P0

Nuomonės

Sportas, Klaipėda, 400 000 eurų ir demokratija (1)

Valdas Pryšmantas

Valdas Pryšmantas
2020-10-09


Jau keletas mėnesių, kai reprezentacinės miesto sporto komandos negali gauti papildomos finansinės paramos iš savivaldybės biudžeto, bet šis faktas yra tik ledkalnio viršūnė, išdava kur kas didesnės problemos – nėra aiškios tvarkos kaip išdalinti pinigus. O kai jos nėra, atsiranda daug erdvės situacijos interpretacijoms.

Asociatyvi nuotrauka. pxfuel.com nuotr.

Bet kurios miesto sporto organizacijos atstovas sutiks, kad planuojant veiklą finansinė savivaldybės parama yra itin svarbi, dažnai – net lemiama, todėl aiškumas yra didžiulė vertybė.

Kiek? Kam? Už ką? Kodėl tiek? Kaip?

Atrodo, paprasti klausimai, į kuriuos atsakyti galima sugalvoti visiems suprantamą schemą.

Tačiau viešumon iškilusi istorija apie papildomų 393 800 eurų dalybas reprezentacinėms Klaipėdos komandoms leidžia daryti prielaidą, kad atsakymus rasti ne taip lengva.

Prielaidą, lyg kažkas nenorėtų permainų, nors daugelis sutinka, kad jų reikia ir yra pasiūlymų.

Priminsiu, kad šią sumą rugpjūčio pradžioje pinigus norėta išdalinti pagal tokius Savivaldybės sporto projektų vertinimo komisijos kriterijus, kurie tapo staigmena ne tik komandų atstovams, bet ir daugeliui komisijos narių. Paaiškėjo, kad komisijos vadovė juos galimai sugalvojo viena pati, be kolegų pritarimo.

O galbūt jauna specialistė vykdė kažkokius nurodymus.

Trumpai tariant – dar viena staigmena, dar viena nauja pinigų dalijimo tvarka. Tąkart komisija užginčijo naujuosius siūlymus, todėl nutarta likti prie ankstesnių kriterijų, kurie, beje, irgi nėra aiškūs.

Netikite? Paklauskite bet kurios reprezentacinės Klaipėdos komandos atstovo, kokių ir pagal ką nustatomų sumų jie gali tikėtis 2021 metams.

Jie nežino, nes žinoti negali. Kodėl? Nes nėra aiškios tvarkos.

Grįžkime prie ekspertų komisijos. Taigi, po protesto dėl naujųjų kriterijų ji rugpjūčio 10-ąją apsisprendžia nekeisti taisyklių.

Komisijos sprendimas nėra lemiamas – specialistai tik rekomenduoja, kaip ir pagal kokius principus išdalinti pinigus, o galutinį žodį taria Klaipėdos savivaldybės administracijos direktorius, sumos paskirstomos jo įsakymu.

Direktorius, prieš pasirašydamas šį dokumentą įvertina ne tik komisijos rekomendacijas, bet ir kūno kultūros ir sporto programą.

Tačiau tuomet įsakymo jis nepasirašė.

Rugsėjo 29-ąją savivaldybės administracijos direktorius sukvietė sporto projektų vertinimo komisijos narius į susitikimą, kurio metu siekta aptarti lėšų skirstymą reprezentacinėms Klaipėdos komandoms.

Kai „Atvira Klaipėda“ paklausė, kokie sprendimai buvo priimti susitikimo metu, atsakymas buvo – sprendimai nepriimti.

Direktoriaus įsakymo, kaip ir papildomų pinigų, vis dar nėra. Aiškios tvarkos – panašu, irgi.

Matyt, šis reikalas kažkaip iki metų pabaigos išsispręs. Nes papildomą paramą (kurios klubai dėl tų pačių priežasčių irgi negalėjo numatyti) teks įsisavinti per 2020-uosius, ne vėliau.

Žodį kažkaip pavartojau neatsitiktinai. Nes būtent jis vartojamas ir Klaipėdos sporto bendruomenėje – jeigu neaišku, kaip pinigai skirstomi, vadinasi tai daroma kažkaip.

O jeigu kažkaip, tai kas turi lemiamą reikšmę? Šioje vietoje aiškios tvarkos nebuvime įkaitėmis tampa ne tik sporto organizacijos, bet ir pati savivaldybė, palikusi erdvės įvairiausioms interpretacijoms.

Taip atsiranda pagrindo kalboms apie savitą demokratijos supratimą savivaldos koridoriuose, apie pažintis ir šantažą, kurie užima aiškių nuostatų vietą ir tampa lemtingais faktoriais prašant paramos.

Dedamas pamatas versijai, kad savivaldybė tokiu būdu išlaiko galimybę demonstruoti galią (suprask – kiek panorėsiu, tiek duosiu) arba pasilieka atsarginį variantą kaskart elgtis taip, kad būtų galima pateisinti situaciją. Tenkinti kažkieno užgaidas?

Kurti nemalonius precedentus, kurie toli gražu nėra pavyzdingi – juk yra kilę abejonių, kad papildomos paramos schema kuriama dėl vieno klubo, kitus paremiant dėl akių.

Nori nenori, tenka naudoti tą baisų žodį – korupcija, juk situacijų interpretacija yra vienas iš jos požymių. Net kai ketinimai yra patys geriausi, tokie kaip miesto sportui skirti papildomus šimtus tūkstančių eurų.

Norai geri, tačiau netelpa į demokratijos rėmus, nes lieka neatsakyti tie patys klausimai – Už ką? Kodėl tiek? Kaip?

Aiškumas ir skaidrumas ne tik atsakytų į sporto organizacijų ir visuomenės keliamus klausimus. Aiški tvarka užčiauptų burnas bet kokiems kritikams, į visas abejones būtų galima atsakyti tvirtais argumentais. Kiekvienas skaičius būtų pagrįstas taip, kad dingtų bet kokia galimybė net pagalvoti apie nešvarius dalykus aukščiausiuose miesto valdžios sluoksniuose.

Tokia galėtų būti (ir yra) siekiamybė, Klaipėdos sporto bendruomenėje tikrai netrūksta žmonių, kurie dabartinę pinigų dalijimo schemą laiko yda, o svarbiausia – turi pasiūlymų, kaip įsisenėjusį procesą pakeisti. Sako, kad tai nėra sunku, galima rasti gerų pavyzdžių.

Miesto valdžios pritarimas tam lyg ir yra. Bet situacija nesikeičia ir galima beveik garantuoti, kad kitais metais istorija kartosis.

Lyg tai būtų kažkam patogu. Lyg kažkas permainų nenorėtų arba galios pozicijas užimantiems žmonėms tiesiog trūksta ryžto pradėti srėbti klampią košę, gerokai anksčiau išvirtą pirmtakų.

Lyg dalis žmonių būtų paklaidinti paslaptingame miške, iš kurio išeiti nori, bet negali dėl kažkokių burtų.

Sakoma, kad sprendimai artimiausioje ateityje bus labai geri indikatoriai: ar bus traukiama į miško pakraštį, ar į jo gilumą, kur šviesos dar mažiau.

Ir teatsako laikas į visus klausimus.


  2020-10-09

  Vienas komentaras apie “Sportas, Klaipėda, 400 000 eurų ir demokratija”

  1. AvatarVienas iš plačios Klaipėdos sporto bendruomenės (IP: 90.131.32.204)

   Apie ką šis sakinių kratinys?
   Kur pagrindimas?
   Terminas sporto bendruomenė labai platus, ką iš sporto bendruomenės būtent turima omenyje?
   (Klubas, pareigos,……)
   Skambios frazės :skirstymas kažkaip, kurupcija ir pan.
   Labai jau arti “hokiejaus” mentaliteto.

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Redakcijos adresas:
  Bangų g. 5A (3 aukštas)
  Klaipėda, LT-91250
  Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt