P0

Uostas ir jūra

Pristatys knygą, atveriančią kriauklių pasaulį

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2020-06-09


Biologijos mokslų daktaro Algirdo Stankevičiaus parašyta ir Lietuvos jūrų muziejaus išleista knyga-katalogas „Lietuvos jūrų muziejaus rinkiniai prabyla. Kriauklės“ yra pirmoji Lietuvoje, kurioje skelbiama informacija apie apie viso pasaulio jūrų kriaukles.

Knygos pristatymas rengiamas birželio 11 d., 17 val. Klaipėdos apskrities viešojoje I. Simonaitytės bibliotekoje.

Evaldo Lasio nuotr.

Jeigu orai leis, pristatymas vyks vidiniame kiemelyje, o jiems subjurus renginys persikels į vidų. Renginyje pasirodys ir šokio teatras „Judesio erdvė“. Knygą pristatys autorius dr. Algirdas Stankevičius, muziejaus direktorė Olga Žalienė ir muziejaus biologas Remigijus Dailidė.

Šiandien Lietuvos jūrų muziejaus rinkiniuose saugoma daugiau nei 23 tūkst. kriauklių egzempliorių iš įvairių pasaulio vietų, visų vandenynų, daugumos jūrų. Didelių ir mažų, nepaprastai gražių ir nekrentančių į akis pilkokų kriauklių. Jūrų muziejaus kriauklių kolekcijoje daug retų, endeminių rūšių, kuriomis didžiuojasi geriausi pasaulio muziejai. Muziejus išsiskiria ir viena didžiausių Europoje ekspozicine kriauklių kolekcija.

Uosto vidus kompas

Pirmajame muziejaus rinkinių serijos kataloge „Lietuvos jūrų muziejaus rinkiniai prabyla. Kriauklės“ pristatomos jūrų moliuskų kriauklės. Kataloge moliuskų kriauklės sugrupuotos atskiromis šeimomis, laikantis dabartinės mokslinės klasifikacijos, pateiktos Pasaulio jūros rūšių registre (WoRMS). Lygiavertė knygos tekstams dalis – fotografijos. Jas kūrė muziejaus fotografas Alfonsas Mažūnas.

Pasak muziejaus direktorės Olgos Žalienės, ši knyga skirta tiems, ką vilioja neapsakomai įvairus ir paslaptingas kriauklių pasaulis, kas geidžia sužinoti, kada žmogus pradėjo vartoti moliuskus maistui, o jų kriaukles buityje, kada jis atskleidė ir įvertino jų grožį, panaudojo kultūroje ir moksle, kaip tęsiasi žmogaus ir gamtos kūrybinis bendravimas. Knygoje pristatoma ir gamtinė šių objektų prigimtis, ir legendos, ir sąsajos su menu, mokslu ar technika.

Muziejaus kolekcijoje išskirtinę vietą užima penkios nedidelės kriauklytės. Tai – kriauklės lietuviškais vardais. Dvi Lietuvos jūrų muziejaus kolekcijos kriauklės yra pavadintos prezidento Valdo Adamkaus ir Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininko Vytauto Landsbergio vardais. Tai – legendinio kriauklių kolekcininko Henriko Danilos nuopelnas.

Henrikas Danila – klaipėdietis konchiologas, bene žymiausias kriauklių kolekcininkas Rytų Europoje, atradęs net keliolika naujų rūšių. Jis nustatė bent dešimtį naujų kriauklių rūšių, tačiau oficialiai pavadinimus joms suteikdavo mokslininkai malakologai.

Ketvirtadalis jūrose gyvenančių gyvūnų rūšių – moliuskai. Jų suskaičiuojama apie 50 000 rūšių. Dar 25 000 gyvena sausumoje ir apie 5 000 – gėluose vandenyse.

Reginio dalyvių skaičius ribojamas, norintieji dalyvauti prašomi registruotis el. paštu renginiai@klavb.lt. Renginys bus tiesiogiai transliuojamas Klaipėdos apskrities viešosios I. Simonaitytės bibliotekos ir Lietuvos muziejaus „Facebook” paskyrose.


2020-06-09

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Parama

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

Paremti
Atviri dokumentai

VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

Su dokumentais galite susipažinti čia
Informacija

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Redakcijos adresas:
Tiltų g. 16 (4 aukštas)
Klaipėda, LT-91246
Tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt