Miestas, Svarbu

Klaipėdos metų statistika džiugina: gyvybė pralenkė mirtį (papildyta)

Virginija Spurytė

Virginija Spurytė
2020-01-03


Klaipėdos oficialioji metų statistika byloja, jog ir praėjusiais metais Klaipėdoje užregistruota daugiau gimimų nei mirčių – tokia tendencija vyrauja pastarąjį dešimtmetį. Be to, padaugėjo ir santuokų, o ištuokų skaičius stabilizavosi.

Evan Amos nuotr.

Klaipėdos savivaldybės Civilinės metrikacijos ir registracijos skyriaus duomenimis, 2019 metais Klaipėdoje užregistruoti 2227 gimimo atvejai – 1840 naujagimiai ir 387 užsienyje gimę vaikai, kurių bent vienas iš tėvų yra lietuvis, todėl panoro, kad vaikas būtų įregistruotas ir Lietuvoje.

2018 metais Klaipėdoje suskaičiuoti 2285 (58 daugiau nei 2019 metais) gimimo atvejai – 1881 naujagimis ir 404 užsienyje gimę vaikai.

Klaipėdoje pernai, palyginti su 2018 metais, sumažėjo ne tik gimimo atvejų, bet ir mirčių. 2019-aisiais užregistruotos 2089 mirtys ir tai yra 27 mažiau nei užpernai, kai šis skaičius siekė 2116.

Klaipėdiečiai pernai dažniau nei užpernai prisiekė amžiną meilę. Klaipėdoje įregistruotos 1277 santuokos, o užpernai jų buvo 1236.

Tačiau šiek tiek padidėjo ištuokų skaičius. Pernai jų užregistruota 557, o tai yra 9 daugiau nei užpernai, kai jų buvo 548.

„Skaičiai kalba patys už save. Aš visada pasidžiaugiu, kai gimimų yra daugiau nei mirčių, Pasidžiaugiu, kad stipriai nedaugėja ištuokų, vadinasi, šeimose atsiranda stabilumas, žmonės turi daugiau atsakomybės jas sukurti. Galima sakyti, jog demografijos srityje Klaipėdoje įsivyravo stabilumas“, – praėjusių metų uostamiesčio statistiką komentavo Klaipėdos savivaldybės Civilinės metrikacijos ir registracijos skyriaus vedėja Gražina Misevičienė.

Ji tuo stabilumu pasidžiaugė, nes vertintina ir tai, kad jau tapo įprasta, jog jaunos šeimos iš Klaipėdos išsikrausto gyventi į Klaipėdos rajoną, tad šis gausėja šeimomis ir naujagimiais.

„Tačiau gimimų ir santuokų skaičius Klaipėdoje tikrai yra stabilus. Jei bendru gyventojų skaičiumi Klaipėda ir keičiasi, galbūt mažėja, tai šitie skaičiai rodo, kad miestas stabiliai nemažėja“, – sakė G. Misevičienė.

Ji pabrėžė, kad per pastarąjį dešimtmetį Klaipėdoje kasmet gimimo atvejų užregistruojama daugiau nei mirčių. Pavyzdžiui, 2008 metais naujagimių suskaičiuota 2269, o mirčių – 2206. Išimtis buvo tik 2017 metai, kai mirčių buvo daugiau nei gimimo atvejų.

Miesto straipsnių vidus

„Tačiau tai lėmė objektyvios priežastys. Tuomet pasikeitė teisės aktų reikalavimai ir medikai mirčių registravimus galėjo teikti elektroniniu būdu, o nebuvo sureguliuota, kad mirtys turi būti registruojamos pagal paskutiniąją mirusiojo gyvenamąją vietą. Todėl pas mus plūdo pažymos ir iš Kretingos, ir iš Skuodo, todėl bendras metų mirčių skaičius lenkė gimimų skaičių, bet jei skaičiuotume tik mirusius klaipėdiečius, jų, manau, buvo mažiau nei įregistruota naujagimių“, – aiškino G. Misevičienė.

Straipsnio vidus 10 pastraipa kompas

Anot jos, per pastarąjį dešimtmetį ir įregistruojamų santuokų skaičius kasmet yra labai panašus – viršija 1200, bet nesiekia 1300. Tačiau ištuokų per pastaruosius dešimt metų sumažėjo – anksčiau būdavo įregistruojama daugiau nei 700 ištuokų kasmet, o pastaraisiais metais šis skaičius neviršija 600.

„Tikėkimės, jog klaipėdiečiai išmoko gyventi santuokoje, šeimose atsiranda stabilumo, supratimo, kad dviese lengviau gyventi visame bendrame chaose“, – juokėsi G. Misevičienė.

Papildyta

Klaipėdiečiai ne itin ieškojo naujovių ir parinkdami vardus savo naujagimiams – populiariausiųjų dešimtukas nesikeičia jau ne vienerius metus, tik vardai jame mainosi vietomis. Pavyzdžiui, 2018 metais mergaitės Klaipėdoje dažniausiai buvo pavadintos Amelijomis, o berniukai – Lukais. Šie vardai tarp populiariausių buvo ir pernai, bet jau ne pirmoje vietoje.

Klaipėdiečiai pernai pirmenybę teikė Sofijos vardui. Jis suteiktas 27 mergaitėms. Toliau populiariausių mergaičių vardų dešimtuke rikiuojasi Gabija (24 kartai), Kamilė (22), Amelija (19), Lėja (18), Liepa (14), Saulė (14), Vakarė (14), Urtė (13), Ema (12).

Daugiausia berniukų Klaipėdoje pernai buvo pavadinti Dominykais (22 kartus). Tarp populiariausių vardų yra ir Aronas (21 kartas), Herkus (21), Markas (19), Matas (19), Lukas (18), Rokas (18), Augustas (17), Jonas (17), Adomas (16).

Klaipėdos savivaldybės Civilinės metrikacijos ir registracijos skyriaus specialistams praėjusiais metais teko į naujagimių gimimo liudijimus įrašyti ir retus ar keistai skambančius vardus, tačiau tėvų pasirinkimas visada yra gerbiamas. Tarp vardų, kuriuos tėvai pernai suteikė savo vaikams, o jų skambėjimas patraukia dėmėsį, galima priskirti Niją, Siladą, Solomiją, Meinartę, Girstenę, Inidę, Tiliją, Regvitą, Gaudrę, Kloją, Geistę.

Tarp retesnių berniukų vardų buvo Mirajus, Madhava, Marsel, Lionel, Toras, Liamas, Elajus, Ardas, Maris, Keironas, Noelis, Naras, Treniota, Maiklas.


2020-01-03

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Parama

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

Paremti
Atviri dokumentai

VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

Su dokumentais galite susipažinti čia
Informacija

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Redakcijos adresas:
Tiltų g. 16 (4 aukštas)
Klaipėda, LT-91246
Tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt