P0

Svarbu, Verslas

„Klaipėdos mediena” smarkiai viršijo formaldehido išmetimo normą (atnaujinta komentaru) (11)

Martynas Vainorius

Martynas Vainorius
2020-04-12


Paupių seniūnaitė Rasa Arcišauskienė šios bendruomenės paskyroje socialiniame tinkle „Facebook” pasidalino informacija apie reaguojant į jos prašymą aplinkosaugininkų atlikto neplaninio AB „Klaipėdos mediena” patikrinimo rezultatus.

Jie rodo, kad įmonės į aplinką išmestas formaldehido kiekis 27 kartus viršijo leistiną normą, numatytą įmonei išduotame taršos leidime.

Tuo metu įmonės vadovas teigia, kad  formaldehido emisijos viršijimai susidarė dėl patikrinimų metu naudotų skirtingų skaičiavimo metodikų. Pabrėžiama, kad įmonėje formaldehido emisijos matavimai visada buvo atliekami nepriklausomų, licencijuotų kompanijų ir niekada jo viršijimų nustatyta nebuvo.

Martyno Vainoriaus nuotr.

Į Aplinkos apsaugos departamentą (AAD) R. Arcišauskienė su tokiu prašymu kreipėsi dar sausio 10 d. Šį penktadienį gautame AAD Aplinkos kokybės departamento direktorės Ingos Buzienės pasirašytame rašte informuojama, kad neplaninis „Klaipėdos medienos” patikrinimas buvo atliktas sausio 29 – kovo 25 dienomis.

Jo metu buvo tikrinama, kaip eksploatuojami oro valymo įrenginiai. Specialistai paėmė išmetamų teršalų mėginius iš šlapio valymo elektrostatinio nusodintuvo,  biologinių valymo įrengimų ir klijinių drožlių kilimo formavimo mašinos filtrų. Tirti kietųjų dalelių, formaldehidų, lakiųjų organinių junginių, anglies monoksido, azoto oksido ir sieros dioksido kiekiai.

Po tyrimo nustatyta, kad šlapio valymo elektrostatinio nusodintuvo išmetamo formaldehido koncentracija siekė 0,13082 g/s, kai įmonei išduotame taršos leidime yra numatytas leistinas dydis 0,00480 g/s – 27 kartus mažesnis.

„Pagal įmonės pateiktus duomenis buvo nustatyta, kad iš t.š. Nr. 265 dirbant normaliu režimu įmonė į aplinkos orą 2019 m. išmetė 0,0307 t kietųjų dalelių (B) ir viršijo leistina išmesti į aplinką normatyvinį šio teršalo kiekį 0,02095 t/m, bei t. š. 265 praplovimo molu į aplinkos orą 2019 m. išmetė 0,0122 t formaldehido viršijant taršos leidime nurodytą leidžiamų išmesti normatyvą 0,0105 t/m.”, – rašoma aplinkosaugininkų rašte, kuriame taip pat minima, kad „matuoto formaldehido kiekio koncentracija neviršijo leistinos taršos vienkartinio dydžio”.

Verslo straipsnių visus kompas

Patikrinimo metu nustatyta, kad „be kontroliuojamo tešalo formaldehido į aplinką išmetamos kietosios dalelės, lakieji organiniai junginiai, kurių ribinės koncentracijos Taršos leidime nenustatytos, kietosios dalelės ir lakieji organiniai junginiai nenurodyti Inventorizacijos ataskaitoje”.

Kartu konstatuota, kad „Klaipėdos medienos” deginamas biokuras atitinka kokybės reikalavimus ir neviršija nustatytų leistinų maksimalių cheminių elementų koncentracijos verčių. Jis deginamas reikiamoje temperatūroje – katiluose yra sumontuotos temperatūros kontrolės priemonės ir yra užtikrinama ne mažesnė negu 850 °C degimo temperatūra (patikrinimo metu buvo fiksuojama nuo 900 iki 1111 °C).

Patikrinimo metu nenustatyta, kad įmonėje būtų deginamos atliekos ar laminuotos PVC, HPL, ABS plokštės ar jų briaunos. Medinės pakuotės atliekų drožlės yra džiovinamos džiovyklose ir naudojamos medienos drožlių plokščių (MDP) gamybai.

Kartu informuojama, kad įmonė nuo 2019 m. nebeimpregnuoja popieriaus, tad joje nebesusidaro klijų, chermetikų, dažų ir lako, kuriuose yra organiniai tirpiklių ar kitų pavojingųjų medžiagų atliekos.

MDP formavimo ir apdirbimo metu susidaręs formaldehidu užterštas oras įmonėje yra nusiurbiamas ir valomas biologiniame įrenginyje su šiaudų įkrova. Po to valytas oras išleidžiamas į aplinką per angą. Panaudoti šiaudai atiduodami sutvarkyti UAB „Ekonovus”. Kad jie būtų laikomi atviroje teritorijoje, patikrinimo metu nenustatyta.

AAD informavo, kad už patikrinimo metu nustatytus aplinkosauginius pažeidimus įmonės atsakingam asmeniui bus skirta administracinė nuobauda, numatyta Administracinių nusižengimų kodekse. Asmenims numatoma bauda nuo 60 iki 300  eurų, o juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 170 iki 1170 eurų.

Kartu informacija apie pažeidimus perduota Aplinkos apsaugos agentūrai, kad ji peržiūrėtų įmonei išduoto taršos leidimo sąlygas.

Valstybinės darbo inspekcijos pateikiamais duomenimis, formaldehidas (bespalvės, stipraus kvapo dujos arba vandeninis tirpalas) yra jautrinanti cheminė medžiaga, kuri gali turėti padarinių imuninei sistemai net ir po vienkartinio poveikio.

„Ūmus poveikis pasireiškia stipriu akių, nosies ar gerklės dirginimu, imama kosėti ar dusti. Formaldehidui veikiant ilgesnį laiką, galima sunki odos, akių ar kvėpavimo takų alerginė reakcija, astmos pobūdžio kvėpavimo problemos, odos sudirginimas, dermatitas ir niežulys. Formaldehidas yra pavojinga cheminė medžiaga, kurią Tarptautinė vėžio tyrimų agentūra (IARC) priskiria 1-os grupės kancerogenams. Ilgai kvėpuojant formaldehidu užterštu oru galimi tokie simptomai: gerklės skausmas, kosėjimas, akių perštėjimas, nosies kraujavimas. Ne visi žmonės šiam užterštumui vienodai jautrūs: vieniems formaldehido poveikis susirgimais nepasireiškia, kitiems gali sukelti ligas. Formaldehidas yra žinomas kaip vėžio sukėlėjas. Didesnė jo koncentracija ir ilgesnis poveikis padidina tikimybę susirgti vėžiu (nosies ir gerklės vėžys). Aplinkoje net ir esant gana žemai formaldehido koncentracijai, kuri nesukelia pastebimų simptomų, tikimybė susirgti vėžiu išlieka. Latentinis periodas nuo formaldehido poveikio iki su juo susijusio nosies vėžio pasireiškimo svyruoja nuo 2 metų (kai kuriais ūmių vėžio tipų atvejais) iki 15 metų”, – rašoma inspekcijos pateikiamoje informacijoje.

„Štai dėl ko mums, Paupių gyventojams, griaužia akis ir gerkles, kai tik pučia vėjas nuo KM. Nedelsiant spręsime dėl tolimesnių mūsų veiksmų. Mums labai reikia patyrusio teisininko”, – minėtoje „Facebook” paskyroje rašo R. Arcišauskienė.

KOMENTARAS

Nikolajus Ivanovas, AB „Klaipėdos mediena” direktorius 

„Klaipėdos mediena“, kaip ir visa Vakarų medienos grupė, atsakingai rūpinasi gamybos procesu ir taiko moderniausias priemones bei pasitelkia nepriklausomus licencijuotus vertintojus, kad užtikrintų kuo mažesnį poveikį aplinkai. Tai rodo ir Klaipėdos aplinkos kokybės skyriaus atliktas išsamus aplinkosaugos tyrimas, inicijuotas pagal Paupių bendruomenės skundą. Vertinant bendrą teršalų kiekį, įmonė 2019 metais į aplinką išmetė žymiai mažiau teršalų nei leidžiama – tik 53 proc. viso leidžiamo kiekio.

Elektrostatinio nusėdintuvo išmetimuose rasti formaldehido emisijos viršijimai susidarė dėl patikrinimų metu naudotų skirtingų skaičiavimo metodikų. Įmonėje formaldehido emisijos matavimai visada buvo atliekami nepriklausomų, licencijuotų kompanijų ir niekada formaldehido viršijimų nustatyta nebuvo. Šiuo metu mes vertiname metodikų skaičiavimų neatitikimus ir juos ištaisysime.

Atkreipiame dėmesį, kad elektrostatinio nusėdintuvo technologija naudojama visame pasaulyje ir kol kas tai pažangiausia technologija. Šis filtras skirtas tik garams, išsiskiriantiems džiovinant medieną valyti nuo kietųjų detalių ir šiame procese nėra naudojamos jokios cheminės medžiagos. Tai yra natūrali, pačioje medienoje esančio formaldehido emisija.

Esame atviri, todėl kvietėme bendruomenę apsilankyti įmonėje ir įsitikinti, kaip šiame procese džiovinama mediena. Bendruomenės nariams ir ateityje bet kada galėsime suorganizuoti apsilankymus įmonėje.

 


  2020-04-12

  11 komentarai “„Klaipėdos mediena” smarkiai viršijo formaldehido išmetimo normą (atnaujinta komentaru)”

  1. AvatarVioleta (IP: 84.15.153.195)

   Jei turime formaldehido išmetimus iš taršos šaltinio lygius 0,13082 g/s, tai ar tikrai bus viršijama teršalo koncentracija pažemio sluoksnyje ties minėta gyvenviete. Tai svarbiausia. Ar kas bandė nustatyti? Jei taip, galime kalbėti apie pavojų. Jei ne, tai įmonė gali pasididinti normatyvą ir viskas bus baigta.

  2. AvatarFormaldehido fanas (IP: 90.131.35.152)

   Oi, kranelis buvo atsuktas ne pro filtrus, metodika nepasiteisino kai meginiai imami kraneliui atsuktam pro filtriukus! Neperspejo, nepersukot taip kaip darbo valandomis, begedziai! Kodel eme meginius ne darbo metu, kai gamtosauga poilsiauja aa?

  3. AvatarKlaipėdietė (IP: 85.232.128.52)

   Gerai, uždarykim visas gamyklos, kveposim švariu orų. O kas matojo mašinu teršimą? Kažkodėl niekas mašinų ne atsisako? Iki parduotuvių ne sugeba nueiti. Ką mes valgisim? Ką į mašinų bakus pilsim? Už kokius pinigus turtuolius vaidinsim? Ar pagalvojote?

  4. AvatarJonas (IP: 78.57.217.149)

   Labai nustebau sužinojęs apie taršas , nes žinau , kad filtrams buvo išleisti dideli pinigai. Netikiu , kad būtų 27 kartų skirtumas . Tegu pirma išsiaiškina su metodikomis. Jei būtų toks skirtumas smarve pajaustu visas miestas , nes vėjų rožė ne gamyklos naudai. Smirdėtu visas centras.

   • AvatarKol (IP: 86.100.177.128)

    o jūs paskaitykit FB paupių benrijos pokalbių grupę

  5. AvatarPetras (IP: 86.100.23.144)

   Galvoju, tam fabrikui 120 metų, nuo to laiko uždarė fanierkę, įdiegė ten visokias valymo sistemas, buvau ekskursijoje tai atrodo tikrai viskas labai moderniai. Visur švaru, jokių dulkių, krūvos robotų. Dabar klausimas, o tie paupių gyventojai, kokio galo statėsi namus prie fabriko? Priminsiu fabrikui 120 metų.

  6. AvatarKam čia maskuojat kitus (IP: 78.58.48.128)

   O Grigeo jau nebeleidžia savo smarvės į Marias?

  7. AvatarRaima (IP: 90.131.37.253)

   Tersejas skundzia terseja,o ka is tu paupiu individualiu namu kaminu tik nekaltas dumelis iseina?

  8. Avatar (IP: 88.119.117.87)

   Niekas ten nieko nevaro į Dangę

  9. AvatarIrkluotojas iš praeities (IP: 90.131.33.225)

   Dar1984m vadinama fanerke varė ta visa savo mėšlą į Dangė. Pipec, stebiuosi ką dar gyvas. ATPILDAS visiems už tai. PRAGARAS. čia ne pokštas.

  10. AvatarNesvarbu (IP: 83.181.80.192)

   Košmaras. Ir kaip žmonės tokį killer’į toleruoja?

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt