P0

Miestas, Svarbu

KRATC – gudresnis ir už Prezidentūrą, ir už Seimą (27)

Martynas Vainorius

Martynas Vainorius
2019-12-09


Nors pagal prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuotas bei Seimo priimtas Valstybės ir savivaldybės įmonių įstatymo pataisas nuo šių metų pradžios jau nebeturėjo likti ilgamečių jų vadovų, uostamiesčio savivaldybės valdomai UAB Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras (KRATC) ir toliau vadovauja nuo 2003-iųjų direktoriaus pareigas einantis Šarūnas Reikalas.

Šarūnas Reikalas. Martyno Vainoriaus nuotr.

Naujo vadovo čia gal nebūti ir iki 2021-ųjų gegužės, nes likus kelioms dienoms iki minėtojo įstatymo įsigaliojimo kitu du KRATC valdybos nariai (Š. Reikalo pavaldiniai), nusprendė, jog jų vadovui reikia patvirtini kadenciją bei taip meistriškai apžaidė ir prezidentę, ir Seimą.

Pagal minėtąsias įstatymo pataisas buvo įvestos 5 metų trukmės tokių įmonių vadovų kadencijos. Taip pat buvo numatyta, jog tas pats žmogus negali eiti vienos įmonės vadovo pareigų daugiau kaip dvi kadencijas iš eilės. D. Grybauskaitė tikino, kad tokie pakeitimai turi būti kaip papildomas saugiklis nuo korupcijos, neskaidraus ir neefektyvaus valdymo, paplitusio partiečių ir giminaičių įdarbinimo. Europos Tarybos ataskaitose taip pat pabrėžta, kad vadovų kaita viešajame sektoriuje būtina siekiant užkirsti kelią dėl vadovų ilgalaikių ryšių su politikais atsirandančiai korupcijai.

Nuo 2018 m. sausio 1 d. įsigaliojusio įstatymo įgyvendinamojoje dalyje rašoma, kad tais atvejais, kai įmonės vadovas į šias pareigas buvo paskirtas terminuotai ir iki šio įstatymo įsigaliojimo ėjo įmonės vadovo pareigas daugiau negu 10 metų, jis gali dirbti iki terminuotos darbo sutarties pabaigos. O neterminuotos darbo sutarties atveju toks vadovas pareigas galėjo eiti tik iki 2019 m. sausio 1-osios.

Š. Reikalas KRATC vadovauja nuo 2003 m. kovo. Tad „Atvira Klaipėda” pasiteiravo tiek bendrovės akcijų valdytoju šiuo metu esančio Savivaldybės administracijos direktoriaus Gintaro Neniškio, tiek KRATC valdybos pirmininko, nepriklausomo jos nario prof. hab. dr. Ramūno Povilansko, kodėl Š. Reikalas vis dar yra direktorius.

G. Neniškis teigė, jog šis klausimas iki šiol nebuvo iškilęs ir žadėjo pasidomėti tokia situacija. Tuo metu R. Povilanskas sakė, jog „matyt, tam yra priežasčių”. Jis teigė nesigilinantis į „juridinius niuansus” ir pasiūlė kreiptis išaiškinimo į Š. Reikalo valdinius – KRATC juristus.

Pastarųjų teigimu, KRATC direktorius pareigas eidavo pagal valdybos nutarimus – paskutinis toks iki minėtųjų įstatymo pataisų priėmimo Seime buvo priimtas 2015 m. balandžio 30 d. O likus 10 dienų iki pataisų įsigaliojimo – 2017 m. gruodžio 21 d. – KRATC valdyba nusprendė tuomet 55-erių Š. Reikalui nustatyti bendrovės vadovo kadencijos pabaigą 2021 m. gegužės 1 d.

Tuo metu KRATC valdybą sudarė pats Š. Reikalas (nedalyvavęs šiame posėdyje) ir du jo pavaldiniai – direktoriaus pavaduotojas Rimantas Gedrimas bei Viešųjų pirkimų ir projektų administravimo skyriaus viršininkas Tomas Mataitis.

KRATC Stebėtojų tarybą, kuri turėjo prižiūrėti ir bendrovės valdybos sprendimus, tuo metu sudarė praėjusios kadencijos miesto Tarybos nariai Judita Simonavičiūtė, Vidmantas Plečkaitis, Lilija Petratienė, Jurgita Choromanskytė ir Neringos savivaldybės administracijos Biudžeto skyriaus vedėja Janina Kobozeva.


  2019-12-09

  27 komentarai “KRATC – gudresnis ir už Prezidentūrą, ir už Seimą”

  1. Avatarhau (IP: 193.217.5.94)

   kada jūs durniai suprasit, kad Klaipėdos savivaldybės įmonės valdomos geriausiai šalyje. O valstiečiai po jomis kasasi ir jums smegenis knisa patys norėdami į šiltas kėdes susėsti. Girskienė KRATC direktorė? Eikit jūs…

   • Avatar.... (IP: 90.135.98.86)

    O kada jūs ,, protingi ,, pradėsite laikytis įstatymų ? Paskaityk ką sakė prezidentė Grybauskaitė dėl korupcinių ryšių prevencijos . Tik bukas gali nesuprasti ir vėl kaltinti ,,valstiečius ,, .

   • Avatargrybai (IP: 193.217.5.94)

    Įstatymai… Skaidrūs politikai… Grybauskaitė su korupciniais ryšiais tiek MG valdose prigrybavo ir tulpių priskabė, kad ki šiol teismai užversti beviltiškomis bylomis. Mąstyk plačiau. Teisėsauga (tarnybos, įstatymai) yra įrankis, o ne tikslas. Tikslas – gerovės valstybė. Su žaliais durniais gerovės valstybės nepastatysi. Būk protingas (-a) 🙂

   • AvatarO aš manau , kada (IP: 90.135.98.86)

    išmoksime laikytis įstatymų , o ne gudraujant – sukčiaujant ,,žvelgti plačiau ,, 😉 manau gerovės valstybėje jau seniai gyventume , o ir pasiekti galėjome nors ir su dryžuotais .

  2. AvatarAluna (IP: 84.15.186.112)

   Ar čia ta pati Simona, kuri kompostą pakavo?

  3. AvatarSimona (IP: 188.69.197.125)

   Nuimti galima greitai. Taip buvo padaryta pries metus ir su Klaipedos vandenimis. Tik ar atsirado naujas vadovas? Gal kazkam tokia vadovu nuemimo tvarka yra naudinga. Ir nesvarbu imone dirba gerai ar ne.

   • Avatar... (IP: 90.135.98.86)

    2015 priimtas ĮSTATYMAS dėl kadencijų , įsigalioti turėjo nuo 2018 m sausio , o 2017 gruodžio 21 m valdyba priima sprendimą dėl vadovo , kuris dirbo pagal NETERMINUOTĄ darbo sutartį , todėl 2018 sausio 1 jau turi dirbti kitas vadovas . Įstatyme ir ES pastebėjimuose NĖRA minimas ,, geras blogas,, darbas , kalbama apie ,,partinių lizdus ,, )

  4. AvatarIeva (IP: 78.57.233.54)

   Tik nereikia lia lia, tas kracas su savivaldybes chebra š mala ir tiek – visa atsakomybe ant gyventoju peciu, o kaip siuksles isveza, kokia betvarke palieka? Kur tie nauji konteineriai, kur varnos, bomzai ir kiti negaletu ismetyt? Tik bapkes susirinkt moka, nieko daugiau. GEDA KLAIPEDOS VALDZIAI JAU SENIAI.

   • Avatarievai (IP: 83.176.195.170)

    Tai eik į valdžią ir dirbk geriau, ko čia putojies 🙂

   • Avataruž dyką (IP: 85.232.147.231)

    Daug kas pamiršta kad Klaipėdoje už išvežimą mažiausios kainos, palyginkite su Vilniumi, ten dvigubai brangiau. Norite kokybės reikia ir mokėti daugiau.

  5. AvatarRenaldas (IP: 81.229.99.51)

   Anonimas komentatorius rašo: “Oficialiai 2018 m. KRATC pelningumas 1 proc. nuo apyvartos.” Rašo netiesą.
   Šių metų savivaldybės administracija svarstė lūkesčių savo valdomoms įmonėms, tarp jų ir KRATC, raštų klausimą ir nurodė lūkestį, kad “Bendrąjį pelningumą vertins Labai gerai, kai yra didesnis negu 35 proc., gerai, kai didesnis negu 15 proc., nepatenkinamai, kai mažesnis nei 7 proc.”
   Svarstyme buvo pateikti ir KRATC 2018 m. finansiniai duomenys:
   Bendrasis pelningumas = 23 proc. (Bendrasis pelningumas = (pardavimo pajamos-pardavimo savikaina / pardavimo pajamos)*100)).

   • Avatarkolega mokykitės (IP: 193.217.2.221)

    Renaldai, pasidomėkite išsamiau, kas yra “bendrasis pelningumas”, o kas yra “veiklos sąnaudos”, ir tada turėsite skaičius, kurie atitinka oficialiai skelbiamą KRATC 1 proc. pelningumą. Ir tuo pačiu sužinosite tiesą, kad ir kaip ji jums nepatiktų 🙂

  6. AvatarZ.E.E (IP: 84.15.183.37)

   Pas mus, tai išvis konteineriams reikia atidaryti didžiulį dangtį,kad išmesti šiukšles. Jie sulūžę,purvini ir sunkūs.
   O kaip rūšiuoti,jei stovi tik du konteineriai ir taip buvo visada.
   Už kiemo, teritorijos tvarkymą mokame pinigus,o automobilį pasistatyti galime tik už pinigus.
   Kaip gerai daryti verslą,kai teritoriją sutvarko nemokamai ir dar tau sumoka už paslaugas.
   Pasiimti leidimo irgi negali,nes nesi deklaruotas tame bute.
   O kaip prisideklaruoti dviejuose butuose?
   Šiltais mėnesiais gyvenu kitame mieste savo bute,o atšalus grįžtu į Klaipėda,bet čia man sako,kad esant buto šeimininkui reikia priregistruoti žmogų,kad jis parašytų sutikimą gauti leidimą. Kas svarbiau ar buto šeimininkas,ar deklaruotas asmuo,to labiau,kad norit deklaruoti kitą asmenį,aš,kaip buto savininkas,turiu duoti sutikimą priregistruoti kitą asmenį.
   Ar tai ne marazmas???
   Ar Klaipėdos savivaldybėje dar yra sveiko proto žmonių?

  7. Avatar? (IP: 90.135.98.86)

   Ir kada tai baigsis Klaipėdoje ? Dviese ,,nusprendė,, prieš 10 d įsigaliojant įstatymui ? Kompostas papilstymas už kosminę kainą ? Dalyvauja savivaldybės darbuotoja ir kracas ? Man panašu , jog kaina miestiečiams gali būti žymiai mažesnė ) Taigi ,,viešiesiems ryšiams ,, nereikėtų taip girtis . Kada Klaipėdos STT pradės ,,matyti ,, ?

  8. AvatarTO Gudresnis (IP: 86.100.53.185)

   Pataikaujat atliekų gamintojams t.y. piliečiasm kad jie d4l to tylėtų kad ,atseit mažiau už kt miestus moka?
   Kokia kokybė KRATC o darbo? Nepatenkinama. Reikalas kt darbuotojai nesugeba per 10-15 m. išmokyti gyventojus rūšiuoti atliekas.
   Nėra sistemingo, tinkamo jų ir savivaldybės daro tame. Kur informacijos, nuolatinis gyventojų švietimas? Kas darosi prie konteinerių Ar Reikalas, ar koks nors stebėtojų tarybos profesorius nueina ten, mato? Konteineriai smirda. Ar kada nors juos plaunate? Apie konteinerius krūvos įvairiausių atliekų. Rūšiavimo konteineriai aplūžūsiosmis angomis. Be to, parodykit , pasakykit kaip iš rūš. konteinerių toliau atliekos tvarkomos ? Ir t.t.
   Nebegali KRATC vadovauti ši vadovybė. Nejaugi jie to nesupranta? Nejau meras. ,sav. administratorius gali pritarti tokiam stagnatoriškam vadovavimui? Kas darosi mūsų mieste, kur nueisim su tokiu požiūriu į svarbius miesto reikalus?

   • Avatarpaskaityk (IP: 193.217.5.94)

    ar skaitei Klaipėdos miesto atliekų tvarkymo taisykles? Paskaityk https://www.e-tar.lt/portal/lt/legalAct/5e0b4550b38511e98451fa7b5933515d
    Tada sužinosi, kad visas savo atliekas sutvarkyti privalo gyventojas. Jeigu nesusitvarko, tai yra administracinės teisės pažeidimas, kaip ir pažeidus Kelių eismo taisykles.
    Kur žiūri policija, kad gyventojai nesusitvarko savo atliekų?

   • Avatarkomplimentai (IP: 193.217.5.94)

    šaunuoliai KRATC, gerai dirba. Kitiems pavydas jama :)))))

   • Avatarto paskaityk (IP: 78.57.211.224)

    matosi labai apsiskaitęs. O kaip tau atrodo, ar šiukšlių vežėjai turi paimti šalia konteinerio gražiai padėtas netelpančias dėžes ar supakuotus maišus? Tavo žiniai, šiukšlių vežėjai ne piršto nepajudina ir tos dėžės /maišai išvežami tik tada, kai kas nors (gyventojas ar namų valdos darbininkas) įdeda juos į ištuštintą konteinerį.

  9. AvatarGudresnis (IP: 193.217.5.94)

   KRATC gudresnis ne tik už Prezidentūrą, Seimą, bet ir už kitus šalies RATC’us. Nes rinkliava už atliekas Klaipėdos gyventojams mažiausia iš Lietuvos didmiesčių ir, skirtingai nuo kitų miestų, nedidėja jau 8 metus. Beje, ir ES aplinkosauginiai reikalavimai Klaipėdoje vykdomi geriausiai. Tik kad žurnlaistaams geros žinios nerūpi. Intrigos lygioje vietoje – įdomiau 🙂

   • AvatarRinkliavos mokėtojas (IP: 88.119.130.162)

    Na tik nereikia lialia. Rinkliava nedidėja dėl to, kad savivaldybė pagal to paties KRATC dūdelę buvo nustačiusi tokią rinkliavą, kad susikaupė tokia milijoninė permoka, kad dabar “geradariai” politikai kas metus gali pratęsti “nuolaidą”. Nebūtų savo laiku paplėšikavę, rinkliava taip pat būtų didėjus kiekvienais metais.

   • AvatarViešiesiems KRATC ryšiams (IP: 81.7.91.14)

    Tik viršpelnio nuslėpti nebepavyksta, ar ne ? Kalba ir apie tai, kad Reikalo aplinka nusprendė, jog didelio gabarito atliekų KRATC neberenka, atvežkit patys, konteineriai irgi tampa bendrijų galvos skausmu. O ši žinia buvo žinoma, taip kad tai – ne intriga, o skandalingas įstatymų nevykdymas ir apėjimas. Su beveik šventosios Simonavičiūtės, Grubliausko ir Co žinia.

   • Avatartikrai nereikia lia lia (IP: 193.217.5.94)

    rinkliava nedidėja, nes nebrangsta atliekų tvarkymas sąvartyne, atpigo išvežimas ir gerėja rinkliavos surinkimas iš mokėtojų. Tai yra administratorius veikia EFEKTYVIAI. O ta permoka, kuri buvo prieš 10 metų, kaip gulėjo, taip ir guli savivaldybės sąskaitoje, kurią politikai naudoja ten kur nori. Rinkliava – ne KRATC, o savivaldybės pinigai.

   • Avatarto Viešiesiems KRATC ryšiams (IP: 193.217.5.94)

    nekurkit sąmokslo teorijų 🙂
    Oficialiai 2018 m. KRATC pelningumas 1 proc. nuo apyvartos. Šaltinis: http://kratc.lt/uploads/aruno/2019/2018%20m.%20ataskaita.pdf
    2019 m. skaičių dar nėra, bet turėtų būti panašiai.
    O didžiąsias atliekas iš kiemų KRATC kaip rinko, taip ir rinks.

   • AvatarKarvė (IP: 88.119.136.87)

    Viešieji ryšiai bando žaisti argumentacijos klaidomis (Google “raudona silkė”).

    Tikiuosi, kad Atvira Klaipėda ir toliau į dienos šviesą neš visus šiuos užstalinius žaidimėlius.

  10. AvatarPovilas (IP: 86.100.53.185)

   Aišku, kad straipsnis drąsus, reikalingas visiems klaipėdiečiams skaityti ir žinoti, kas darosi ten kur suplaukia mūsų pinigai… O tvarkos atliekų tv. NĖRA.
   Kokia gėda kai KU prof. Povilanskas būdamas valdybos KRATCE pirm. nežino ką daryti? Kur pagaliau STT. FNTT, aišku ir savivaldybė?
   Atrodo kad einame atgal su galimos korupcijos apraiškomis ir pn. Reikalas ,jo pavad. atrodo konnservatorai yra… tai vėl partijos valdo svarbias miestui įmones…

  11. AvatarVytautas (IP: 193.219.76.238)

   Tikrai, nepakeičiamasis vadovas, kurio tinkamumą toliau eiti pareigas įvertins KRAC juristai:) Dabar laukiame tolesnių komentarų – miesto mero Vytauto Grubliausko, vicemero atsakingo už ūkio reikalus Barbšio ir žinoma Antikorupcinės komisijos pirmininko Rimanto Didžioko būtinai. Kur komisijos posėdis dėl KRAC reikalų? Laukia pasipiktinę miestiečiai. Tik ar leis įtakingieji senieji mero komiteto nariai ir mero patarėjai?

  12. AvatarPastaba (IP: 78.57.213.208)

   Puikus straipsnis Antikorupcijos dienos proga kur korupcijos Klaip4doje “nerasta”. O korupcijos Klaipėdoje nėra dėl “puikaus” tarnybų, kovojančių su korupcija darbu :)))))

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt