P0

Politikų tribūna

Pamąstymai prieš užsiveriant demokratijai (9)

Eugenijus Gentvilas, Seimo narys
2020-03-21


Šeštadienis. Sėdžiu Klaipėdoje. Dienomis dirbu miške, pavartau internetą. O vakare, kaip ir bet kuris Lietuvos žmogus, sėdu prie TV ekrano ir laukiu koronaviruso naujienų iš Verygos ar Surplio lūpų.

Viskas gerai? Ne, Seimo narys negali kaip „bet kuris Lietuvos žmogus” laukti žinių apie pačią ekstremaliausią padėtį šiuolaikinės Lietuvos istorijoje. Seimo nariai nėra „bet kurie”. Ne dėl to, kad susireikšmintume, o dėl to, kad mus išrinko žmonės ir mes davėme priesaiką. Po priesaikos mes tapome ATSAKINGI už tai, kas vyksta Lietuvoje.

Šiandien dažnos antraštės – vyksta karas, medikai fronto linijoje. Gera retorika, bet ar Seimo nariai neturi būti šio karo kareiviai? Turi ir privalo būti. Tačiau Seimo posėdžiai nevyksta ir nežinia, kada vyks. Atrodo, lyg Seimo nariai yra kokie nors atsarginiai, nieko nesprendžiantys. Lyg būtų kokie neįgalūs.

1990-1991 m. šalyje buvo didžiulė įtampa. Buvome arti realaus karo padėties. Bet Seimui net mintis nekilo visus sprendimus leisti priimti Prunskienės, Šimėno ar Vagnoriaus vyriausybėms. Net didžiausių, kruvinų krizių metu parlamentas dirbo. Juk tokia mūsų Konstitucijos esmė – Lietuva yra parlamentinė respublika.

O štai 2020 m. Sauliaus Skvernelio Vyriausybė paskelbė ekstremalią padėtį šalyje. Tuo pačiu šiai Vyriausybei iš esmės nebereikalingas nei Seimas, nei prezidentas. Seimas atsidūrė Vyriausybės įkaitų vaidmenyje – jei Vyriausybė parengs įstatymų projektus, tai pakvies Seimą susirinkti. Keistai suprantamas Seimo vaidmuo parlamentinėje demokratijoje…

Seimas negali būti nuošalyje.

Vertinu Vyriausybės ir atskirų ministrų pastangas suvaldyti krizę. Bet niekada nesutiksiu, kad Seimas būtų nušalintas nuo valstybės reikalų ir būtų sušauktas tik tada, kai to panorės Vyriausybė.

Kai atskiri Seimo nariai išsako kritiką Verygai ar Vyriausybei, gauna atkirtį – nepolitikuokit. Kai Seimo opozicija pasakė, kad Seimo posėdžiai turi vykti, Ramūnas Karbauskis atrėžė – štai iki ko nusipolitikavo opozicija.

O paties Seimo valdyba bevalė – vieni bijo Karbauskio, kiti bijo viruso. Tad visi sutiko nerengti Seimo posėdžių, kol to nepareikalaus Vyriausybė. Absurdas!

Seimas privalo dirbti. Taip, su kaukėmis ir respiratoriais. Su ilgesnėmis pertraukomis ir vėdinamomis patalpomis. Juk mes nesame neįgalūs atsargos kareivėliai užfrontėje. Turime žinoti realią padėtį, žinoti Vyriausybės planus, teikti jiems siūlymus, keisti ministrus, jei to prireiks.

Kai baigsis viruso krizė, žmonės paklaus – ką padarei tu, ką padarė Seimas? Nenoriu atsakyti – nieko. Juk žmonės tada sakys – tai kam reikalingas Seimas, užtenka Vyriausybės.

Taip ir užsivers demokratijos durys.

Italijos fašistų vadas Benito Mussolini sakė: „Dažnai norėčiau suklysti, bet kol kas to niekada nėra nutikę”. Seimas privalo dirbti nepolitikuodamas, kad galėtų pasakyti Karbauskiui ar Verygai, ar bet kam kitam – jūs klystate.

Gal todėl Karbauskis ir kiti valdantieji taip nenori rengti Seimo posėdžių, uždarydami duris demokratijai. Kad kas nors nepasakytų – jūs suklydote.


  2020-03-21

  9 komentarai “Pamąstymai prieš užsiveriant demokratijai”

  1. Avatarklaipeda (IP: 84.15.182.208)

   ka cia paistalus rasinejate ? GĖDA GENTVILUI. VISKA GALITE KEISTI,IMPOTENTAI .JUS TSIP PAT TURITE ATSSKOMYNE.
   MES to nepamiršime,LIBERALAI .

  2. AvatarVisvaldas Bendrapavardis (IP: 78.57.199.170)

   Lakštingala negali nečiulbėti, kad ją perkūnas vieną kartą nutrenktų. Pabandyk, bent vieną kartą nepraverti burnos.

  3. AvatarJonis (IP: 83.181.77.144)

   Ar jam kada kas nors rupejo

  4. AvatarGediminas ir Rūta (IP: 78.57.199.170)

   Kad pasakyti – “Jūs klystate”, Seimo posėdžių nereikia. Jei jūs ten susirinksite tai be rietenų ir sąskaitų tarp partijų ir frakcijų suvedinėjimo nieko doro ir nebus. Kas ten iš jūsų yra jau toks didelis specas ekstremalioms situacijoms suvaldyti? Tad tupėkite ir tylėkite, tai dabar geriausia ką galite padaryti tautai ir valstybei. Kai viskas pasibaigs tada galėsite iš tribūnų rėžti išmintį. Beje, gerb. Seimo nary, vietoje to, kad po mišką valkiotumeisi ir prie TV tupėtum eik savanoriauti į ligonines ar pasienį, ar dar kur nors, tada pamatysi viską iš vidaus ir galėsi pamatuotai ir be Seimo posėdžio pasakyti kas klysta, o kas ne.

  5. AvatarAnonimas (IP: 86.100.16.151)

   Gėda skaityti. Ne miške Seimo narys turi dirbti. Ne laikas guostis impotencija, susirinkite opozicija ir pareikalaukite posėdžio, kreipkitės į prezidentą, pakvieskite rinkėjus. VEIKITE, o ne rašinėlius rašykite. Kur Simonas, kur Vaičekauskas? Mėgaujasi atostogomis?

  6. AvatarEugenijau (IP: 88.118.160.21)

   pasakyti “… – jūs suklydote” galima ir per atstumą ir vyriausybę spausti juo labiau. Tik tokią galimybę visada turėjo ir turime mes, eiliniai mirtingieji. Gal dabar suprasite vietos savivaldos ir bendruomenių beviltiškumą – Jūsų įvardintą DEMOKRATIJA seimūnams. Gal dabar pamatysite savo augintinio ir didžio prietelio Grubliausko vadovavimo ir pezėjimo gebėjimus. Pagaliau atėjo paties dievo siūsta juoda proga Jums, seimo nariui, tai daryti ir viešai ir asmeniškai ir atstovauti savo miesto rinkėjus, taip sakant “iš karšto taško”. Beje ir visiems seimūnams tai nepakenktų. Darbo ir veiklos begalė. Tik, atstovauti savo rinkėjus jau taip nebeįprasta ir svetima, kad net viešai rašinėjate – “Klaipėdoje man liūdna, neturiu ką veikti ir niekas manęs neberodo per TV. Visi tapo protingi, niekas nebeklauso ir nebėra ką pamokyti”. Jūs gi buvote net ir miesto meru! Gal ir Jūsų augintinis E.Masiulis prisijungs? Gera proga.

  7. AvatarLaimonas (IP: 78.57.214.30)

   Eugenijau, Simonai ir kiti parlamentarai. Priminsiu visų jūsų viena mėgstamiausių pasakymų – “Seimo nariai niekada ne atostogauja, nuolat dirbam su rinkėjais”.
   Tad pirmyn dirbti, puiki proga parodyti, kas yra kas.

  8. AvatarParsirado (IP: 78.62.144.62)

   Mažai veiklos? Perskambinkit regiono ligonines, sužinokit realią situaciją, net neabejoju, ligoninių vadovų telefonai atmintinėje. Tuomat analizė Vilnius – Corona – Klaipėda. Kokius sprendimus galit pasiūlyti? Tik sekmadieniui dirbantieji turi kaukes, nei gydytojams, nei ligoniams nėra? O gal pasukit galvą kas ir kaip gali pagaminti, pakontaktuokit, iškalbą panaudokit. Va ir 100 nauda Klaipėdai. Gal ne miškais džiaukitės, o išmintį nuotoliniu būdu kaip visi pademonstruokite, juk priemonėmis apsirūpinę už valdiškus pinigus.

  9. AvatarMB (IP: 85.255.100.93)

   Čia naujausi reitingai taip suneramino?

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3C, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt