P0

Verslas

Skatins socialinių verslų kūrimąsi

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2020-06-09


„Versli Lietuva“ kartu su partneriais „NVO aviliu“, „Geri norai“ bei Europos socialinio verslumo ugdymo ir inovatyvių studijų institutu įgyvendina projektus, skatinančius „įjungti poveikį“ ir kurtis naujiems socialiniams verslams, kurie būtų pajėgūs daryti stiprų socialinį poveikį ir padėti įveikti krizę.

Siekiama trečdaliu padidinti socialinių verslų skaičių Lietuvoje, ypač Klaipėdos ir Panevėžio regionuose.

„Socialinis verslas gali veikti įvairiomis formomis, tačiau nuo tradicinio verslo modelio skiriasi tuo, kad pirminė jo misija yra socialinis poveikis ir nauda visuomenei, o ne akcininkų pelno maksimizavimas. Didžioji dalis uždirbto pelno pirmiausiai naudojama socialinių tikslų įgyvendinimui. Mūsų su partneriais inicijuoti projektai padės kurtis būtent tokiems verslams, kurie visus savo pajėgumus nukreips opiausių socialinių problemų sprendimui ir pateisins projektų šūkį „Įjunk poveikį“, nes poveikis yra viena svarbiausių dedamųjų, norint kažką keisti ir pasiekti efektyviausius rezultatus“, – pranešime cituojama „Verslios Lietuvos“ Verslumo departamento vadovė Inga Juozapavičienė.

Anot jos, projektai bus įgyvendinami dviem kryptimis. Pirmoji – skatinant tvarių socialinių verslų kūrimąsi, galinčių efektyviai spręsti šalyje vyraujančias problemas bei daryti stiprų socialinį poveikį. Antroji – padedant savivaldybėms išsigryninti vyraujančias problemas ir skatinat kurtis tuos socialinius verslus, kurie galėtų perimti savivaldybių viešąsias paslaugas ir taip padėti išspręsti jų identifikuotas problemas. Naujai įkurti socialiniai verslai gaus ne tik ekspertinę pagalbą, bet ir iki 7 000 eurų paramą reikalingai įrangai įsigyti.

„Mes jau seniai glaudžiai dirbame su socialiniais verslais, esame perėmę kitų šalių gerąją praktiką, o susivieniję su stipriais partneriais galėsime nuveikti dar daugiau. Pirmoji projektų veiklų kryptis prasidės nuo kūrybinių dirbtuvių – socialinio verslo sprintų, kuriuose potencialūs socialiniai verslai vystys savo verslo idėjas. Tuomet seks intensyvūs mokymai ir konsultacijos su ekspertais“, – pirmosios projektų veiklų krypties konceptą pristato Simona Šimulytė, Europos socialinio verslumo ugdymo ir inovatyvių studijų instituto vadovė, „ChangeMakers‘ON“ iniciatorė.

Su šiais socialiniais verslais kartu dirbs ir projektų partneris „Geri norai“. Jurgita Ribinskaitė-Glatzer „Geri norai“ vadovė ir „Reach for Change“ vadovė Baltijos šalyse sako, jog po apie pusmetį truksiančių projektų ciklo socialiniai verslai bus visiškai pasirengę vystyti verslą taip, kad darytų maksimaliai naudingą poveikį Lietuvos visuomenei.

„Verslai bus identifikavę aiškias problemas ir savo veiklas vykdys taip, kad galėtų tas problemas efektyviai spręsti bei pamatuoti daromą poveikį. Projektų metu jie susikurs finansinio tvarumo planus, lyderystės ir verslo plėtros strategijas, pasirengs bendruomenės telkimo planus. Išeis stiprūs ir pajėgūs veikti“, – pažymi J. Ribinskaitė-Glatzer.

Verslo straipsnių visus kompas

Antroji projektų veiklų kryptis – orientuota į savivaldybių viešųjų paslaugų perdavimą socialiniams verslams, todėl atspirties tašku jiems kurtis taps savivaldybėse identifikuotos problemos.

„Viešųjų paslaugų perdavimas nevalstybiniam sektoriui yra įrašytas Lietuvos strateginiuose dokumentuose, o kitų šalių praktika rodo, kad tai atneša dvigubą naudą – didesnį teigiamų viešųjų paslaugų poveikį ir sumažėjusius jų teikimo kaštus. Kol kas Lietuvoje šis paslaugų perdavimas vyksta labai lėtai, todėl vienas iš projektų tikslų ir yra padėti savivaldybėm perduoti viešąsias paslaugas bei padėti susikurti tokiems socialiniams verslams, kurie galėtų perimti ir pagerinti tų paslaugų teikimą“, – situaciją pristato projektų parnerio „NVO avilio“ direktorius Arūnas Survila.

Pasak A. Survilos, ši projektų veiklų kryptis prasidės nuo opiausių savivaldybių problemų identifikavimo, tai padarys savivaldybių atstovai kartu su ekspertais, tuomet vyks mokymai, kuriuose bus įvardijamas siekiamas poveikis bei jį pamatuosiantys rodikliai. Po to savivaldybių atstovai ir potencialūs socialiniai verslai kartu grynins sprendimus identifikuotoms problemoms spręsti, savivaldybėms bus teikiamos konsultacijos, kaip pasirengti paslaugų poveikio prikimo dokumentus, o socialiniai verslai bus ruošiami pradėti veiklas, galinčias spręsti savivaldybių problemas ir daryti kokybišką poveikį.

Projektai vyks dviem ciklais – pirmasis – 2020 m., antrasis – 2021 m. Kiekvieno ciklo metu bus vykdomos abiejų krypčių veiklos. Siekiama, kad per visą projektų įgyvendinimo laikotarpį būtų įkurta ne mažiau kaip 30 naujų socialinių verslų. Nors projektų metu vykdomos veiklos bus nukreiptos į socialinių verslų kūrimąsi Klaipėdos ir Panevėžio apskrityse, į jas galės įsitraukti ir verslai iš kitų regionų. Projektai yra finansuojami 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos lėšomis.

Minėtų projektų pagalba Klaipėdos apskrityje tikimasi įkurta mažiausiai 15 naujų socialinių verslų.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            Parengta pagal „Versli Lietuva“ pranešimą


  2020-06-09

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3C, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt