Klaipėdos universiteto mokslininkės ginčas su „Sodra” – Konstituciniame Teisme

Švietimas
Avatar photoAtvira Klaipėda
2020-05-06

Trečiadienį Konstitucinis Teismas (KT) rašytinio proceso tvarka pradėjo nagrinėti bylą pagal Regionų apygardos administracinio teismo Klaipėdos rūmų prašymą ištirti, ar Klaipėdos universiteto mokslininkei tinkamai buvo pritaikytas Mokslininkų valstybinių pensijų laikinasis įstatymas.

Teismas aiškinsis, ar minėto įstatymo 4 straipsnio 1 dalis atitinka Konstitucijos 29 straipsnio 1 dalį, numatančią, kad „įstatymui, teismui ir kitoms valstybės institucijoms ar pareigūnams visi asmenys lygūs“.

„Facebook”/KonstitucinisTeismas/ nuotr.

Klaipėdos teismas dar 2018 m. gruodžio 3 d. sustabdė mokslininkės inicijuotą bylą „Sodros” Klaipėdos skyriui ir kreipėsi į KT.

Šioje byloje ginčas kilo dėl „Sodros” Klaipėdos skyriaus sprendimo, kuriuo ji atsisakė perskaičiuoti moteriai paskirtą mokslininkų valstybinę pensiją dėl papildomai įgyto mokslinio (daktaro) darbo stažo. Toks sprendimas motyvuotas minėtojo įsakymo dalimi, numatančia, kad „laikas, kuriuo asmuo gauna mokslininkų valstybinę pensiją, į daktaro ir habilituoto daktaro stažą neįskaitomas“.

Klaipėdos teismas savo kreipimesi akcentavo, kad pagal Valstybinių pensijų įstatymą pareigūnų ir karių, mokslininkų ir teisėjų valstybinės pensijos skiriamos pagal specialius įstatymus.

Minėtuose įstatymuose nustatyta, kad atitinkamai pareigūnų ir karių, teisėjų valstybinės pensijos, laikantis juose nurodytų sąlygų, gali būti paskirtos iš naujo, kai įgyjamas atitinkamas papildomas darbo stažas. Socialinio draudimo pensijų įstatyme taip pat nustatyta galimybė perskaičiuoti senatvės ir netekto darbingumo pensijas, įvertinus asmenų po šių pensijų paskyrimo įgytą stažą. O mokslininkams minėtasis įstatymas apriboja galimybę perskaičiuoti valstybinę pensiją įgijus papildomą mokslinio darbo stažą.

Klaipėdos teismo kolegijos, kurią sudarė teisėjos Laimutė Jokubauskaitė, Aušrelė Mažrimienė ir Vida Stonkuvienė, nuomone, valstybines pensijas gaunančių pareigūnų ir karių, teisėjų ir mokslininkų padėtis iš esmės yra vienoda, tarp jų nėra tokių skirtumų, kad būtų pateisinamos skirtingos jų galimybės gauti perskaičiuotą pensiją dėl papildomai įgyto stažo.

Kolegija prašė KT tirti įstatymo atitiktį ir Konstitucijos 48 straipsnio 1 dalies nuostatai, kad kiekvienas žmogus turi teisę gauti teisingą socialinę apsaugą nedarbo atveju, tačiau jis nusprendė nagrinėti tik atitikimą 29 str. 1 daliai.

Žymos: | | | | | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Konsultacijos

Gyventojai „Sodrai" skolingi 12 mln. eurų: sulauks skambučių

59 tūkstančiai gyventojų, kurie COVID-19 pandemijos metu naudojosi lengvata savarankiškai dirbantiems ir nemokėjo einamųjų privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokų, dar ...
2024-06-04
Skaityti daugiau

Svarbu, Verslas

Prieš „Dancer“ gamintojų bankrotą pasisakė ir Apeliacinis teismas

Nuo 2015-ųjų elektrobusų rinką vis bandanti užkariauti Klaipėdoje įsikūrusi bendrovė „Vėjo projektai“ gali atsikvėpti – ir Apeliacinis teismas nusprendė, kad ...
2024-05-31
Skaityti daugiau

Konsultacijos

60 000 savarankiškai dirbančiųjų gali likti be medicininių paslaugų

„Sodros“ duomenimis vis dar yra 60 000 savarankiškai dirbančių žmonių, kurie pasinaudojo lengvata atidėti privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas dėl ...
2024-05-27
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This