P0

Kriminalai ir nelaimės, Svarbu

Žurnalistas nenuleidžia rankų: teisybės toliau siekia Strasbūre (15)

Palmira Martinkienė

Palmira Mart
2020-07-13


Buvęs „Vakarų ekspreso” žurnalistas klaipėdietis Jonas Valaitis, šiuo metu įsikūręs Tauragėje, švenčia pirmąją pergalę: Europos žmogaus teisių teismas (EŽTT) ėmėsi bylos pagal jo pareiškimą nagrinėjimo.

Jonas Valaitis, „Facebook” nuotr.

Šiomis dienomis EŽTT, praėjus metams po J. Valaičio pareiškimo, kreipėsi į Lietuvos vyriausybę, kaip atsakovą šioje byloje, prašydamas jos pateikti savo poziciją dėl to, ar, kaip teigia pareiškėjas, Lietuvos teisėsauga iš tiesų atsisako tirti prieš LGBTQ bendruomenės atstovus nukreiptus nusikaltimus. Kartu EŽTT siūlo ieškovui (J. Valaičiui) su atsakovu (Vyriausybe) pradžioje pabandyti susitarti taikiai.

Iki Strasbūro nukeliavusi istorija prasidėjo dar 2018 m. sausį, kai J. Valaitis portale lrytas.lt parašė savo nuomonę apie netradicinės orientacijos žmogų.

„Po publikacijos tiek mano, tiek straipsnio herojaus atžvilgiu pasipylė neapykantos kupini komentarai – mus buvo raginama deginti, žudyti, kitaip su mumis susidoroti”, – „Atvirai Klaipėdai” dar prieš metus pasakojo J. Valaitis.

Jo teigimu, minėtos publikacijos tikslas buvęs šviečiamasis, noras paskatinti lietuvių toleranciją, kurios, žurnalisto nuomone, daliai mūsų tautiečių vis dar labai trūksta, tačiau rezultatas buvęs atvirkščias – pasipylė neapykantos pliūpsniai.

Pasak J. Valaičio, tokie komentarai ypač neigiamai veikia jaunus, savo tapatybės ieškančius žmones. Jis minėjo žinąs atvejį, kai tėvų atstumtas, po psichiatrines tampytas jaunuolis nusižudė.

Po internetinėje erdvėje pasipylusių nepagarbių komentarų bei grasinimų jis su pareiškimu kreipėsi į prokuratūrą, prašydamas pradėti ikiteisminį tyrimą dėl neapykantos kurstymo, tačiau po kelių dienų gavo atsakymą, jog tyrimas pradėtas nebus, nes esą nėra nusikaltimo sudėties.

Tąsyk jis teigė nusivylęs Lietuvos teisėsauga, kurios visos institucijos – ir prokuratūra, ir teismai – jo prašymą nubausti nustatytą vieną moterį, kuri parašė netradicinės orientacijos žmones įžeidžiančius bei grasinančio pobūdžio komentarus, atmetė.

Praėjusią vasarą su „Atviros Klaipėdos” žurnaliste kalbėjusi Klaipėdos apylinkės prokurorė Regina Bučinskaitė, kuri sustabdė bylos pagal J. Valaičio pareiškimą tyrimą, sakė, jog ji esą vadovavosi Lietuvos Aukščiausiojo Teismo formuojama praktika panašaus pobūdžio bylose, pagal kurią neva tik už vieną komentarą žmogaus bausti negalima.

„Įprastai tokiose veikose turi būti sistemiškumas, mažiausiai du trys komentarai iš to paties asmens, tai laikytina pagal Aukščiausiojo Teismo nutartį, kad baudžiamosios atsakomybės neužtraukia”, – tąsyk kalbėjo prokurorė. Ji taip pat nurodė, jog J. Valaičio skundus atmetė ne tik aukštesnysis prokuroras, bet ir Klaipėdos apylinkės bei Klaipėdos apygardos teismai.

Neradęs teisybės Lietuvoje, J. Valaitis kreipėsi į EŽTT, iš kurio šiomis dienomis sulaukė prašymo atsakyti į kai kuriuos papildomus klausimus.

„Vyksta teisinis procesas toliau, bylos perdavimas Vyriausybei reiškia, jog byla bus nagrinėjama iš esmės”, – teigė pareiškėjas.

J. Valaitis Lietuvos vyriausybės prašo padengti jo bylinėjimosi išlaidas, taip pat atlyginti jo patirtą neturtinę žalą dėl to, kad Lietuvos teisėsauga atsisako tirti prieš LGBTQ bendruomenę nukreiptus nusikaltimus.

„Tai bendra suma sieks virš 10 tūkst. eurų, bet teismas, žinoma, gali priteisti ir mažesnę sumą”, – sakė savo netradicinės orientacijos neslepiantis jaunuolis.

Jis patvirtino, jog dabartinėje stadijoje EŽTT  Vyriausybei ir jam siūlo pirmiausia bandyti susitarti taikiai.

„Vis tik nemanau, kad toks procesas tikėtinas, kadangi teismas Lietuvoje jau priėmė neskundžiamą nutartį”, – sakė J. Valaitis.

Tačiau, pasak jo, jei teisėsauga atnaujintų ikiteisminį tyrimą ir mėgintų aptikti kitus komentatorius, „jei nubaustų neapykantą kurstantį komentarą parašiusią moterį, kuri jau prisipažino, jei aiškiai ir nedviprasmiškai pabrėžtų, jog raginimas LGBTQ asmenis deginti, žudyti, diskriminuoti yra ne nuomonė, o neapykantos kalba, ir atlygintų man žalą, žinoma, sutikčiau ginčą spręsti taikiai”.


  2020-07-13

  15 komentarai “Žurnalistas nenuleidžia rankų: teisybės toliau siekia Strasbūre”

  1. AvatarLietuvis patriotas (IP: 78.56.39.251)

   Fū! Iškrypėlių propaganda! Gėda dėl tokių straipsnių!

  2. AvatarKlausimas (IP: 90.131.34.223)

   Bet biblijoje juk aiškiai pasakyta apie seksualines mažumas, o Lietuva yra krikščionių kraštas tai kas apgins krikščioniškas vertybes?

   • AvatarSiauraprote (IP: 90.131.32.147)

    Biblija yra išgalvotos stigmos apie tai ko žmonės bijo ir jo nesuprantu ir tai yra naudojama prieš juos pačius žmones kurie ir sugalvojus šitas nesąmones kurios ten parašytos.
    Atsigauk tu seną kaimo davatka

   • Avatarsss (IP: 78.31.227.211)

    O aš sakyčiau LGBTQ Lietuvoje yra išgalvotas dalykas. Tarpukariu ar ankščiau nieks tokių klausimų nekėlė, jokių gėjų paradų ar gėjų teisių nebuvo ir nieks dėl to nesiskundė.

   • AvatarJOO (IP: 84.15.189.60)

    Vėl tie kliedesiai apie kažkokią magišką knygą…

   • Avatarto sss (IP: 83.179.102.194)

    Tai yra kliedesys, kad lgbt zmoguciai atsirado tik neseniai, jie visada buvo Lietuvoje, kaip ir visame likusiame pasaulyje, tiesiog siauros pasauleziuros pilieciai nelabai nori pripazinti sita fakta. lgbt visada buvo! Paziurekit i senas nuotraukas, irase i google fraze lgbt old pictures ar panasiai. Nedekokit, kad svieciu jus, nes nemokate googlinti. Aciu ir geros dienos

  3. AvatarTolerant (IP: 86.100.10.45)

   Koks tas Valaitis netolerantiškas. Visai negerbia kitokios nuomonės. Teismams skundźia. Fui.

   • AvatarMoralinis degradas (IP: 88.119.136.87)

    “buvo raginama deginti, žudyti, kitaip su mumis susidoroti” – tai nėra nuomonė. Tiesiog FYI.

   • AvatarJOO (IP: 84.15.189.60)

    Neapykantos kurstymas nėra nuomonė.

  4. AvatarArtiomas (IP: 86.100.115.25)

   Valaičio bėda, kad švietėjiškas straipsnis ir turi būti tokiu, o ne verkšlenančiu, kaip skriaudžiami kitokie, t.y. negalintys daugintis.

   • AvatarOpa to: Artioma (IP: 95.213.148.98)

    Ačiū Dievui, kad šovinistiniai impotentai, kuriems mano giliu įsitikinimu greičiausiai tamsta pats ir priklausai, daugintis taip pat negali…

   • AvatarArtiomas (IP: 86.100.115.25)

    Visa bėda spalvotos vaivorykštės pseudorevoliucionierių yra ta, kad reikalauja pakeisti pasaulį pagal save. Jie kovoja ir siekia suformuoti suveltą, beprasmį pasaulį. Tai neįmanoma. Kai neatskiria daiktą ir jo ypatybes, tai rodo visišką moralinę degradaciją. Žmogus yra materija, kurią galima paliesti. Šovinistiniai impotentai – žmogaus veiklos rezultatas. Tik laiko klausimas, kada pseudorevoliucionieriai ir bus vadinami tikrais vardais.

   • Avatarto Artiomas (IP: 83.179.102.194)

    Paraset reto kvailumo komentara, sveikinu su tuo, maestro. Visu pirma, lgbt reikalauja tokiu pat teisiu, kaip ir hetero zmones kad turi, pvz. santuokos galimybe. Jus ignoruojat bene viska, kas liudija pries jusu nuomone, ir spangstat kazka apie beprasmi pasauli. Jis kuo beprasmis? Ir kuo jusu gyvenimas prasmingesnis? Prasme yra subjektyvus, nepamatuojamas dalykas ir ne jums cia nurodineti, kokia visu turi buti prasme. Jus neturit jokiu svariu argumentu, kodel vieni zmones yra prastesni pries kitus. Jusu isitikinimas vienas – neapykanta. Man pvz. netrukdo hetero zmones, tai kodoel jums trukdo homo? Esate supuvusios kulturos isaugintas mastymo impotentas, kuris negali suregzsti normalaus sakinio neiveles neapykantos.

  5. Avatar? (IP: 90.138.255.16)

   Ar teisingai supratau ? Pinigai atlygintų žalą ? O kur moralė ? ” Pinigai gali viską ? Man keistoka …

   • Avatarto klaustukas (IP: 83.179.102.194)

    Ir ką jūs čia kliedit? Nuo nusikaltimų nukentėję asmenys pagal jiems suteiktas teises gali pareikšti reikalavimą atlyginti žalą, kuri išreikšta piniginiais vienetais, daugybė žmonių kasmet prisiteisia už nusikaltimus padarytą neturtinę žalą, tai kodėl lgbt negali jos prisiteisti? Kame čia moralė? O kame čia morale raginti žmogų nužudyti ar jį sumušti? Pinigai negali atitaisyti žalos, kurią sukelia tie asmenys, bet pinigais galima tuos asmenis bausti. Čia ir yra teisės esmė. Ko nepagaunat? Kas čia keisto? Esate pernelyg bukas/-a, kad suvoktumėte, jog už nusikaltimus reikia susimokėti?

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3C, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt