P0

Orai

Baigėsi šilčiausias sausis: ko laukti iš vasario?

Palmira Martinkienė

Palmira Mart
2020-02-04


Prasidėjus trečiajam, paskutiniam žiemos mėnesiui Lietuvoje, o ypač pajūryje, vis dar tebelaukiama jos ateinant, nors neilgai trukus – jau ir Užgavėnės, nuo kurių tradiciškai būdavo pradedama laukti pavasario.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, šių metų sausis Lietuvoje buvo šilčiausias per visą meteorologinių stebėjimų laikotarpį. Vidutinė sausio mėnesio oro temperatūra Lietuvoje buvo 2,8 °C, tai yra net 6 °C daugiau nei vidutinė šio mėnesio (1981-2010 m. vidurkis) oro temperatūra.

„Iki šiol šilčiausias sausis Lietuvoje buvo 1989 m., kai vidutinė mėnesio oro temperatūra buvo 1,9 °C. Šalčiausias sausis Lietuvoje buvo 1987 m., kai vidutinė mėnesio oro temperatūra buvo -15,1 °C“, – Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos tinklapyje cituojamas klimatologas Donatas Valiukas.

2018 m. vasario 8 d. Klaipėdoje. Palmiros Mart nuotr.

Jo teigimu, dar vienas šio sausio išskirtinumas, kad tai pirmas atvejis, kai visą mėnesį Lietuvoje nebuvo nė vienos dienos su sniego danga.
Vykstant globaliai klimato kaitai, sausio mėnesio oro temperatūra Lietuvoje nuo 1961 m. iki dabar pakilo net 2,9 °C.

Paskutiniajam žiemos mėnesiui – vasariui –  įprastai būdingos pūgos su sniego gausa, tačiau kol kas ir jis tęsia šilčiausio sausio tradiciją – nors antradienio ryte pamary, Ventės rage, ir iškrito šlapio sniego, panašu, kad artimiausiu metu jo nesulauksime.

O štai 1996 ir 2012 metų vasario pradžioje šalyje spaudė gana stiprus speigas, kuris visgi nepasiekė sunkiai įsivaizduojamo rekordo, kai 1956 metų vasario 1 d. Utenoje šaltis spustelėjo beveik iki minus 43 °C.  Ir prie jūros ne kartą vasary būta naktų su žemesne nei minus 30 °C.

Visgi vasariui būdingi ir artėjančio pavasario požymiai – staigus sniego tirpimas, temperatūros kilimas, pakilęs vanduo upėse. Besniegė pasitaikė 2007-2008 metų žiema, o šilčiausia vasaris buvo 1990 metais, kai termometro stulpelis pajūry kilo virš 15, o Kybartuose – net virš 16 laipsnių.

Ar šis vasaris sumuš minėtą rekordą – kol kas sunku pasakyti, tačiau kad artimiausiomis dienomis ypatingų pokyčių bent jau Klaipėdoje nebus – akivaizdu. Nors trečiadienio ir penktadienio naktį numatoma minusinė temperatūra, dienomis ji kils iki 4-5 °C aukščiau nulio. Sniego bent jau šią savaitę neprognozuojama. Žodžiu, žiemos vis dar teks palaukti…


  2020-02-04

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt