P0

Nuomonės

Keistas prezidento požiūris į korupciją (1)

Rytas Staselis
2020-05-15


Iš pat labo ryto perskaičiau naujienų portalo „15min.lt” žurnalistės Liepos Želnienės interviu su prezidentu Gitanu Nausėda. Tiesą sakant, turinio gilumu manęs iš koto neišvertė, tačiau kai kas visgi nustebino.

Net ne ditirambai ministrui pirmininkui Sauliui Skverneliui ir sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai už tai, kaip jie puikiai tvarkosi su pandemija. Pirmiausia – šalies vadovo požiūris į korupciją. Nes, regis, net savo rinkimų kampanijoje jis nepajėgė arba nesistengė to požiūrio sistemiškai atskleisti.

Atrodo, kad kai kuriais aspektais šalies vadovo vertybių sistemoje kai kuriems komponentams iki pamatinio tvirtumo dar gerokai trūksta. Algirdo Kubaičio nuotr.

Taigi, ką aš ten išskaičiau (citatos): „Manau, kad korupcijos srityje pastaruosius keletą metų mes praktiškai nepajudėjome į gerąją pusę. Mūsų korupcijos vertinimo rodikliai praktiškai liko tokie patys, kokie buvo 2015 m. Labai norėčiau, kad mano kadencijos metu šie rodikliai iš esmės pagerėtų.“; „Mūsų iniciatyva Seime yra Korupcijos prevencijos įstatymas. Dėl tam tikro sutrikdyto darbų ritmo kol kas jis dar nėra apsvarstytas ir priimtas, bet mums tai tikrai yra labai svarbus veiklos baras.”

Klausimas: „Jūs, kaip prezidentas, reikalaujate skaidrumo iš kitų, štai kritikuojate ministrus. Tačiau jūs buvote pirmasis ištrynęs viešųjų ir privačių interesų deklaraciją, nepaviešinote savo turto ir pajamų deklaracijos už 2018-uosius metus, nes tai jums leido įstatymų spragos. Kaip manote, kokį pavyzdį rodote?”.

„Nieko ten tokio (…) ypatingo nebuvo, mes galėjome ir neištrinti, bet, tiesą sakant, elgėmės taip, kaip nustato įstatymas. Viskas bus dabar pateikta, kaip yra reikalinga, ir mano turto deklaracija, ir gyventojų pajamų deklaracija užpildyta. Aš tikrai neturiu ką slėpti. (…) Tiesą sakant, man net sunku dabar atsakyti į tą klausimą, nes viskas ten yra tvarkoje ir galima buvo ir neištrinti.”

Privačių interesų deklaravimas yra viena iš veiksmingiausių viešųjų ir privačių interesų konfliktų valstybinėje tarnyboje prevencijos priemonių, kurianti pasitikėjimą viešuoju sektoriumi. Tai savo rekomendacijose pabrėžia ir Europos Tarybos valstybių prieš korupciją grupė bei Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (citata iš kito 15min.lt teksto).

Viešųjų ir privačių interesų deklaravimas yra bene pats dažniausias kliuvinys šios kadencijos seimūnams ir vykdomosios valdžios atstovams.

Deklaravimas kaip institutas buvo sukurtas maždaug prieš dešimtmetį, siekiant, kad privačių (savo, savo šeimos narių) interesų turintys politikai bei pareigūnai viešai juos įvardytų (kad visuomenei būtų lengviau kontroliuoti priimamus politinius sprendimus ar jų iniciatyvas). Tačiau nuo šių metų pradžios valdžios žmonių iniciatyva, ankstesnių metų deklaracijos tapo viešai nebeprieinamos, nes jų skelbti viešai nebeprivaloma.

Savąją ištrynė ir prezidentas, kurio netenkina kova su korupcija, tačiau kuris nesupranta, kad viešųjų ir privačių interesų derinimas yra viena kertinių kovos su korupcija instrumentų. Svarbi, beje, visų lygių valdžiai. Pradedant gal ir ne nuo prezidentūros (nors Rolando Pakso istorija rodo, kad svarbu ir ten), bet nuo savivaldybių – tai faktas.

Stebiuosi, kad p. Nausėda tikisi korupcinę aplinką tikisi tramdyti specialiais, savo ir komandos inicijuotais įstatymais šiek tiek ignoruodamas jau galiojančius. Taigi, rodydamas atitinkamą pavyzdį ne tik seimūnams beigi ministrams, bet ir savivaldai. Atrodo, kad kai kuriais aspektais šalies vadovo vertybių sistemoje kai kuriems komponentams iki pamatinio tvirtumo dar gerokai trūksta.


  2020-05-15

  Vienas komentaras apie “Keistas prezidento požiūris į korupciją”

  1. Avatarartiomas (IP: 86.100.115.25)

   Ką sako deklaracijos ištrynimas? Prezidentas yra pažeidžiamas.

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3C, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt