P0

Kultūra

Klaipėdos etnokultūros centre – Mažosios Lietuvos sietynai

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2020-03-09


Kovo 16-ąją 17.30 val., Klaipėdos etnokultūros centre (Daržų g. 10) bus atidaroma liaudies meno meistrų Angelės ir Vytauto Raukčių 45-erių kūrybinių veiklos metų paroda „Link šviesos. Sietynai“.

„Parodos autoriai keturiasdešimt penkerius metus yra neišskiriami kūrybiniame procese, parodose, šventėse ir žavi užsidegimu, bendryste bei darbštumu. Parodos atidarymo metu išvysime ne tik Mažosios Lietuvos kraštui būdingus sietynus, bet A. ir. V. Raukčių pagamintas ir dekoruotas skrynias, skulptūras, margučius”, – rašo organizatoriai.

Angelė apie kūrybinį kelią sako: „Mes vienas antram ‒ pirmieji kritikai, patarėjai ir pagalbininkai. Komandoje juk lengviau. Svajonių, planų yra, tik negalima jų be laiko išbarstyti“.

Autoriams savo sodyboje Balčių k. (Šilutės r.) 2006 m. pavyko įkurti muziejų „Buities ir margučių palėpė“, kuriame sukaupta per 2000 senosios buities reikmenų (daugiausiai XIX a.): indų, baldų, įrankių, namų apyvokos daiktų, spaudinių. Eksponuojama ir gausi 2400 vienetų turinti margučių kolekcija. Įgyvendinta ne viena proginė iniciatyva, kuri pažymi iškilių asmenybių, kaip M. K. Čiurlionio, Maironio, K. Donelaičio, S. Neries, Žemaitės, metus.

Domėjimasis Mažosios Lietuvos krašto kultūra Angelei ir Vytautui Raukčiams leido atrasti ir sietynus. V. Rauktys restauruodamas Hugo Šojaus dvare išlikusius du vestuvinius sietynus susidomėjo jais, jų paskirtimi, istorija.

Vytautas primena: „Pamario krašto lietuvininkai žvejai kurdavo šaktarpio metu, kurio trukmė lemdavo ir išdrožinėtų figūrėlių gausą. Vėliau jas sujungdavo, „apgyvendindami“ sietyne, kur būdavo įtvirtinama 12 žvakių. Sietynas būdavo pagrindinė namų puošmena per vestuvių šventę – svečiams šokant, trypiant, jų nuotaiką atliepdavo ir sietynas. Retai kuri šeima tokį turėdavo, o jei turėdavo tai skolindavo tik artimam giminaičiui.“

Kultūros straipsnių vidus

Angelė ir Vytautas Raukčiai ‒ Lietuvos tautodailininkų sąjungos nariai ir turi meno kūrėjo statusą. Meistrai yra aktyvūs respublikinių, Klaipėdos krašto parodų, švenčių, festivalių dalyviai. Taip pat Žemės ūkio ministerijos konkurso 2006 m. laureatai, Šilutės r. konkurso „Sidabrinė nendrė 2007“ laureatai, 2010 m. respublikiniam konkurse pripažinti sėkmingiausiai dirbančiais tradiciniais amatininkais.  2012 m. A. Rauktienė išrinkta respublikinio tautodailės konkurso „Aukso vainikas“  laureate, 2018 m. V. Rauktys respublikinio tautodailės konkurso „Aukso vainikas“ antros vietos laimėtojas.

Jų paroda veiks iki balandžio 11 d.


2020-03-09

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Parama

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

Paremti
Atviri dokumentai

VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

Su dokumentais galite susipažinti čia
Informacija

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Redakcijos adresas:
Tiltų g. 16 (4 aukštas)
Klaipėda, LT-91246
Tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt