Pirmasis visiškai atviras naujienų portalas
2020-08-27 |
Klaipėdos pareigūnai sudavė smūgį tarptautinei gaujai, kuri Lietuvoje verbavo žmones ir juos vežė į užsienį gatvėse platinti narkotikų. Nelegaliai uždirbtus pinigus gaujos lyderiai legalizavo Lietuvoje – prisipirko nekilnojamojo turto ir įmonių.
Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato (KAVPK) Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos (KPONTV) ir Klaipėdos apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus pareigūnai, glaudžiai bendradarbiaudami su Airijos ir Jungtinės Karalystės (Šiaurės Airijos) pareigūnais, koordinuojant Eurojustui ir Europolui, talkinant Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinei „Aras“, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos, Klaipėdos, Kauno, Šiaulių, Panevėžio ir Alytaus apskričių VPK pareigūnams, trečiadienį, rugpjūčio 26 d., atliko didelio masto sulaikymų ir kratų operaciją Lietuvoje, Airijoje ir Jungtinėje Karalystėje (Šiaurės Airijoje).
Vienu metu visose trijose valstybėse pareigūnai iš viso sulaikė 18 įtariamųjų, iš jų – 10 Lietuvoje. Pareigūnai atliko kratas 65 vietose, kurių metu aptikta daugiau nei 136 000 eurų grynais pinigais, 12 400 Jungtinės Karalystės svarų, taip pat apribotos nuosavybės teisės įtariamųjų turtui – žemės sklypams, butams, automobiliams, kurių rinkos vertė gali siekti apie 700 000 eurų.
„Vakar (trečiadienį – V. S.) įvykdyta plataus masto tarptautinė operacija – sulaikymai ir kratos. Ikiteisminis tyrimas vyko kelerius metus. Nusikalstamame susivienijame veikė iki 20 asmenų, kurių pagrindinė veikla buvo asmenų verbavimas ir gabenimas į užsienį vykdyti nusikalstamas veiklas. Taip išnaudojami buvo Lietuvos piliečiai, kurie buvo verčiami gatvėse platinti heroiną. Iš to buvo uždirbamos ženklios pinigų sumos, o nusikalstamu būdu įgytas turtas buvo gabenamas į Lietuvą ir čia legalizuojamas“, – tyrimo esmę trumpai nupasakojo Klaipėdos apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Ruslanas Ušinskas.
Išsiaiškinta, kad šią tarptautinę gaują subūrė, jos organizatoriumi, lyderiu ir įkvėpėju buvo 37 metų anksčiau Lietuvoje neteistas Klaipėdos regiono gyventojas, kuris trečiadienį taip pat buvo sulaikytas. Veiklos pradžioje jis daugiau laiko praleisdavo užsienyje, o vėliau būdavo Lietuvoje, iš kur koordinuodavo gaują, duodavo nurodymus, o savo šalyje legalizuodavo nelegaliai uždirbtus pinigus.
„Visi įtariamieji buvo pasiskirstę vaidmenimis – nuo asmenų verbuotojų iki pinigų surinkėjų. Veiklos principas pakankamai aiškūs. Lietuvoje buvo ieškomi socialiai pažeidžiami žmonės, jiems buvo žadamas geras darbas užsienyje, o Airijoje ir Šiaurės Airijoje jie jau buvo verčiami vykdyti nusikalstamas veikas, kai kuriais atvejais prieš juos buvo smurtaujama. Nukentėjusių, kurie buvo išvežti į užsienį platinti narkotikų, yra ne mažiau nei 60, bent tiek mums dabar yra žinoma. Jie yra iš visos Lietuvos“, – kalbėjo R. Ušinskas.
Beje, ir tarp įtariamųjų, ir tarp nukentėjusių yra ir moterų.
Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Alfonsas Motuzas tvirtino, jog trečiadienį sulaikyta gauja kol kas yra didžiausia Klaipėdos regione.
„Pirmoji informacija mus pasiekė prieš 5 metus, kad galimai mūsų gyventojai užsienyje vykdo nelegalią prekybą narkotikais, o uždirbtus pinigus legalizuoja Lietuvoje, čia įsigydami nekilnojamojo turto, sklypų, įmonių. Susisiekėme su Airija ir paprašėme tam tikros veiklos analizės.Įtarimai pasitvirtino, todėl buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas, intensyviai bendradarbiavome su užsienio partneriais, todėl buvo konkrečiau detalizuota visa struktūra ir nusikalstamos veiklos būdai“, – teigė A. Motuzas.
Skelbiama, jog tokio masto tarptautinė operacija, koordinuota Eurojusto ir Europolo, yra sėkmingo ilgalaikio bendradarbiavimo tarp trijų šalių rezultatas.
2018 m., Klaipėdos apskr. VPK KPONTV inicijavus šį ikiteisminį tyrimą, buvo sudaryta jungtinė tyrimo grupė, kurią koordinavo ir finansavimą skyrė Eurojustas.
Glaudų Lietuvos atstovų bendradarbiavimą su Airijos ir Jungtinės Karalystės (Šiaurės Airijos) pareigūnais užtikrino šeši koordinaciniai susitikimai Eurojuste, Hagoje.
Pasak A. Motuzo „tokio masto tarptautinės operacijos liudija apie mūsų pareigūnų profesionalumą ir gebėjimą nuosekliai ir ilgai dirbant išaiškinti net itin gerai konspiruotas įtariamųjų galimai vykdytas nusikalstamas veikas. Tačiau tyrėjai įtaria, jog nukentėjusiųjų skaičius gali būti gerokai didesnis, tad prašome visus, galimai tapusius šio nusikalstamo susivienijimo organizuotos prekybos žmonėmis aukomis, nedelsiant kreiptis į Klaipėdos apskrities policiją (8 700) 60904 arba (8 700) 60887“.
Kai ikiteisminis tyrimas bus baigtas, bylą nagrinėti turėtų vienas iš Lietuvos teismų.
Parašykite komentarą