P0

Švietimas

Filmo „Sistema“ režisieriai: „Į aikštelę išvedame švietimo temą“

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2020-09-15


Klaipėdiečiai režisieriai Arūnas Eimulis ir Tomas Jašinskas rugsėjo 18 dieną Lietuvos kino teatruose pristato naują lietuvišką komediją „Sistema“, kurioje filmuojasi būrys žinomų aktorių.

Iš filmo „Sistema“ filmavimo aikštelės. Eimulio Jašinsko nuotr.

Tačiau ne meninės savirealizacijos ambicija veda jaunosios kartos menininkus. Jų misija – filmu paskatinti diskusiją, kokia turi būti ateities mokykla, ir plačiai atverti vartus esminiams pokyčiams Lietuvos švietimo sistemoje.

„Mes esame įstrigę laiko kirmgraužoje: laikmečiai keičiasi, o švietimo sistema nesikeičia, nebesutampa mokyklos ir mokinių ritmai. Reikia projektų, kurie duotų vaikams sąlytį su realiu pasauliu, leistų išnirti iš to mokyklos burbulo“, – pranešime žiniasklaidai esminę švietimo sistemos problemą išryškina režisierius T. Jašinskas.

Jis pats įsidarbino mokyklos teatro studijoje tam, kad tarp mokyklos sienų ir šiuolaikinių moksleivių pajaustų tą tikrą (ne)pasitenkinimo esama sistema „temperatūrą“. Jau daugiau nei 8-erius metus T. Jašinskas ir A. Eimulis gilinasi į švietimo sistemos mechanizmą, ieško kitokio žinių perteikimo moksleiviams per kūrybiškumo prizmę. Švietimas, kino kūrėjų nuomone, yra tai, nuo ko priklauso valstybės pamatų tvirtumas.

Ruošėsi mūšiui

Idėja filmui „Sistema“ kilo dalyvaujant projektuose „Kūrybinės partnerystės“ (vėliau – „Kūrybinės jungtys“). Jų esmė – mokyklose integruoti kūrybiškus ugdymo metodus pasitelkiant įvairių sričių specialistus ir mokslininkus. Taip gimė ne vienas unikalus mokymo metodas, kaip, pavyzdžiui, „Play math“ – Andriaus Chomičiaus, filmo „Sistema“ scenarijaus autoriaus, sukurtas matematinis žaidimas, kurį jau išbandė daugiau nei 10 tūkst. mokinių ir jų matematikos pažangumo rezultatai išties stebina.

Filmas „Sistema“ taip pat gimė kaip edukacijos forma, siekiant leisti pedagogams ir moksleiviams bei jų tėvams per meninę išraišką patirti, kad mokymosi procesas gali būti kitoks ir paskatinti dialogą permainoms.

Režisieriai filmą jau pristatė ne vienoje mokykloje ir sako išties nesitikėję tokių pozityvių reakcijų. „Mane šokiravo vaikų reakcija – jie ėmė ploti viduryje filmo. Kinas yra visų pirma pramoga ir jei nori žmogų sudominti, turi jį pralinksminti, tada jis lengviau priima turinį“ , – pasakoja A. Eimulis.

E.Jašinską taip pat pribloškė vienos mokytojos refleksija, kuri išvydusi filmo personažę Stefaniją (mokyklos „geležinį kumštį“, sistemos šalininkę – red.) sušuko: „Bet juk čia aš!”.

Mokykla lyg „cypė“ 

„Palyginti su gyvenimu, mokyklos normos nėra gyvenimiškos, o greičiau kaip kalėjimo. Aš taip pasijaučiau, kai baigiau mokyklą – kaip išleistas iš kalėjimo. Yra egzaminai, kontroliniai, pažymiai, ir visi jiems meldžiasi, ir visi kenčia“, – lyg užburtą švietimo sistemos ratą regi filmo „Sistema“ režisierius A. Eimulis.

Jo matymu, tėvai reikalauja rezultatų iš vaikų, tuomet mokytojai bijo taikyti kūrybiškus metodus, o vaikai pyksta ant mokytojų, kad „sistema“ jų neįtraukia, nesudomina mokslu.

Tačiau, pasak A. Eimulio, yra drąsesnių, emociškai stipresnių mokytojų, kurie imasi kūrybiškų metodų, bet šie dažnai susilaukia kritikos iš kolegų mokytojų – taip visi mirksta nuolatiniame susipriešinime.

„Mokykla kelia asociaciją kaip „cypė“, nes turi ten eiti ir atsėdėti. Filme mes nemoralizuojame, neverkšlename ir tiesmukai nesakome, kad va, tokią ar anokią mokyklą reikia konstruoti. Švietimo sistemos temą išvedama į aikštelę – tai pirmas toks filmas lietuviško kino padangėje. Mes skatiname mokinius, mokytojus ir tėvus tą sistemą kartu pakeisti“, – filmo tikslus įvardija T. Jašinskas. Pasak jo, filme apstu asociatyvinių jungčių, atpažįstamumo, moksleiviai gali atpažinti bendraamžių prototipus, paliečiamos ir emigracijos bei patyčių temos – visa tai, kuo gyvename mes ir mūsų vaikai.

Mokytojo profesijos prestižas

A.Eimulis bene sėkmingiausia švietimo sistema laiko Suomijos praktiką: „Ten nėra egzaminų, pažymių, nėra dalykų, šie apjungiami į temas, o rezultatai yra vieni geriausių pasaulyje. Mokytojo specialybė Suomijoje yra viena prestižiškiausių ir geriausiai apmokamų“.

Kino kūrėjas, besidomintis švietimo sistemoje atliktais tyrimais, yra įsitikinęs, kad didžiausią rezultatą mokymosi kokybei turi mokytojas, jo taikoma metodika ir priemonės. „Infrastruktūra lemia mažiausiai, todėl svarbiausia yra tinkamai paskirstyti švietimui skiriamus pinigus, kelti mokytojo specialybės prestižą. Pinigai taip pat yra svarbi dedamoji motyvuojant gerus, protingus, kūrybiškus žmones rinktis švietimą karjerai“, – požiūrį dėsto A. Eimulis.

Lietuviška komedija „Sistema“, sukurta klaipėdiečių aktorių ir visos kūrybinės komandos, kino teatruose pasirodys rugsėjo 18 d. Visą premjerinę savaitę Lietuvos kino teatruose vyks susitikimai su kūrybine grupe.

Kur bus rodomi filmai, galima pažiūrėti čia: https://bit.ly/32eaaoe

Apie filmą: https://sistemafilmas.lt/


  2020-09-15

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt