Bendradarbiaudami su Klaipėdos universitetu, sukūrėme lengviausią pasaulyje autobusą, su šia Alma mater toliau gilinamės į taršos esmę“, –  penktadienį Klaipėdos parodų rūmuose neįprastos parodos atidaryme kalbėjo Alvydas Naujėkas, elektrinius autobusus „Dancer“ gaminančios bendrovės „Vėjo projektai“ įkūrėjas. Anot jo, menas padeda tai daryti vaizdingai, o kartu su bendruomene rūpintis miestu galima lengvai ir su gera nuotaika.

Organizatorių nuotr.

Parodoje „Kieta dalelė“ makro fotografijose ir garso instaliacijose pristatomos Klaipėdos ore sklandančios kietosios dalelės, o Klaipėdos universiteto mokslininkų tyrimas atskleidžia jų neorganinę sudėtį.

Klaipėdos, kaip ir bet kurio kito pasaulio miesto, oro kokybės monitoringo žemėlapyje taršos kietosiomis dalelėmis dėmės sutampa su judresnių gatvių linijomis ir pramoninės veiklos zonomis. Žiemą jas papildo privačių namų kvartalai dėl deginamo kuro.

Pasak Klaipėdos universiteto Jūrų instituto Vandens transporto ir oro taršos laboratorijos vadovo dr. Pauliaus Rapalio, kietųjų dalelių dydis ir koncentracija yra matuojama nuolatos, tačiau jų sudėtis tiriama palyginus epizodiškai. Anot dr. P. Rapalio, parodoje pristatomi tyrimai padeda suprasti kietųjų dalelių poveikį sveikatai, nustatyti taršos šaltinius ir imtis konkrečių priemonių jai mažinti.

„Mums atrodo natūralu perskaityti maisto sudėtį etiketėje, natūralu negerti užteršto vandens, tačiau kokiu oro kvėpuojame, pasirinkti ne taip paprasta. Iki šiol apie mūsų ore esančių teršalų sudėtį žinome labai mažai “, – teigė mokslininkas.

Anot Alinos Andronovos, Klaipėdos judėjimo už ekologiją ir demokratiją (KIDE) atstovės, kai taršos daleles matome po nosimi, tampa aišku, kad reikia veikti ne dėl kokių nors direktyvų ar Paryžiaus susitarimų.

„Asmeniškai man ši paroda yra svarbi todėl, kad pristatomi tyrimai yra nors nedidelis, tačiau konkretus darbas. Tai yra žingsnis į priekį taršos tyrimų ir edukacijos srityje, o kiekvienas konkretus žingsnis už Klaipėdos ekologiją šiandien yra aukso vertės“, – sakė A. Andronova.

Europos aplinkos agentūros duomenimis, praėjusiais metais būtent dėl kietųjų dalelių poveikio Lietuvoje anksčiau laiko gyvybės neteko 2600 žmonių, o mūsų piliečių prarastų gyvenimo metų suma siekė 26400.

Parodos rengėjai – elektriniai autobusai „Dancer“, Klaipėdos universiteto Jūros tyrimų institutas, Klaipėdos judėjimas už ekologiją ir demokratiją (KIDE) ir Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras.

Parodos architektas Marius Ščerbinskas, o garso apipavidalinimą atliko TYKUMOS (Donatas Bielkauskas, Kristijonas Lučinskas).

Paroda veiks iki gruodžio 15 d.


  2019-11-23

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3C, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt