P0

Verslas

SGD terminalo svarbą pažymi geriausi istorijoje rezultatai  

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2020-10-01


Šiandien, spalio 1-ąją, prasideda nauji „Klaipėdos naftos” (KN) valdomo suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalo dujų metai.

Ta proga išplatintame pranešime žiniasklaidai teigiama, jog terminalas juos pasitinka aukštais veiklos rezultatais: per praėjusius gamtinių dujų metus (iki rugsėjo 30 d.) išdujintas ir į Lietuvos gamtinių dujų sistemą patiektas didžiausias iki šiol gamtinių dujų kiekis – 23,9 TWh, kuris pernai jis siekė 14 TWh.

„Išdujinimo kiekis yra reikšmingas rodiklis, kuris šiemet yra rekordinis ir reiškia tai, kad SGD terminalas, kadaise panaikinęs Lietuvos, kaip energetinės salos, statusą, šeštaisiais savo veiklos metais pilnai tarnauja kaip regioninė trečiųjų šalių prieigą suteikianti infrastruktūra. Kitaip tariant, terminalo klientai gali atsigabenti krovinius iš bet kur ir rinkos kainomis. Tokiu būdu gamtinių dujų vartotojams sudaromos galimybės už dujas taip pat mokėti rinkos kainą. Be SGD terminalo, kaip alternatyvos vamzdžiu tiekiamoms dujoms iš Rusijos, tai nebūtų įmanoma. Mūsų skaičiavimai rodo, kad per 2020 dujų metus Lietuvos gamtinių dujų vartotojams nuo viso gamtinių dujų suvartoto kiekio iš SGD terminalo buvo patiekta daugiau nei 70 proc. gamtinių dujų“, – SGD terminalo vaidmenį Lietuvos energetikos sistemoje akcentuoja Darius Šilenskis, KN generalinis direktorius.

Pasak jo, SGD terminalo klientai (5 įmonės) šiemet išnaudojo palankią SGD rinkos situaciją, kai dėl paklausos šoko, kurį sukėlė COVID-19 virusas,  ir dėl šiltesnės nei įprasta žiemos užsipildė Europos gamtinių dujų saugyklos, o tai lėmė ir SGD kainų mažėjimą.

Per praėjusius gamtinių dujų metus SGD terminale atliktos net 74 krovos operacijos, t. y. tiek terminale apsilankė dujovežių – tai daugiau nei dvigubai didesnis kiekis nei 2019 gamtinių dujų metais, kai atplaukė 33 dujovežiai. Iš viso 2020 gamtinių dujų metais jie atgabeno 3,5 mln. kub. m SGD, kai per lyginamuosius gamtinių dujų metus – 2,2 mln. kub. m.

„Išaugusį dujovežių skaičių (+124 proc.) lėmė komerciniai SGD terminalo naudotojų sprendimai bei tikrai konkurencinga SGD kaina tarptautinėje rinkoje. Net trys SGD kroviniai atgabenti iš JAV 2020 gamtinių dujų metais. Dar vieno krovinio iš JAV laukiame ir prie naujos gamtinių dujų metų starto linijos – jis bus atplukdytas kitą savaitę. Tai naudinga šalims, turinčioms SGD importo ir išdujinimo infrastruktūrą. Džiugu, kad Lietuva jau šešerius metus yra tokių šalių sąraše“, – komentuoja KN vadovas.

Jo teigimu, šie metai įspūdingi ne tik didžiojo SGD terminalo veiklos apimtimis, bet jaučiamas ir ryškus SGD panaudojimo proveržis.

„SGD paskirstymo stoties klientu tapo Lenkijos PGNiG, Klaipėdos uoste pradėti bunkeriuoti SGD varomi laivai. SGD kaip alternatyvūs degalai atsidūrė ir valstybės perspektyvoje. SGD užpildymo punktams įrengti iš Ateities ekonomikos DNR plano skirta 2,34 mln. eurų paramos, svarstomas Alternatyvių degalų įstatymas, kuriame numatytos SGD naudojimui palankios gairės, papildoma parama numatyta ir Klimato kaitos programoje. Atsižvelgiant į dujų emisijas ir lyginant jas su įprastų, populiariausių kuro ir energijos gamybos rūšių į atmosfera išmetamų teršalų kiekiais, akivaizdu, kad SGD ir gamtinės dujos yra itin reikšminga energijos rūšis siekiant klimatui neutralios ekonomikos 2050“, – cituojamas D. Šilenskis.

Gamtinių dujų metai skaičiuojami nuo spalio 1 iki rugsėjo 30 dienos.


  2020-10-01

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt