Klaipėdos LEZ: ką sako skaičiai? (2)

Verslas
Avatar photoAtvira Klaipėda
2019-11-28

Klaipėdos Laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) veikiantys investuotojai pernai uždirbo 1,2 mlrd. eurų pajamų bei eksportavo prekių už 610 mln. eurų.

„Nors šie skaičiai yra bendras 34 LEZ dirbančių įmonių rezultatas, jis Klaipėdos LEZ teritoriją daro didžiausiu regiono darbdaviu, pagrindiniu miesto ir apskrities investicijų magnetu bei svariai prisideda prie visos Lietuvos pagrindinių ekonominių rodiklių”, – rašoma LEZ pranešime spaudai.

Pasak pranešimo, Lietuvos bendrasis vidaus produktas (BVP) pernai sudarė 45,2 mlrd. eurų, tai 1,2 mlrd. eurų siekusi LEZ įmonių apyvarta sudarytų 2,65% Lietuvos BVP. Dar didesnis efektas būtų lyginant su Klaipėdos miesto BVP – čia Klaipėdos LEZ įmonių apyvarta sudarytų apie 22% uostamiesčio bendrojo vidaus produkto.

Skelbiama, kad „Baldai1.lt” atėjus į Klaipėdos LEZ, buvo faktiškai užpildytas pirmasis „FlexStart” lankstusis gamybos pastatas – jame beliko vos 85 kv. m laisvo administracinės paskirties ploto.

O štai Klaipėdos LEZ eksporto svorį visame šalies pyrage jau galima palyginti itin tiksliai. 610 mln. eurų prekių ir paslaugų eksportavusios Klaipėdos LEZ įmonės pernai sukūrė 2,15% viso Lietuvos eksporto. Šis skaičius būtų dar didesnis, pašalinus vienkartinius techninius veiksmus: pridėjus tai, kad viena stambi LEZ eksportuotoja pernai LEZ pagaminamą produkciją formaliai nutarė vykdyti per antrinę prekybos įmonę kitame mieste, Klaipėdos LEZ eksportas sudarytų 850 mln. EUR arba 2,95% viso Lietuvos eksporto.

Dar svaresnė LEZ įtaka pajūrio ir visos Lietuvos ekonomikai yra skaičiuojant tiesiogines užsienio investicijas (TUI). 2018 m. pabaigoje Klaipėdos LEZ buvo sukaupta 634 mln. eurų TUI, o tai sudarytų 66,7% visų Klaipėdos miesto ir 50,4% Klaipėdos apskrities tiesioginių užsienio investicijų. Visos Lietuvos sukauptų tiesioginių užsienio investicijų mastu Klaipėdos LEZ siektų 3,73%.

LEZ pranešime taip pat teigiama, jog jos teritorija yra ir itin reikšminga darbdavė. Jei visi Klaipėdos LEZ veikiantys investuotojai, vienijantys 3453 darbuotojus, būtų laikomi viena organizacija, ji būtų 8 pagal dydį Lietuvos darbdavys. Pridėjus kitose LEZ teritorijoje veikiančiose įmonėse dirbančius darbuotojus, tokia organizacija turėtų daugiau kaip 5500 kolegų ir būtų penkta pagal dydį darbdavė Lietuvoje – kiek mažesnė už „IKI” prekybos tinklą, bet didesnė už Lietuvos paštą.

Klaipėdos LEZ, kaip vienas vienetas, taip pat būtų didžiausia darbovietė uostamiestyje ir visame Vakarų Lietuvos regione, o tarp 80 100 darbingų Klaipėdos apskrities gyventojų kas 15- tas dirbo Klaipėdos LEZ teritorijoje. Skaičiuojant tik darbingus Klaipėdos miesto gyventojus, LEZ statistiškai dirbtų net kas 7-as klaipėdietis, imant domėn, jog dalis kolektyvo atvyksta iš Klaipėdos, Kretingos, Šilutės ir kitų rajonų.

Žygimantas Mauricas, „Luminor” banko vyriausiasis ekonomistas, komentuoja, kad pramonės sektoriuje sukuriama pridėtinė vertė tėra ledkalnio viršūnė, kadangi pramonė duoda darbo ir kitiems sektoriams.

„Kiekvienas sukuriamas pridėtinės vertės euras pramonės sektoriuje vidutiniškai sukuria dar 2 eurus papildomos pridėtinės vertės kitiems sektoriams: transporto, didmeninės ir mažmeninės prekybos, paslaugų, žemės ūkio, finansų, NT, statybų bei energetikos. Turint omenyje, kad dauguma Klaipėdos LEZ įmonių yra pramonės įmonės, bendras LEZ poveikis Lietuvos ekonomikai yra apie 3 kartus didesnis nei tiesioginis. Kitaip tariant, Klaipėdos LEZ yra tarsi rajono ekonomikos stuburas, kuris laiko visos ekonomikos formą”, – sako Ž. Mauricas.

Klaipėdos LEZ direktorius Eimantas Kiudulas sutinka, kad šie skaičiai rodo, jog Klaipėdos LEZ yra gyvybiškai svarbus pajūrio krašto ir visos Lietuvos verslo taškas.

„Investuok Lietuvoje” laisvųjų zonų ataskaita pavasarį parodė, kad Lietuvos tiesioginės ir netiesioginės investicijos į laisvąsias zonas jau dabar yra tris kartus mažesnės negu tiesioginė valstybės gaunama nauda. Svarbu ir tai, kad visi minėti skaičiai nėra vien statistinis triukas: mūsų bendrovės ne tik dirba vienoje teritorijoje, bet ir turi vis daugiau ryšių, patirties apsikeitimo iniciatyvų, bendrų projektų, jos suvienija jėgas vykdydamos įvairius pirkimus. Esame bendruomenė, todėl galime pasidžiaugti tiek vienas kitų, tiek bendrais rezultatais”, – sako E. Kiudulas.

INFORMACIJA

Šiuo metu Klaipėdos LEZ daugiausia dirba plastikų pramonės, elektros komponentų ir elektrinių transporto priemonių, maisto perdirbimo, surinkimo, logistikos bei kitų sričių bendrovės. Dalis jų Klaipėdoje ne tik vysto gamybą, bet ir yra įkūrusios laboratorijas, tyrimų, tobulėjimo ir kompetencijų centrus. Artimiausiais metais Klaipėdos LEZ sieks stiprinti savo pozicijas alternatyvaus transporto ir atsinaujinančios energetikos srityse.

 

Žymos: | |

Komentarai (2):

Atsakymai į “Klaipėdos LEZ: ką sako skaičiai?”: 2

  1. Abra parašė:

    joo tik nuo IKI nėra tiek problemų kiek nuo LEZ, kvapai,tarša, jei dar prisiminus kokie vėjai yra vyraujantys Klaipėdos mieste tai LEZ savo turtais dalinasis beveik su visu miestu

  2. R parašė:

    Gaila kad lez ikurdintas šalia miesto, turint omeny kad lez’e yra nemažai taršos objektų tai nėra gerai miestui

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Verslas

Tyrimas: Klaipėdos LEZ reputaciją teigiamai vertina dauguma gyventojų

Klaipėdos LEZ reputaciją gerai arba labai gerai vertina 84 proc. Klaipėdos apskrities gyventojų, o dar 75 proc. respondentų puikiai atsiliepia ...
2024-05-29
Skaityti daugiau

Verslas

Klaipėdos LEZ – tarp 50-ies pavyzdinių pasaulio laisvųjų zonų

Pasaulinis specialiųjų ekonominių zonų aljansas (GASEZ) Klaipėdos laisvąją ekonominę zoną (LEZ) atrinko tarp 50-ies pavyzdinių teritorijų, geriausiai atliepiančių globalius darnaus ...
2024-04-18
Skaityti daugiau

Verslas

Klaipėdos LEZ Patariamajai tarybai pirmininkaus Tomas Rauckis

Daugiau kaip 45 investuotojų interesus atstovaujančios Klaipėdos laisvosios ekonominės zonos (LEZ) Patariamosios tarybos pirmininku 2024-2025 m. kadencijai išrinktas logistikos paslaugų ...
2024-04-10
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This