P0

Mums rašo

Sunku aprašyti

Vytautas Valevičius
2020-02-24


Dailininkai gyvena savo gyvenimą. Jie būna vyrai ir moterys, paaugliai ir jaunuolės, bet visi bando kurti. Kai kuriems pasiseka. Tiesa, ne visiems.

Bandysiu aprašyti sėkmingą atvejį. Juozo Vosyliaus.

Man visuomet norisi suprasti. Kitaip sakant, bandyti racionaliai suvokti. Gaila, bet tai nedažnai pavyksta dėl kelių priežasčių. Pirmoji yra ta, jog menas suvokiamas emocionaliai, o protas tik priedas. Antroji – retas dailininkas yra vienos krypties, o tuomet jį apibūdinti jau sudėtinga.

Solenizantas kaip tik paskutinis atvejis. Jis labiau žinomas kaip freskos ir grafito technikomis sukūręs daugiau nei 20 monumentalių kompozicijų Klaipėdoje, Palangoje, Šventojoje, Juknaičiuose, Plateliuose, Vėžaičiuose, Pagėgiuose, Rietave ir t.t. Bet tai buvo senokai. Dabar jo freskos puošia Klaipėdos Marijos Taikos Karalienės, Kauno prisikėlimo bažnyčias.

Jubiliejinėje parodoje yra originalūs fragmentai iš paruošiamojo etapo.

Nebūdamas nei menotyrininkas, nei meno specialistas, galiu tik pasiūlyti keletą pastabų.

Pirma, į akis krenta gana įdomus portretinis žanras, tarsi simbolizmo bei abstraktaus meno junginys su realiu piešiniu. Išeina įdomus vaizdas, galite pažiūrėti J. Tatoriaus portretą.

Dar ryškesnis yra A. Kliševičiaus portretas, bet noriu atkreipti į savitą J. Vosyliaus paveikslų stilių. Sienų tapyba reikalauja ryškių spalvų, todėl šio autoriaus paveikslai labai ryškūs, ypač paskutiniu metu.

Prisiminus pernykštę parodą „Beveik rojaus sodai“, kur peizažas pereina į mistiką, dabar rodomi paveikslai atskleidžia šio proceso eigą. Senas, bet aiškus darbas, kur jaučiama net M. K. Čiurlionio įtaka. Pereina į visai kitą „aplanką“, mistinį, spalvotai ryškų, gyvą ir vaizdingą.

Negaliu parodyti visų jubiliato darbų, bet pabaigai šis, kuris apibūdina viską.

Jei kas nesutinka su mano nuomone, siūlau nueiti į Domšaičio galeriją ir pasižiūrėti patiems.


2020-02-24

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Parama

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

Paremti
Atviri dokumentai

VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

Su dokumentais galite susipažinti čia
Informacija

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Redakcijos adresas:
Bangų g. 5A (3 aukštas)
Klaipėda, LT-91250
Tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt