P0

Kultūra, Svarbu

Kultūro magistro žiedo šiemet negamins (6)

Virginija Spurytė

Virginija Spurytė
2020-07-12


Kultūros magistro vardo suteikimas šiemet kelia ypač daug aistrų. Jos liejosi ir Žymių žmonių, istorinių datų, įvykių įamžinimo ir gatvių pavadinimų suteikimo komisijos posėdyje.

„Pakišote visą miestą, visą tradiciją“, – Mažosios Lietuvos reikalų tarybos Klaipėdos krašto skyriaus vadovus auklėjo Klaipėdos vicemeras Arvydas Cesiulis.

Kultūros magistro žiedas.

Būtent šis skyrius kandidatu gauti kultūros magistro žiedą pasiūlė Klaipėdos miesto ir krašto metraštininką, fotomenininką Bernardą Aleknavičių.

Kultūros magistro vardo suteikimo komisija iš devynių pasiūlytų pretendentų kultūros magistru šiemet paskelbė B. Aleknavičių. Tačiau netrukus paaiškėjo, kad jis atsisako pagrindinės tokios apdovanojimo vertybės – pagal Pilies muziejuje saugomą originalą pagaminto magistro žiedo, kurio vertė siekia apie 2,5 tūkst. eurų. B. Aleknavičius nurodė, jog žiedo nepriims dėl savo požiūrio į Kryžiuočių ordino veiklą ir jo santykius su lietuviais. O Klaipėdos kultūros magistro vardo suteikimo ceremonija ir siejama su tariamu ar tikru Kryžiuočių ordino magistro žiedu, rastu Klaipėdos piliavietėje.

„Kodėl su B. Aleknavičiumi nesuderinote klausimo dėl magistro? Žmogus nenori gauti, o jūs siūlote. Pakišote visą miestą, visą tradiciją, visą gimtadienį. Pateikėte kandidatūrą žmogaus, kuris visai nenori būti apdovanotas“, – pyko Klaipėdos vicemeras A. Cesiulis.

Mažosios Lietuvos reikalų tarybos Klaipėdos krašto skyriaus pirmininko pavaduotojas Benas Volodzka bandė aiškinti, jog ir Prezidento apdovanojimai yra teikiami, neklausiant žmonių, ar jie nori juos gauti.

Klaipėdos savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Eglė Deltuvaitė „Atvirai Klaipėdai“ pabrėžė, jog kultūros magistro vardo suteikimo ceremonija šiemet vyks, nes B. Aleknavičius tokio titulo neatsisako.

Kultūros straipsnių vidus

„Jis dėl savo požiūrio į piliavietę ir ordiną atsisako tik pačio žiedo. Jo gamyba realiai jau buvo prasidėjusi, jau buvo įvykę viešieji pirkimai, su juvelyru buvome pasirašę sutartį dėl žiedo gamybos. Todėl ir juvelyras patyrė nuostolių, nes jau buvo užsisakęs medžiagas, mes taip pat turėjome papildomų procedūrinių dalykų. Tačiau tie techniniai dalykai yra sutvarkomi. Pats apdovanojimas yra tiesiogiai susijęs su piliaviete, su žiedu. Tai graži ilgametė tradicija, todėl šiuo atveju tokiu ne visai atsakingu teikėjų elgesiu griauname vieną gražiausių miesto tradicijų“, – kalbėjo E. Deltuvaitė.

Pati kultūros magistro vardo suteikimo ceremonija šiemet vyks ne Klaipėdos piliavietėje, o I. Simonaitytės bibliotekos kiemelyje, nes taip pageidavo B. Aleknavičius.

„Man savaime suprantama, jog žmogus, kuris yra pasiūlytas tapti kultūros magistru, turi apie tai žinoti. B. Aleknavičiaus žmona sakė, kad tokį faktą sužinojo tik iš spaudos. Taip neturėtų būti. Bet jei mes įrašytume tokį reikalavimą, kad kandidatūros teikimas turi būti suderintas su kandidatu, tai nebūtų gero tono ženklas, nes juk tai savaime suprantama“, – teigė E. Deltuvaitė.

Kultūros magistro žiedai Klaipėdoje iškiliems kultūros žmonėms teikiami nuo 2003 metų ir šiemet buvo pirmasis atvejis, kai nominantas žiedo atsisakė. Iki šiol yra pagaminti ir įteikti 37 kultūros magistro žiedai.

„Taip, tai išskirtinis atvejis. Ir jau pasigirsta nuomonių, jog ir kiti kultūros magistrai gali nesmagiai jaustis dėl tokios situacijos“, – apgailestavo Kultūros skyriaus vedėja.


2020-07-12

6 komentarai “Kultūro magistro žiedo šiemet negamins”

  1. mažieji reikalai jei tik kur įlenda ten viskas diletantiškai sugriūna. Kai taip nesiseka tuščiaburniui garbėtroškai – pats sau fotomodelis duokit jam ir žiedą fotosesijoms panešios .

  2. iš vicesero Cesiulio ypatingų gebėjimų negalima labai jau tikėtis. Kartas gėda klausyti kuomet jis kalba viešai – kas ir Klaipėdos univrsitetų diplomų įteikimo ceremoniją.
    Pasakė, kad meras negali dalyvauti, toli, serga ir dar viskokių keistų dalykų. Bet dėl žiedo jis teisus. Nenori Kryžiuočių ordino žiedo – tai ir nereikia. Su visa pagarba Aleknavičiui – marazmas ir tiek. O dėl tų Mažosios Lietuvos tarybos veikėjų – skandalistai.

    • Taip, marazmas. Tų lietuvių, kurie lankstėsi iki žemės, priimdami Stalino premiją, arba tų lietuvių – su kryžiuočių magistro žiedo kopijomis. Bet globaliai ir liberaliai mąstančiam nutautėliui Aleknavičiaus nesuprasti.

  3. Cesiulis su Deltuvaite pasirodė visu gražumu, buvau geresnės nuomonės apie juos.

  4. Cesiuli, menkarašti, išmok taisyklingai kalbėti, o ir rašyti be klaidų, tuomet ir galėsi lygiaver“ iai bendraut su už tamstą labiau išsilavinusiais. Bet chamiškumas- didžiausia nūdienos politikėlių vertybė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Parama

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

Paremti
Atviri dokumentai

VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

Su dokumentais galite susipažinti čia
Informacija

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Redakcijos adresas:
Tiltų g. 16 (4 aukštas)
Klaipėda, LT-91246
Tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt