Ką daryti, kad akių nebadytų krūvos atliekų?

Aplinkosauga

Tikriausiai kone kiekvienas klaipėdietis, praeidamas pro šalį pamiškėje ar tiesiog daugiabučių kiemuose šalia konteinerių yra matęs sumėtytų ir paliktų senų baldų, remonto likučių ar kitų nebereikalingų rakandų.

Ekspertai aptaria, kodėl pamiškėse ir kiemuose vis dar randasi neteisėti sąvartynai, kokią žalą aplinkai bei gyventojams jie sukelia ir siūlo išeitis, kaip išspręsti įsisenėjusias problemas.

Atliekų tvarkymo bendrovės „Ecoservice“ ekspertai atkreipia dėmesį, kad net ir šalia konteinerių sumėtytos atliekos formuoja nelegalų sąvartyną.

Šalia konteinerių paliktos atliekos formuoja nelegalų sąvartyną. Palmiros Mart nuotr.

„Gyventojai buityje ar po remonto darbų namuose susidariusias atliekas prie konteinerių palieka tikėdami, kad tai yra legalu ir atliekų vežėjai jomis pasirūpins. Visgi,šių atliekų prie konteinerių palikti nevalia. Nors vežėjai kartais specialiu savivaldybės prašymu išveža ne vietoje paliktas atliekas – jų surinkti su įprastine šiukšliaveže galimybės nėra, nes tokio tipo atliekoms – sąvartynuose ne vieta“, – pranešime spaudai cituojamas  „Ecoservice” projektų vadovas Vitalij Andrejev.

Jo teigimu, prieš atsikratydami didelių gabaritų ar pavojingomis atliekomis, tokiomis kaip automobilių padangos, akumuliatoriai, sena alyva, gyventojai turėtų pasidomėti, kaip jų savivaldybėje tokios atliekos yra tvarkomos ar kreiptis patarimo į atliekų tvarkymo bendroves. Taip pat šias atliekas gyventojai gali patys nuvežti į didžiųjų atliekų aikšteles.

Klesti nesąžiningas verslas

Jeigu galimybės patiems pristatyti atliekas į specialias aikšteles nėra, gyventojai gali vežėjus išsikviesti į namus. Sąžiningi vežėjai atliekas patys susirenka, susikrauna ir išveža tinkamai jas perdirbti ar sunaikinti. Tačiau ekspertai įspėja, kad šalyje ne visos atliekų išvežimo paslaugą teikiančios įmonės iš gyventojų surinktas atliekas sutvarko tinkamai, o tai taip pat yra viena iš nelegalių sąvartynų susidarymo priežasčių.

„Pasitaiko atvejų, kad gyventojai, patikėdami nebereikalingus daiktus ar remonto likučius į nelegalia veikla užsiimančių, skelbimų svetainėse atliekų išvežimo paslaugą siūlančių vežėjų rankas, apsigauna. Nesąžiningos įmonės atliekomis atsikrato neleistinose vietose, todėl nelegalūs sąvartynai formuojasi ir dėl tokių verslų nesąžiningo darbo. Tad prieš užsisakant atliekų išvežimo paslaugą, reikėtų pasidomėti, kur po surinkimo daiktai bus šalinami, patikrinti, ar vežėjas turi visus reikalingus leidimus atliekų tvarkymo ir išvežimo veiklai vykdyti“, – gyventojus įspėja V. Andrejev.

Žala žmogui ir gamtai

Nepaisant to, kieno iniciatyva susiformavo neteisėtas sąvartynas – buvo sukrautas pačių gyventojų ar suvežtas nelegalias atliekų išvežimo paslaugas teikiančių įmonių – jis ne tik bado akis, tačiau kartu nuodija ir aplinką. Ekspertai pabrėžia – prieš atsikratant didelių gabaritų ar pavojingomis atliekomis – svarbu pagalvoti ne tik apie tvarką kiemuose, savo bei aplinkinių gerovę, bet ir gamtą.

„Šalia buitinių konteinerių kiemuose, pamiškėse ar prie apleistų pastatų paliktos didelių gabaritų buitinės, statybinės, automobilinės atliekos ar netgi vaikams nebereikalingi žaislai – visa tai ne tik sukelia netvarką ir gadina estetinį vaizdą. Nelegalūs sąvartynai ypač kenkia ir ekologijai – pavyzdžiui, miške paliktos atliekos ilgai nesuyra, o pavojingosios, tokios kaip automobilių alyva, įvairūs valikliai – įsigeria į dirvožemį, jį užteršia taip paveikdami ar net galutinai sunaikindami visą ekologinę sistemą aplinkui“, – apie nelegalių sąvartynų žalą pasakoja V. Andrejev.

Ekspertai pataria žiniomis apie teisingą atliekų tvarkymą dalintis su aplinkiniais bei atliekų mažinimu neleistinose vietose rūpintis bendruomeniškai.

„Ne veltui sakoma, kad geras pavyzdys užkrečia. Dalindamiesi patirtimis bei informacija apie teisingą atliekų tvarkymą su draugais, kaimynais ar giminaičiais išties galime spręsti nelegalių sąvartynų problemas. Beje, ypač reikšmingą indėlį atliekų tvarkyme atlieka ir šalyje organizuojamos visuotinės akcijos, prie kurių gyventojai visuomet gali prisidėti ir kartu pasirūpinti ne vietoje paliktomis atliekomis“, – gyventojus ragina ekspertas.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   Parengta pagal agentūros „Nova media“ pranešimą

0 Comments

Submit a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti klaidą
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Aplinkosauga

Neteisingai rūšiuojantys atliekas gali sulaukti baudų 

Klaipėdos savivaldybės viešosios tvarkos skyriaus ir Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro (KRATC) inspektoriai pradėjo aplinkosauginius reidus – tikrinama, ar klaipėdiečiai ...
2024-04-11
Skaityti daugiau

Regionas

Vydmantuose sutvarkytas atliekomis užterštas sklypas

Aplinkos apsaugos departamentas informuoja, kad šiemet vasarį „Tvarkau Lietuvą“ interaktyviajame žemėlapyje gavus pranešimą dėl netinkamo statybinių atliekų laikymo Vydmantuose, Kretingos ...
2024-04-08
Skaityti daugiau

Regionas

Atliekas deginęs kintiškis laikė ir kilpas gyvūnams

Pastebėję dūmus Kintuose aplinkosaugininkai atliko patikrinimą ir nustatė, ne tik, kad sodybos savininkas neteisėtai degino atliekas, bet ir jo ūkinėse ...
2024-04-02
Skaityti daugiau

PARAMA

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos” žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja – paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai” sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

ATVIRI DOKUMENTAI

VšĮ „Klaipėda atvirai” kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat – detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai” dalininkų sąrašą.

Susipažinti su dokumentais.

INFORMACIJA

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Puslapio taisyklės.

Redakcijos tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt

Pin It on Pinterest

Share This