P0

Vasara

Klaipėdoje prasideda pasimatymai su Jūros šventės vėjais (5)

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2020-07-24


Jau šįryt, liepos 24-ąją, Klaipėda pabudo kitokia. Įprastą gyvenimo tvarką senamiestyje ir jo prieigose gerokai pakoregavo didžiausias pajūrio vasaros renginys – Jūros šventė, žmones šį savaitgalį kviečianti į žaismingus pasimatymus su vėjais, – praneša VšĮ „Klaipėdos šventės“.

Pirmasis „Jūros šventės“ pasimatymas su vėju – „Optimist“ klasės jachtų varžybos.

Nors oficiali Jūros šventės vėliavos pakėlimo ceremonija numatyta tik penktadienio pavakarę, miestas jau pilnas šurmulio – kuriasi ir nuo vidurdienio veiklą pradeda laikinosios kavinės, savo prekystalius ruošia iš Klaipėdos, aplinkinių rajonų ir visos Lietuvos suvažiavę amatininkai, tautinio paveldo puoselėtojai ir auksarankiai meistrai. Jų šiemet bus beveik perpus mažiau nei ankstesniais metais – bemaž 400. Laikinosios prekybos vietos išretintos taip, kad nesudarytų žmonių spūsčių bei išbarstytos didesnėje teritorijoje.

Tikslas – saugi Jūros šventė

Šiemetė, jau 61-oji Jūros šventė šiemet bus kitokia. Šventės mastelį, renginių įvairovę ir gausą pakeitė pasaulinės  pandemijos kontekstas. Ir nors klaipėdiečiai ir visi Jūros šventės svečiai galės šypsotis atviromis šypsenomis – jų nedengia kaukės, organizatoriai ir visuomenės sveikatos specialistai žmones, atėjusius į šventę, ragina būti atsakingus, laikytis infektologų rekomendacijų, saugoti savo ir kitų sveikatą.

Visa šventės kultūrinė programa sudaryta taip, kad pasirodymai neužtruktų ilgiau nei 15 min., po jų bus daromos pertraukos, o veiksmas atgis arba persikels į kitas vietas jau išsiskirsčius žmonių srautams. Tam, kad nesusidarytų publikos spūstys, organizatoriai neskelbia tikslių renginių laikų, ragindami žmones laiką leisti saugiai vaikštinėjant, bendraujant kavinėse, o kultūrinės programos dalyviai patys atkeliaus pas žiūrovus.

Didžiausi ir daugiausiai publikos dėmesio sulaukdavę akcentai – Jūros šventės eisena, fejerverkai, šokančių ir dainuojančių fontanų programa bei didieji koncertai apskritai neįvyks – šios tradicijos lauks saugesnių laikų.

Naujos aplinkybės padiktavo naujas idėjas
Mato Mačiulskio nuotr.

„Naujos aplinkybės privertė ieškoti naujų raiškos formų. Renginius, kurių negalėjome įgyvendinti dėl galimo koronaviruso plitimo rizikų, keičia naujos idėjos. Pavyzdžiui, koncertinės scenos persikėlė į vilkikus ir drauge su atlikėjais migruos iš vienos miesto erdvės į kitą, taip neleisdamos susitelkti didesnėms publikos sankaupoms. Mūsų pasiūlytai taktikai neprieštaravo ir atlikėjai, kuriems turbūt nebus paprasta skaldyti programą į dalis, bet visa tai dėl jų ir auditorijos saugumo“, – sako Jūros šventės 2020 projekto vadovė Rūta Steponavičienė.

Ant mobiliųjų scenų per du šventės vakarus pasirodys populiariausi Lietuvos atlikėjai ir grupės – V. Bareikis, S. Prūsaitis, „The Roop“, DJ „Radistai“, „The Ditties“, „Voicelles“.

Dar viena muzikine erdve savaitgalį taps Dangės upė, kurioje vakarais kursuos laivelis su muzikine scena ant denio. Čia ir daugelyje kitų senamiesčio erdvių savo talentu ir kūrybiniais projektais dalinsis uostamiesčio kūrėjai – muzikos, teatro bei šokio profesionalai ir tiesiog entuziastai, po karantino tylos grįžtantys pas publiką, turintys galimybę dirbti ir užsidirbti.

Šventės vėliavnešys – burlaivis „Brabander“

Naujas sumanymas keičia ir tradicinį Jūros šventės atidarymą. Vėliavos pakėlimas įprastai tapdavo daugiatūkstantinės Jūros šventės eisenos kulminaciniu momentu. Tradiciją, į gatves išvesdavusią tūkstančius jūrinės bendruomenės atstovų, keis atraktyvus veiksmas ant vandens. Penktadienio pavakarę nuo Kruizinių laivų terminalo krantinių bus galima stebėti į Klaipėdą suplaukusių „Baltic Sail“ burlaivių burių paradą ir istorinės tradicijos, vadinamojo Nacijų saliuto, inscenizaciją, kurią įgyvendins Klaipėdon iš visos Lietuvos suvažiavę istorinių karybos klubų artileristai.

Pro Kruizinių laivų terminalą plaukiantys laivai senovinių patrankų šūviais sveikins krantą, kranto artileristai atsakys tuo pačiu. Jeigu oro sąlygos bus palankios, pakrantėje turėtų nugriaudėti virš dviejų dešimčių šūvių. Flotilei jau prisišvartavus ant klaipėdietiškojo burlaivio „Brabander“ stiebo bus iškelta Jūros šventės vėliava, kuri čia plevėsuos iki sekmadienio vakaro.

Visą savaitgalį Kruizinių laivų terminalo krantines puošiantys „Baltic Sail“ burlaiviai nebus vieniši, Dangės krantines per šventę puoš mažesnių gabaritų laivai – Istorinių laivų parado „Dangės flotilė“ laivynas. Ši Lietuvos jūrų muziejaus iniciatyva, kasmet suburianti Lietuvos tradicinės laivybos puoselėtojus bei senųjų laivų meistrus, šiemet turės svečių iš Estijos ir Lenkijos.

Televizija perkels šventę į namus

Jūros šventės atidarymo veiksmas uosto akvatorijoje ir vėliavos pakėlimo ceremonija bus transliuojami per Jūros šventės televiziją. Tai dar viena šių metų naujovė žmonėms, besibaiminantiems dėl savo sveikatos, leisianti švęsti saugiai – stebint Jūros šventę su vaizdo kamerų ir Jūros šventės TV komandos pagalba.

Jūros šventės televizija, kuri bus matoma tinklapiuose www.jurossvente.lt, www.kulturosuostas.lt,  „Facebook“ paskyrose @klaipedossventes, @kulturosuostas, „We love Lithuania“, „YouTube“ kanale „Klaipėdos šventės“ bei specialiai sukurtame Balticum TV kanale „Jūros šventė 2020“, nepertraukiamai transliuos svarbiausius šventės momentus: penktadienį – „Baltic Sail“ burių paradą ir Jūros šventės vėliavos pakėlimo ceremoniją, Lietuvos jūrų muziejaus rengiamo Istorinių laivų parado „Dangės flotilė“ įplaukimą į miestą, šeštadienį – Žuvusiųjų pagerbimo ceremoniją, vyksiančią Baltijos jūroje. Likusį transliacijos laiką užpildys pokalbiai studijoje su miesto ir jūrinės bendruomenės autoritetais, gyvi reportažai iš pačių įvairiausių šventės vietų, tiesioginės pasirodymų bei koncertų transliacijos. Visą Jūros šventės vyksmą žiūrovams perteiks energingas žurnalistų Jūratės ir Vytauto duetas, studijoje dirbs buvusi televizijos žurnalistė Dalia.

Jūros šventės televizijos interneto platybėse, panašu, jog nebus įmanoma nepastebėti – atskiras jos transliacijas pareiškė norą retransliuoti didžiuma populiarių šalies informacinių portalų.

Naujas akcentas Žuvusiųjų jūroje pagerbimo ceremonijoje

Vienas gražiausių ir didingiausių Jūros šventės renginių – Žuvusiųjų jūroje pagerbimo ceremonija, kuri tradiciškai vyksta šeštadienio vidurdienį Baltijos jūroje, šiemet turės naują ir stiprų akcentą. Į ceremoniją jungiasi ne tik Karinės jūrų pajėgos, „Baltic Sail“ burlaivių flotilė, tarnybinis uosto įmonių laivynas ir pramoginiai laivai, bet ir NATO orlaiviai, Lietuvoje atliekantys ES oro erdvės apsaugos misiją.

Praėjus kelioms minutėms po vidurdienio NATO naikintuvai praskris virš ceremonijos vietos, taip pagerbdami iš jūrų negrįžusius žmones. Į pagerbimo vietą kariniu laivu „Kuršis“ plauks ir šalies prezidentas Gitanas  Nausėda su palyda. Ceremonijos tiesioginė transliacija per Jūros šventės televiziją prasidės šeštadienį, liepos 25-ąją, 12 val.


  2020-07-24

  5 komentarai “Klaipėdoje prasideda pasimatymai su Jūros šventės vėjais”

  1. AvatarŽilabarzdis (IP: 84.208.195.201)

   Jau eilę metų stebiu Jūros šventę vykstančią Klaipėdoje, ir galiu pasakyti, kad ji vis darosi neįdomesnė, ir netgi tampa visišku “nuvalkiotu merdėjančiu skuduru”…
   Sunku pasakyti, nuo kada prasidėjo jos degradacija, bet faktas, kad ji ritasi žemyn su didėjančiu pagreičiu. Galiu pridurt, kad ir pats Klaipėdos miestas eina link to….
   Kažkada, savaip patrauklus dėl savitos liberalios laisvės “jūriškos dvasios” miestas, tampa eiline rajonine provincija Lietuvos atžvilgiu, su vienintele melžiama karve – uostu. Ir vis nuolankiai sumokanti duoklę ponams iš Vilniaus. Gaila…
   O turėtų būti atvirkščiai, Klaipėda, kuri yra turtinga viskuom, galėtų suspindėti, klestėti ir būt laisva nuo tokių Viniaus “ūkininkų” …
   Bet tai turbūt dar viena graži utopinė svajonė pamažu blėstanti, kaip ir pati Jūros šventė.

   • AvatarEimantas (IP: 85.232.128.52)

    Žilabarzdis gal pasigydik galvą. Jūros šventė išaugo iš vietinės reikšmės miesto šventės į šalies mąstu reikšmingą yvykį. Pro LEZ pravaziuok pamatysi kiek naujų fabrikų pastatyta ir dar statoma. Visa Klaipėda atnaujinama gi kasama rausiama visuose kampuose. Nė nekvepia kažkokiu smukimu ar priklausymu vien nuo uosto. Galima pagirti tave tik už tai, kad srusdamas ruspalaikyne ir gaudamas kapeikas už trolinimą bent lietuviškų žodžių sužinojai. Maladec vata. Maladec

   • AvatarŽilabarzdis (IP: 35.214.236.51)

    Eimantai, iš tavo komentaro, peršasi nuomonė, kad tu vietinis kvailelis …
    Nerašyk, savo komentarų.

  2. AvatarBangputys (IP: 88.119.136.56)

   Visa šventė išeina yra vėjinė, net dangus jai nepritaria…

  3. AvatarVirgis (IP: 84.15.180.243)

   Kur policija, kodėl nereguliuoja eismo?. Jų nėra sankryžose. Žinoma lengviau krūmuose su trikojais lindėti.

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3C, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt