P0

Regionas

Atgimė istorinė Kretingos dvaro rūmų veranda (1)

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2020-08-28


 Grafų Tiškevičių rūmai Kretingoje įgavo autentišką vaizdą– atstatyta istorinė, reprezentacinė Kretingos dvaro rūmų veranda. Penktadienį, po beveik šimtmečio pertraukos, šioje verandoje vėl suskambo ir muzika.

Kretingos dvaro rūmų verandos atidarymo akimirka

Kretingos rajono mero Antano Kalniaus teigimu, atstatyta istorinė veranda – tai tik vienas iš jau suplanuotų unikalaus Kretingos dvaro rūmų bei jų prieigų tvarkymo darbų.

„Grafų Tiškevičių rūmai yra vienas svarbiausių Kretingos perlų, šiemet galintis pasigirti ir rekordiniu lankytojų skaičiumi. Tad tikslingai numatome toliau investuoti į dvaro rūmų bei jų prieigų tvarkybą, – sakė A. Kalnius. – Šiuo metu jau rengiamas Kretingos muziejaus oranžerijos tvarkymo projektas. Taip pat ruošiamės dvaro parko prieigose esančio seno sovietinio bendrabučio griovimo darbams. Kartu muziejus puoselėja ir planus atkurti dvaro parko fontaną „Nykštukas“.“

Pasak Kretingos muziejaus direktorės Vidos Kanapkienės, dvaro rūmų veranda atstatyta pagal išlikusią ikonografinę medžiagą.

„Šiuo projektu įgyvendinome muziejaus viziją įrengti naują, įvairiems renginiams skirtą Kretingos kultūrinę erdvę. Taip pat buvo išspręstos gaisrinės saugos bei žmonių evakuacijos, o įrengus specialų keltuvą – ir žmonių su negalia patekimo į muziejų problemos“, – pažymėjo V. Kanapkienė.

Atstatyta istorinė Kretingos dvaro rūmų veranda visuomenei pristatyta penktadienį, Jono Karolio Chodkevičiaus, Kretingos miesto įkūrėjo, 460-osioms gimimo metinėms skirto renginių ciklo metu. Penktadienį verandoje, po beveik šimtmečio pertraukos, vėl suskambo ir muzika – pirmuosius koncertus čia surengė Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų orkestras bei Klaipėdos „Mėmelio kvartetas“.

 Daugiau apie Grafų Tiškevičių rūmų istorinę verandą

 Nacionalinio reikšmingumo kultūros vertybė – Kretingos dvaro rūmai – susideda iš rytinio ir vakarinio korpusų, tarp kurių įsiterpusi oranžerija – Žiemos sodas. Prie rytinio rūmų korpuso galinio fasado sienos įrengta veranda buvo skirta parko apžvalgai ir poilsiui, taip pat pro ją į Baltąją (pokylių) salę patekdavo į šventes pakviesti grafų Tiškevičių svečiai, kuriems čia grodavo pučiamųjų orkestras.

Istorinė veranda buvo nugriauta po Pirmojo pasaulinio karo, o 1968 metais jos vietoje pristatytas keturių aukštų Žemės ūkio technikumo mokomasis korpusas, sudarkęs rūmų ansamblio visumą bei istorinio parko kraštovaizdį. Galimybė pilnai atkurti istorinį pagrindinės grafo Juozapo Tiškevičiaus rezidencijos – Kretingos dvaro rūmų pastato vaizdą ir išplanavimą atsirado tik 2015 metais, nugriovus sovietinį svetimkūnį.

Atstatymo darbus atliko VĮ „Lietuvos paminklai“ skelbtus verandos tvarkybos ir rekonstravimo viešųjų pirkimų konkursus laimėjęs rangovas UAB „Pamario restauratorius“. Bendra statybos darbų vertė – 224 tūkst. Eur. Iš jų 43,3 tūkst. Eur skyrė Kultūros paveldo departamentas, 119 tūkst. Eur – LR Vyriausybė, likusią dalį – Kretingos rajono savivaldybė.


  2020-08-28

  Vienas komentaras apie “Atgimė istorinė Kretingos dvaro rūmų veranda”

  1. AvatarŽemaitis (IP: 90.131.33.102)

   Valio,valio,valio.

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt