P0

Kultūra

Jūrų muziejuje – naktinė kelionė kriauklės labirintu

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2020-06-16


Lietuvos jūrų muziejus išėjimą iš karantino pažymės Muziejų nakties renginiu „Gyvenimas kriauklėje kitoks”.

Jau šį penktadienį, birželio 19 d. nuo 18.30 val. muziejus bus atidarytas nemokamam lankymui. Rekomenduojama keltis į renginį 18 val. pėsčiųjų keltu iš Senosios perkėlos. Renginys bus verčiamas į gestų kalbą.

Naktinėtojų laukia du išskirtiniai renginiai. Tai – šokio teatro „Judesio erdvė“ spektaklis, vyksiantis muziejaus kieme, ir konceptualios parodos „Nuo Veneros iki sraigto. Kelionė kriauklės labirintu“, pasakojančios, kokią įtaką kriauklė ir jos šeimininkai – moliuskai – turėjo menui, medicinai, inžinerijai ar architektūrai, atidarymas muziejaus parodų salėje.

Mato Mačiulskio nuotr.

Ši paroda skirta tiems, ką vilioja nepasakomai įvairus ir paslaptingas kriauklių pasaulis, kas geidžia sužinoti, kada žmogus pradėjo vartoti moliuskus ne tik maistui, o jų kriaukles – buityje, o kada jis atskleidė ir įvertino jų grožį, panaudojo savo kultūroje, kaip tęsiasi žmogaus ir gamtos kūrybinis bendravimas.

„Pridėkime kriauklę prie ausies ir išgirsime jūros ošimą, – sako muziejaus jūrų moliukų kriauklių rinkinio tyrinėtojas biologas dr. Algirdas Stankevičius. – Jis primins senuosius egiptiečius, lyginusius papirusą didele kaurės kriaukle, nukels į tolimas Samos salas, kur iš dvigeldžių moliuskų geldelių su dantytais kraštais buvo gaminami pjūklai, arba pas Amerikos indėnus, mėgusius rūbus siuvinėti vampumais – perlamutriniais jūrinių kriauklių skritulėliais. Kriauklės paseks istoriją apie Egipto karalienės gražiosios Kleopatros prabangą, kai jos laivas su iškeltomis burėmis, nudažytomis garsiaisiais purpuro dažais, išgaunamais iš moliuskų, skubėjo Akcijaus mūšyje į pagalbą Antonijui. Neapeis moliuskų istorijos įžymaus audeklo, išausto iš pinų kriauklių bisuso siūlų. Ovidijaus išgarsintas „jūros šilkas“, buvo toks plonas ir lengvas, kad moteriškų pirštinaičių pora nesunkiai tilpdavo graikiško riešuto kevale…“

Lietuvos jūrų muziejus garsėja viena didžiausių Europoje ekspozicine kriauklių kolekcija. Pirmoji kriauklių ekspozicija atidaryta 1971 metais nedideliame namelyje, Klaipėdos centre. Tai buvo kelios dešimtys kriauklių iš kolekcionieriaus ir jūrų locmano Felikso Rimkevičiaus kolekcijos. Vėliau kolekcijos papildymai vyko organizuojant ekspedicijas į įvairias pasaulio
vietas.

1975 metais į pirmąją ekspediciją leidosi jūrų muziejaus direktorius Aloyzas Každailis su savo kolega Eugenijumi Buivydu. Su žvejybiniais laivais jie ieškojo kriauklių ties vakarų Afrikos krantais. Vėliau buvo surengtos ekspedicijos ir į kitas pasaulio jūras. Kolekcija taip pat pasipildė ir iš įsigytų privačių kolekcijų. Ypač vertingos buvo Klaipėdos jūrų uosto locmano Felikso Rimkevičiaus ir gydytojo klaipėdiečio Henriko Danilos kolekcijos.

Šiandien Lietuvos jūrų muziejaus rinkiniuose per 23 000 egzempliorių iš įvairių pasaulio vietų, visų vandenynų, daugumos jūrų. Didelių ir mažų, nepaprastai gražių ir nekrentančių į akis, pilkokų kriauklių. Jūrų muziejaus kriauklių kolekcijoje daug retų, endeminių rūšių. Tai kriauklės, kuriomis didžiuojasi geriausi pasaulio muziejai.


  2020-06-16

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt