P0

Sveikata

Per karantiną daugėja trumparegystės atvejų

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2020-05-19


Gydytoja oftalmologė Donata Montvilaitė sako, kad karantinas pakoregavo mūsų įpročius, dėl kurių nukentėjo mūsų akių būklė – daug mažiau laiko praleidžiame lauke, žmonės pradėjo daugiau dirbti ir užsisėdėti prie kompiuterių ekranų.

Dirbant prie kompiuterio, pasak gydytojos oftalmologės, svarbu reguliariai pailsinti akis, išeiti pasivaikščioti į lauką ar bent į balkoną.

Dirbant prie kompiuterio svarbus ir tinkamas apšvietimas. Palmiros Mart nuotr.

„Yra auksinė taisyklė – 20/20. 20 minučių darbo ir 20 sekundžių poilsio, ilsėdamiesi turėtumėte pasižiūrėti į 20 metrų tolį. Jeigu taip nepavyksta, svarbu pailsėti bent kartą per valandą, tačiau tada skirti kiek daugiau laiko pailsinti akims – 5–10 minučių“, –„Eurovaistinės“ pranešime cituojama D. Montvilaitė.

Dirbant prie kompiuterio svarbus ir tinkamas apšvietimas, specialistai rekomenduoja vengti dirbti tamsoje, o žiūrint vakaro filmą reiktų kambaryje palikti bent minimalų apšvietimą. Saulėtomis dienomis svarbu atsižvelgti, kad ant ekrano nekristų saulės spinduliai ir neatsirastų atspindžiai, nes dėl to akys papildomai įsitempia.

Daugelis žmonių linkę galvoti, kad nenešiodami gydytojo paskirtų akinių taip treniruoja savo regėjimą, tačiau taip tikrai nėra. D. Montvilaitė atkreipia dėmesį, kad nešiojant akinių regėjimas tikrai nepablogėja, taip atrodo tik dėl to, kad žmogus pamato tikrąjį vaizdą, todėl suveikia kontrasto principas ir juos nusiėmus atrodo, kad prasčiau matoma.

Gydytoja D. Montvilaitė sako, kad vengiantys nešioti akinius rizikuoja pabloginti savo akių būklę.

„Pagalvokite apie futbolininkus, kurių vieni žaidžia specialiais bateliais, o kiti – basomis. Basas futbolininkas gali įmušti įvartį. Tačiau, kuris futbolininkas labiau rizikuoja susižaloti kojas? Žinoma, kad basas patirs kur kas daugiau nepatogumų, apsibrozdins. Lygiai taip pat ir vengiantys dėvėti akinius“, – vaizdžiai palygina gydytoja.

Gydytoja oftalmologė pastebi, kad vis daugėja trumparegystės atvejų, taip yra dėl to, kad dalis žmonių daug laiko praleidžia intensyviai dirbdami iš artimo atstumo.

„Eurovaistinės“ farmacininkė Elvyra Ramaškienė sako, kad saugant akis, naudinga vartoti regėjimą gerinančių preparatų, specialių papildų akims, kuriuose būtų antioksidantų, liuteino, vitamino A ir E, maisto papildų su natūraliu mėlynių ekstraktu, žuvų taukų.

Pasak sveikatos priežiūros specialistės, akių sveikatai gerinti gali būti naudingi ir dažniau vartojami tam tikri produktai.

„Rekomenduoju valgyti vaisių ir daržovių, kuriose daug vitaminų A ir E (morkų, apelsinų, pomidorų, bulvių, obuolių), kepenėlių, pieno produktų, žuvies, mėsos, kiaušinių. Kitaip tariant, svarbu subalansuotai maitintis. Gerti pakankamai vandens, taip mes drėkinsime akis iš vidaus“, – pataria specialistė.

Akims taip pat naudingos mėlynių uogos, karotinoidai, liuteinas, selenas, cinkas, vitaminas E, C, A, D, B2 ir Omega-3, tačiau ne visada užtenka valgyti rekomenduojamus maisto produktus, kad akys būtų aprūpintos reikalingais vitaminais ir mikroelementais, todėl tenka vartoti ir tam skirtus maisto papildus.


  2020-05-19

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Redakcijos adresas:
  Bangų g. 5A (3 aukštas)
  Klaipėda, LT-91250
  Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt