P0

Uostas ir jūra

„Mintis“ tęs mokslinę tiriamąją veiklą

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2020-04-22


Klaipėdos universiteto (KU) mokslinis tiriamasis laivas „Mintis“, sausį dokuotas Ispanijoje, beveik po metų trumpam grįžo į Klaipėdos uostą.

Čia „Mintis“ ilgai neužsilaikys ir toliau vykdys mokslinius tiriamuosius darbus bei suteiks praktikas studentams.

KU mokslininkai su šiuo laivu tiria tėkmes, vandens fizines ir chemines savybes, biologinius objektus, jūros dugną. Taip pat laivas naudojamas moksliniams tikslams ir įvairių jūrinio sektoriaus veiklų poreikiams tenkinti: vykdyti jūrinės aplinkos monitoringą, žuvų išteklių tyrimus, reaguoti į taršos incidentus, vykdyti palaidoto cheminio ginklo rajonų taršos monitoringą ir kita.

„Ypač daug tyrimų susiję su jūrine vėjo energetika: jūros gylio matavimai, dugno struktūros tyrimai, pavojingų objektų paieška ir inžinerinių konstrukcijų būklės analizė. Laivo įranga, galimybės, darbinis plotas, laboratorijos leidžia atlikti praktiškai visus su jūra susijusius tyrimus“, – teigia laivo „Mintis“ kapitono padėjėjas Tomas Žapnickas.

Vienu metu laive dirba 11 mokslininkų ir 7 įgulos nariai. Laivas turi tris laboratorijas – biolaboratoriją, geolaboratoriją ir kompiuterinę laboratoriją. Esant poreikiui jos gan greitai gali pakeisti savo paskirtį ir būti įrengtos pagal projekto poreikį. Labai dažnai visos laboratorijos tampa kompiuterinėmis, t. y. jose atliekami akustinių, seisminių bei kitų duomenų surinkimo ir apdorojimo procesai vienu metu.

T. Žapnickas atkreipė dėmesį, kad laivas turi moksliniams darbams skirta galinį denį, kurio plotas yra apie 120 kv. m. Čia montuojama įvairi mokslinė bei projektinė įranga, jos pagalba atliekami įvairūs povandeniniai ir jūros dugno tyrimų darbai. Laive įdiegta DP1 pozicionavimo sistema, kuri leidžia laivą išlaikyti vietoje bei atlikti sudėtingus povandeninius darbus, tokius kaip mėginių bei gręžinių ėmimas iš tikslios jūros dugno vietos, ROV (Remote operaterd vechicle) operacijos bei kiti povandeniniai darbai reikalaujantys labai tikslaus laivo pozicijos laikymo arba judėjimo ypač tikslia trajektorija.

„Laivu domisi pačios didžiausios kompanijos, plėtojančios vėjo energetiką pasauliniu mastu. Džiaugiamės, kad KU kartu su dar penkiais Europos universitetais kuria pažangų ir ambicingą aljansą „EU-CONEXUS“, kuris suvienija šešių universitetų pajėgas apjungdamas daugiau kaip 40 tūkst. studentų. Studentai gauna galimybę naudotis visų aljanso narių ištekliais. Tad „Minties“ mokslinį potencialą planuojame išnaudoti dar stipriau. Ji taps mobilia laboratorija ir studentams suteiks unikalias praktikų galimybes“, – teigia KU rektoriaus prof. dr. Artūro Razbadausko.

Anot T. Žapnicko, šis laivas – puiki platforma studentų praktikoms ir netgi patyrusių jūrininkų kvalifikacijos kėlimui.

„Jie turėtų galimybę susipažinti ir išmėginti darbą su modernia laivine bei moksline įranga ir šiuolaikinio verslo poreikiais mokslinių ir komercinių tyrimų srityje“, – teigia T. Žapnickas.

„Mintis“ buvo pastatytas Klaipėdoje, Vakarų Baltijos laivų statykloje, 2014 metų pabaigoje. Šiemet sausį laivas buvo pirmąkart dokuotas Ispanijoje ir pasiruošė kitam 5 metų ciklui. Buvo atlikti laivo azimutinių sraigtų kolonėlių bei priekinių pavairavimo mechanizmų aptarnavimo, povandeninės laivo dalies ir korpuso paruošimo bei dažymo darbai. Patikrinti ir kur reikalinga pakeisti vadinamo užbortinio  vamzdyno komponentai.


  2020-04-22

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt