P0

Kultūra

Rasos Jančiauskaitės iliustracijų parodos „Summa“ atidarymas

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2020-09-28


Spalio 2 d. 17 val. Klaipėdos lėlių teatre (Turgaus g. 9, Klaipėda) vyks Rasos Jančiauskaitės iliustracijų parodos „Summa“ atidarymas. 2019 m. projekto „Summa“ iliustracijos pelnė 1-ąją vietą vaikų literatūros festivalio iliustracijų konkurse „Sharjah Children’s Reading Festival“ (Jungtiniai Arabų Emyratai).

Rasos Jančiauskaitės iliustracijos knygai „Summa“ sukurtos studijuojant vizualiųjų komunikacijų dizaino magistro studijose Vilniaus dailės akademijoje 2017 m. Baigiamojo darbo projektą sudaro leidinys, iliustracijų paroda ir vaizdo animacija (projekto vadovė prof. Aušra Lisauskienė). Lot. kilmės žodis „summa“ reiškia „sankaupa, visuma“ arba tam tikrą pinigų kiekį, tad, anot pranešimo žiniasklaidai, R. Jančiauskaitė akcentuoja, kad pavadinimas „Summa“ atliepia idėją sudėti bendrą visumą, pajusti pilnatvę. Darbų autorė siekia panagrinėti, kas ši suma yra šiandien. Ar tai pinigų suma už nesibaigiantį prekių srautą? Ar tai ilgesys savo pilnatvės, savo bendros (vi)sumos suvokimo?

Iliustracijose ir animacijoje veikiančiuoju organizmu esti ne tik žmogaus kūnas, bet ir plastikinis maišelis – tai vartotojiškumo metafora. Projekte vaizduojama, kad plastikinis maišelis siekia įsikūnyti į žmogų, tapti neatsiejama standartizuota dalimi. Kūnas, jo išsibarstymas, inertiški judesiai ir jungtis su plastikiniu maišeliu veikia istorijos naratyve.

Piešdama iliustracijas R. Jančiauskaitė siekė išlaikyti vaizdo gyvumą, ranka brėžiamos linijos netobulumą ir autentiškumą. Vaizduojamų žmonių formas suabstraktino, kad išvengtų sąsajų su tam tikra lytimi ar amžiumi. Interpretuojama bendra masinio vartojimo laikotarpiu gyvenančio individo būsena. Viena iš projekto „Summa“ dalių yra vaizdo animacija: „Animavimas man yra nauja sfera, todėl eksperimentavau siekdama suprasti, kaip personažai gali judėti. Norėjau pasiekti judesio tikrumo jausmą. Naudojau senąjį technikos variantą, kai kadras po kadro perpiešiama medžiaga. Kopijavau judesį ir proporciją, tačiau patį personažą smarkiai stilizavau ir nepalikau realistinio žmogaus motyvo“, – pastebi parodos autorė.

Animacijos veiksmas vyksta tariamoje parduotuvėje. Žiūrovą pasitinka stumdomų durų motyvas, primenantis kasdien aplankomos vietinės parduotuvės duris. Pasak R. Jančiauskaitės, šis simbolis nukreipia ir į amžinybę, tariamus „Rojaus vartus“.

Iliustracijomis ir animacija kuriamas vizualinis dialogas su XXI a. masinės kultūros apsuptyje gyvenančiu žmogumi. Tekstinis, vizualinis ir dinaminis projekto lygmuo kviečia žiūrovą apmąstyti dabarties socialinę kultūrą, aplinkos spaudimą ir savo pasirinkimus.

Rasos Jančiauskaitės darbai Lietuvoje eksponuojami pirmą kartą. Knygos „Summa“ iliustracijų veikėjai – pabirusios žmogaus kūno dalys, tarsi už virvelių valdoma tapatybė, tad Lėlių teatras ir iliustracijų marionečių koncepcija turi gražią sąsają.

Kultūros straipsnių vidus

Parodos „Summa“ atidaryme dalyvaus ir darbų autorė.

Paroda Klaipėdos lėlių teatre veiks iki lapkričio 5 d.

Renginys nemokamas.


2020-09-28

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Parama

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

Paremti
Atviri dokumentai

VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

Su dokumentais galite susipažinti čia
Informacija

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Redakcijos adresas:
Bangų g. 5A (3 aukštas)
Klaipėda, LT-91250
Tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt