P0

Regionas, Svarbu

Sodybos Karklėje ieškos net Vokietijos archyve (3)

Palmira Martinkienė

Palmira Mart
2019-12-04


Buvo ar nebuvo sodyba Karklėje, kurios vietoje jau atstatytas namas, pusantrų metų aiškinasi Klaipėdos rajono teismas, tačiau procesui galo, regis, nematyti – antradienį civilinė byla dėl juridinio fakto nustatymo sustabdyta, nes dėl papildomų įrodymų nuspręsta kreiptis į valstybinį Vokietijos archyvą.

Tačiau ir bylą nagrinėjantis teisėjas Mantas Ūsas, ir Pajūrio regioninio parko direkcijos direktorius Darius Nicius abejoja, kad vokiečių archyvarai ieškotų nuosavybės teisę Karklėje įrodančių dokumentų – esą tai turėtų daryti patys suinteresuoti asmenys, pasiskelbę sodybos savininkais.

D. Niciaus duomenims, Pajūrio regioninio parko teritorijoje teisėtai sodybas yra atstatę kelios dešimtys savininkų, o dar apie 20 bylų dėl sodybų teisėtumo  fakto nustatymo yra nagrinėjamos teismuose. Martyno Vainoriaus nuotr.

Klaipėdos rajono apylinkės teismas dar 2014 m. kovą savo sprendimu buvo nustatęs juridinę reikšmę turintį faktą, kad 10 ha žemės sklype, esančiame Karklės kaime, buvo gyvenamasis namas ir tuo pagrindu toje vietoje buvo atkurta sodyba.

Tačiau, pasak D. Niciaus, po kelerių metų paaiškėjo kai kurios naujos aplinkybės. Karklėje kaimyniniame sklype buvo nustatyti galimai klastojami archeologiniai dokumentai, o tai nustačiusi mokslinė archeologijos komisija Pajūrio regioninio parko direkcijai patarė kreiptis į prokuratūrą dėl proceso atnaujinimo. Komisijos nuomone, archeologinių duomenų atstatyti sodybą ir minėtame sklype, kur jau buvo pastatytas naujas namas, taip pat nepakako.

„Prokuratūra tada priėmė sprendimą kreiptis į teismą, taip byla buvo pradėta nagrinėti iš naujo, todėl dabar teismas ir nagrinėja, ar konkrečiame sklype buvo sodyba”, – paaiškino D. Nicius.

Teisme aiškinantis, buvo ar nebuvo minėtoje vietoje sodyba, teko ne tik apklausti daugybę ekspertų, specialistų, liudytojų, bet ir pasitelkti II pasaulinio karo metu vokiečių iš lėktuvų darytas nuotraukas – jos buvo gautos iš Lietuvos centrinio archyvo. Pasak D. Niciaus, pagal tas nuotraukas aiškiai matyti, jog toje vietoje jokių statinių pėdsakų nėra, nors 2014 metais teismas, pripažinęs sodybos buvimo faktą, kaip įrodymu rėmėsi tuo, jog šiose vietose per karą esą buvo sugriauta daug pastatų.

Nelikus jokių įrodymų apie neva šioje vietoje buvusią sodybą, sklypo savininkams atstovaujantis advokatas Ramūnas Girevičius griebėsi šiaudo – paprašė teismo leisti jiems kreiptis į Vokietijos valstybinį archyvą dėl papildomų įrodymų. Kitaip tariant, bus bandoma surasti įrodymus, jog kažkada toje vietoje gyveno žmonės, vadinamieji memelenderiai, kurie po karo pasitraukė į Vokietiją.

Tačiau UAB „Bostora” advokato prašymą patenkinęs teisėjas M. Ūsas teigia abejojąs, jog archyvas pats tų duomenų ieškos. Jo nuomone, tai turėtų daryti patys suinteresuoti asmenys, galbūt tam net pasisamdyti istorikus.

„Kaip teismas mes turime užtikrinti proceso dalyvių galimybes pateikti visus įrodymus savo aplinkybėms pagrįsti arba paneigti”, – sprendimą sustabdyti bylą, kol bus gautas atsakymas iš Vokietijos, motyvavo teisėjas, pripažinęs, jog dėl to procesas gali dar užtrukti.

D. Niciaus duomenimis, Pajūrio regioninio parko teritorijoje teisėtai sodybas yra atstatę kelios dešimtys savininkų, o dar apie 20 bylų dėl sodybų teisėtumo fakto nustatymo yra nagrinėjamos teismuose. Pajūrio regioninio parko direkcija, kaip tretysis suinteresuotas asmuo, dalyvauja dviejose bylose.


  2019-12-04

  3 komentarai “Sodybos Karklėje ieškos net Vokietijos archyve”

  1. AvatarFantomas (IP: 195.182.93.211)

   Tokie įstatymai, leidžiantys atstatyti “buvusias” sodybas, sukuria korupcines landas. Matome to rezultatus. Jei negalima statyti, tai negalima niekam, kokių lygesnių negali būti.

  2. AvatarAnonimas (IP: 195.182.64.203)

   Turiu originalų Mėmelio apylinkių žemėlapį iki 1940 m., kur parodytos, kokios ir kur buvo sodybos Karklėje ir prie Placio ežero.

   • AvatarGampas (IP: 195.182.91.138)

    Teismui tai gali nieko nereikšti 🙂 , o gal buvo prieš I Pasaulinį karą, o gal bronzos amžiuje 🙂

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  NAUJAUSI STRAIPSNIAI
  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt