P0

Orai

Vietoj pavasarinių potvynių – sausra

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2020-04-22


Balandžio mėnuo nuo seno Lietuvoje neatsiejamas nuo ledo sangrūdų upėse, potvynių ir užtvindytų gatvių bei laukų.

Tačiau pastaraisiais metais vasarą upes alina sausros, o žiemą, retai susidarant sniego ir ledo dangoms, hidrologinis režimas menkai tepapildomas maitinančiu vandeniu. Dėl šių priežasčių rimtus potvynius dabar stebime tik senose fotografijose, menančiose, kokia galinga yra ši stichija.

Palmiros Mart nuotr.

Lietuvos hidrometerologinė taryba (LHT) skelbia, jog kovo mėnesio antrojoje pusėje nors dalyje šalies upių ir buvo fiksuojamas 20 – 70 cm vandens lygio pakilimas virš vidutinio daugiamečio vandens lygio, didžiosiose Lietuvos upėse vandens lygis nebuvo pasiekęs kovo mėnesio daugiamečio vidurkio.

„Dalies upių vandens lygis iš viso dar nėra pasiekęs daugiametės normos. Pavyzdžiui, Nemune ties Druskininkais kovo antroje pusėje buvo stebimas vandens lygio pakilimas iki 90 cm, nors daugiametis vidurkis yra lygiai 100 cm. Balandžio mėnesį vandens lygis nuseko ir tesiekia 18 cm. Primename, kad 1958 m. balandžio pabaigoje vykusio potvynio metu ties šia vandens matavimo stotimi buvo užfiksuotas net 1096 cm vandens lygis! Vargu, ar dar kada pasitaikys toks didelis potvynis“, – LHT tinklapyje cituojama Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Hidrologinių stebėjimų skyriaus technikė Gintarė Kugytė.

Pasak jos, balandžio mėnesio vidutinis vandens lygis upėse įprastai būna didžiausias per visus metus.

Šių metų balandžio mėnuo prasidėjo vandens lygio kritimu, Lietuvos upės po nežymaus vandens lygio pakilimo kovą vėl senka. Balandžio mėnesio pirmųjų savaičių situacija nė iš tolo neprimena įprasto hidrologinio režimo šiuo laikotarpiu. Dalyje upių kol kas vandens lygis yra 30 – 70 cm mažesnis už vidutinį daugiametį balandžio mėnesio vandens lygį.

LHT teigimu, upės praneša apie besiartinančią (o gal taip ir neatsitraukusią) hidrologinę sausrą.

Situaciją vargiai pakeis šios savaitės pabaigoje numatomi negausūs lietūs. Tačiau artimiausią parą anticiklonas lems ramius, gana saulėtus ir sausus orus.

Trečiadienį bus nepastoviai debesuota, kritulių nenumatoma. Vėjas pūs iš šiaurės vakarų, vakarų, naktį bus silpnas, o dieną sustiprės iki vidutinių reikšmių. Temperatūra naktį kris iki 0–5 laipsnių šilumos, pajūryje dieną sušils iki 10–12 laipsnių.

Ketvirtadienio dieną vietomis gali trumpai palyti, bet ne Klaipėdoje. Čia trumpas lietus numatomas penktadienį. Naktį termometrai rodys 0–5 laipsnius šilumos, dieną 12–17, Kuršių nerijoje apie 10 laipsnių.

Savaitgalis pajūry žadamas saulėtas, bet laipsniu kitu vėsesnis.

Straipsnio vidus 10 pastraipa kompas

Pagal išankstines prognozes, kita savaitė turėtų prasidėti gražiais orais, kurie palaipsniui kasdien vis šils.


2020-04-22

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Parama

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

Paremti
Atviri dokumentai

VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

Su dokumentais galite susipažinti čia
Informacija

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Redakcijos adresas:
Tiltų g. 16 (4 aukštas)
Klaipėda, LT-91246
Tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt