P0

Verslas

Kvapams mažinti – 245 000 eurų

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2020-07-30


Bendrovė „Klaipėdos vanduo“ praneša nemalonių kvapų mažinimui jau skyrusi 245 tūkst. eurų. Metų pradžioje patvirtintoje kvapų mažinimo programoje buvo numatyta įgyvendinti 8 priemones. Didžioji dalis darbų, mažinančių nemalonius kvapus, jau įgyvendinta, teigiama bendrovės pranešime spaudai.

„Modernizuojant Dumpių nuotekų valyklą  siekiame mažinti nemalonių kvapų sklaidą. Tačiau pastebėjome, kad per dešimtmetį išryškėjo nemaloni tendencija – Dumpių nuotekų valykloje iš atitekančio nuotekų srauto surenkamų atliekų kiekis išaugo daugiau negu dvigubai. Tai rodo, kad vartotojai į kanalizaciją pila vis daugiau to, ko ten neturėtų būti – puvimą skatinančių atliekų. Jei į kanalizaciją pilamos maisto ar kitos organinės atliekos, puvimo procesas gali prasidėti jau namo vamzdyne, o to mes jau, deja, negalime kontroliuoti“, – pranešime pažymi AB „Klaipėdos vanduo“ generalinis direktorius Benitas Jonikas.

Miesto nuotekų valymo įrenginiai. Martyno Vainoriaus nuotr.

Jame teigiama, jog bendrovė, remdamasi užsienio praktika ir bendrovės atliktų eksperimentinių tyrimų rezultatais, nuo gegužės mėnesio į  miesto nuotekų vamzdyną pila nemalonius kvapus neutralizuojantį preparatą. Jis nepertraukiamai lašinamas į nuotekų srautą pagrindinėje miesto nuotekų siurblinėje Senosios Smiltelės gatvėje, o  nuotekoms tekant vamzdynu vyksta cheminė reakcija – preparatas neutralizuoja supuvusio kiaušinio kvapą primenantį sieros vandenilį. Siekiant mažinti kvapus specialus preparatas įterptas ir į Dumpių nuotekų valyklos dumblo susimaišymo talpą.

„Pastebėjome, kad įgyvendinus šias kvapų mažinimo priemones sieros vandenilio dujų koncentracija įtekėjime į Dumpių nuotekų valyklą sumažėjo 3 kartus – nuo 120 ppm iki vidutiniškai 40 ppm. Siekiant kuo efektyviau spręsti kvapų mažinimo klausimą planuojama automatizuoti kvapus mažinančio preparato padavimą į nuotekas priklausomai nuo išmatuoto sieros vandenilio koncentracijos“, – sako bendrovės generalinis direktorius.

Šių metų pradžioje „Klaipėdos vanduo“ taip pat priėmė sprendimą skirti daugiau lėšų Dumpių nuotekų valyklos dumblo aikštelėse sukaupto dumblo kiekiui mažinti. Per šių metų pusmetį dumblo išvežta už maždaug 70 tūks. eurų. Planuojama, šio mėnesio pabaigoje pasirašius naują vienerių metų dumblo tvarkymo sutartį išvežti virš 6000 tonų dumblo už maždaug 200 tūks. eurų.

Iki 2009 metų  „Klaipėdos vandens“ atviroje aikštelėje  sandėliuojamas pūvantis dumblas buvo didžiausias smarvės šaltinis.

„ Tačiau bendrovei pasistačius ir pradėjus dumblą pūdyti uždaruose rezervuaruose, jo nemalonus kvapas į aplinką beveik  nebesklinda. Taip pat nuspręsta mažinti Dumpių nuotekų valyklos dumblo saugojimo aikštelėse sukaupto dumblo kiekį. Planuojama, pasirašius naują 1 metų dumblo tvarkymo sutartį išvežti virš 6000 tonų dumblo”, – teigiama pranešime spaudai.

„Pirmieji darbai kvapų mažinimui pradėti jau kovo mėnesį. Dumpiuose, esančioje nuotekų valykloje pradėjo veikti dar viena kvapų mažinimo priemonė – uždengti trys gravitaciniai dumblo tankintuvai. Juose diskomfortą keliantis kvapas buvo intensyviausias. Dabar gravitacinius tankintuvus uždengus, nemalonaus kvapo oras yra surenkamas, ozonuojamas ir uždara ortakių sistema nukreipiamas į nuotekų valyklos biofiltrą“, – sako B. Jonikas.

Dumpių nuotekų valyklą netrukus pasieks ir dar viena kvapus mažinanti priemonė – mobilios patrankos, kurios pūs kvapą mažinantį preparatą sumaišytą su vandeniu, taip sudarant kliūtį kvapo sklidimui nuotekų valymo pirminio proceso mechaninio valymo grandyje, ties pirminiais nusodintuvais ir smėliagaude. Taip pat ketinama uždengti atvirą taršos šaltinį – nuotekų lataką, einantį iš smėliagaudžių iki pirminių nusodintuvų.

Šiems, kvapus mažinantiems darbams, ketinama skirti dar 85 tūks. eurų.


2020-07-30

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Parama

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

Paremti
Atviri dokumentai

VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

Su dokumentais galite susipažinti čia
Informacija

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Redakcijos adresas:
Tiltų g. 16 (4 aukštas)
Klaipėda, LT-91246
Tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt