P0

Miestas, Svarbu

Klaipėdiečiams – nauja prievolė dėl šiukšlių (6)

Virginija Spurytė

Virginija Spurytė
2020-09-24


Klaipėdiečiai jau netrukus privalės rūšiuoti ir maisto atliekas. Tačiau į atskirą maišelį sudėtas tokias atliekas vis tiek reikės mesti į bendrus konteinerius.

Nors maisto atliekas reikės sudėti į atskirus maišelius, juos išmesti bus galima į bendrus konteinerius. Martyno Vainoriaus nuotr.

Valstybiniame atliekų tvarkymo 2014-2020 metų plane numatyta užduotis įdiegti maisto/virtuvės atliekų rūšiuojamąjį surinkimą ir įrengti pakankamus pajėgumus atskirai surinktoms maisto/virtuvės atliekoms apdoroti. Klaipėdą jau ruošiasi šią užduoti įgyvendinti, o atitinkama maisto atliekų rūšiavimo sistema turėtų pradėti veikti per dvejus metus.

Anot Klaipėdos savivaldybės Aplinkosaugos skyriaus vedėjos Rasos Jievaitienės, iš daugiabučiuose namuose gyvenančių klaipėdiečių maisto atliekas planuojama surinkti tam tikros spalvos maišuose, kuriuos reikėtų išmesti į bendrą mišrių komunalinių atliekų surinkimo konteinerį.

„Paprastai tariant, gyventojai visas savo atliekas deda į vieną maišelį, o maisto atliekas – į atskirą, nustatytos spalvos, pavyzdžiui, raudonos. Visi šie maišeliai bendrai sumetami į mišrių atliekų konteinerius, tam kad tokių atliekų išvežimas nepareikalautų papildomų išlaidų. Kai mišrių atliekų konteinerių bus atvežamas į sąvartyną, tie maisto atliekų maišeliai „Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro“ (KRATC) Mechaninio apdorojimo įrenginiuose būtų išrenkami“, – aiškino R. Jievaitienė.

Atrinktų maisto atliekų maišelių turinys bus išpakuotas, tuomet iš jo išspaudžiama savotiška masė, kurią planuojama išvežti pasirinktam tokių atliekų tvarkytojui. „Dabar tokios atliekos tvarkomos Vievyje. Dalis jų naudojamos biodujoms gaminti, kita dalis – dirvožemiui pagerinti“, – teigė R. Jievaitienė.

Jos žodžiais, KRATC jau rengia ir teikia paraišką gauti finansavimą sukurti maisto atliekų tvarkymo sistemą.

Paklausta, kaip gyventojai bus aprūpinti tais spalvotais maišais, R. Jievaitienė teigė, jog visos detalės paaiškės prieš pat sistemai pradedant veikti.

Tokia rūšiavimo praktika nėra plačiai paplitusi Europoje, tačiau sėkmingai taikoma Skandinavijos šalyse, daugiausiai Švedijoje ir Norvegijoje.

Individualių namų gyventojams planuojama išdalinti virtuvėje naudotinas talpas (kibirėlius) maisto atliekų surinkimui ir atliekų surinkimo konteinerius (iki 120 l).

Pasiteiravus, ar gyventojai, kurie nerūšiuos maisto atliekų, bus baudžiami, R. Jievaitienė teigė, kad pažeidėjai yra labai sunkiai pagaunami. „Čia kaip ir su kitomis atliekomis, jei Viešosios tvarkos skyriui pavyksta ką nors pagauti, tada ir baudžia. Prieš paleidžiant tokią maisto atliekų tvarkymo sistemą bus labai didelė žmonių švietimo kampanija. Tikimės gyventojų sąmoningumo, nes rūšiuoti atliekų tikrai negalime priverti. Tačiau pastebime, kad ypač jaunoji karta atliekas labai atsakingai rūšiuoja. Vadinamieji varpeliai anksčiau stovėdavo tušti, o dabar vos juos spėjama ištuštinti, jie ir vėl pilni“, – kalbėjo Aplinkosaugos skyriaus vedėja.

Šiuo metu Klaipėdoje vykdomas žaliųjų atliekų ir augalinės kilmės maisto atliekų surinkimas iš gyventojų, taip pat sudaryta galimybė kompostuoti šias atliekas individualių namų gyventojams.


  2020-09-24

  6 komentarai “Klaipėdiečiams – nauja prievolė dėl šiukšlių”

  1. AvatarYxodi (IP: 90.131.39.250)

   Grubliauskas ir javaitienė_Yxodi medžių vagys

  2. AvatarKad Javaitienėi rankos nudžiutu (IP: 90.131.39.250)

   Už miesto medžių iškirtima. Yxodi šavalka

  3. AvatarJavaitienė išdavė leidimus pudė miesto mefžių iškirsti (IP: 90.131.39.250)

   Koki atkata gavai Raselė už pavogtus medžius iš mūsų?buk prakeikta vagylka

  4. AvatarVaida (IP: 86.100.133.193)

   Tikrai taip nesiruošiu rūšiuot. Užtenka kad, popierių, plastiką ir stiklą atrenku. Nežadu žaist tokių nesąmonių. Daug būnu užsienyje, tikrai tokių vėjų nėra. Kvepia eiliniu lėšų švaistymu.

  5. AvatarTomas (IP: 86.100.133.193)

   Tikrai prajuokino, nesugeba šiukšlynų sutvarkyti prie konteinerių, jie žada mus priverst išjėdas rūšiuoti. Svaigalai tikri.

   • AvatarRealybė (IP: 88.119.136.56)

    Tomai, kas yra svaigalai visi žinome, o čia būsima realybė, pagyvensim – pamatysim !

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt