P0

Kultūra

Bibliotekoje – paroda buvusiai direktorei atminti

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2020-02-25


Kovo 3-iąją, 17 val., Klaipėdos apskrities viešosios I. Simonaitytės bibliotekos galerijoje 3A bus atidaroma paroda „Homo legens. Skirtukai ir knygos“.

„Jau dešimtmetį kuriamas „Literatūros meniu“, kuriame garsūs Lietuvos žmonės pristato perskaitytas knygas išmoningai prilygindami jas maistui. Šioje parodoje pristatome Klaipėdos apskrities viešosios I. Simonaitytės bibliotekos buvusios vadovės Laimos Pačebutienės „Literatūros meniu“, kurį sudarė bibliotekos darbuotojai. Drauge su knygomis eksponuojami ir jos kolekcionuoti knygų skirtukai”, – rašoma bibliotekos pranešime.

Knygų skirtukai jau I a. buvo pridedami prie kodeksų knygų. Viduramžiais naudoti knygų skirtukai dažniausiai būdavo gaminami iš siauros pergamento juostelės. Kadangi pirmosios spausdintos knygos buvo retos, vertingos ir brangios, iškart tapo aišku, kad pasižymėti vietą knygoje reikėtų nepadarant žalos jos puslapiams.

Apie 1860 m. skirtukai pradėti austi tekstilės fabrikuose. Austi šilkiniai knygų skirtukai buvo labai vertinami kaip dovanos Viktorijos epochoje. Daugelis XIX a. knygų skirtukų būdavo skirti naudoti biblijose ir maldaknygėse. Juos gamindavo iš kaspino, austo šilko ar odos.

Po 1880 m. iš šilko austų knygų skirtukų gamyba mažėjo – paplito skirtukai, atspausdinti ant tvirto popieriaus ar kartono.

Parodoje bus eksponuojami šiuolaikiniai knygų skirtukai, kurie gaminami iš daugybės įvairių medžiagų, kurie pasižymi dizaino ir stiliaus įvairove.

Kultūros straipsnių vidus

Parodos atidarymo renginyje dalyvaus: bibliotekos direktorė dr. Laura Juchnevič, filosofas dr. Tomas Kiauka, rašytojas Juozas Šikšnelis, knygų klubo „Skyrius“ narė Rasa Povilaitienė. Muzikuos Martyna Rudelytė (kontrabosas) ir Rima Moisejeva (smuikas).


2020-02-25

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Parama

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

Paremti
Atviri dokumentai

VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

Su dokumentais galite susipažinti čia
Informacija

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Redakcijos adresas:
Tiltų g. 16 (4 aukštas)
Klaipėda, LT-91246
Tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt