P0

Nuomonės

Lietuva – ne Gruzija (6)

Rytas Staselis
2020-10-13


Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis atrodo akivaizdžiai pasimetęs. Jis rėmėsi savo politine patirtimi (kuri yra mažiau kokybiška, labiau – įsivaizduojama), paskutinį pusmetį įvairiomis progomis siekė išmokomis maloninti skirtingas rinkėjų grupes – pensininkus, biudžetininkus, net aukštųjų mokyklų dėstytojus, tačiau pirmąjį rinkimų į Seimą turą prapylė.

Suskaičiavus rinkėjų urnose paliktus balsus Lietuvos viršininku save įsivaizduojantis veikėjas mėgino atrodyti filosofiškai nusiteikęs, tačiau vos po dienos, matyt, galų gale suprato prarandąs įtaką bei valdžią.

Karbauskio veiksmai per ketverius metus Seimo galiorkoje rodo, kad jo vizija buvo prezidentūroje šeimininkaujantis Skvernelis su „krykštaujančiais vaikais“, koja duris atidarantis LVŽS lyderis, bendražygis Virginijus Sinkevičius Europos Komisijoje, koks nors Valius Ąžuolas arba Dainius Gaižauskas – Gedimino pr. 11 (Vyriausybės rūmai) pagrindiniame kabinete bei Agnės Širinskienės geležine ranka kontroliuojama dauguma Seime. Martyno Vainoriaus nuotr.

Ar toji nuojauta pasitvirtins esmingai, parodys antrasis rinkėjų užėjimas spalio 25-ąją. Tačiau p. Karbauskis savo bamba jaučia artėjantį košmarą: atsidūrus politinėje opozicijoje teks atsakyti į daugelį klausimų. Pradedant žurnalisto Edmundo Jakilaičio 25 klausimų rinkiniu, pakibusiu ore prieš keletą metų, tęsiant importuojamų rusiškų trąšų kokybės problemą, baigiant žemvaldystės mastu, gaunamomis Europos Sąjungos išmokomis už veiklą žemės ūkyje, kurie Lietuvoje ir ligi šiol yra ribojami, tačiau iš dalies dėl politinių bendražygių ir valdininkų ryžto stokos – ne p. Karbauskiui.

Esu rašęs apie tai, kad vienas įžymiausių pasaulio gruzinų – verslininkas, Mikheilo Saakašvilio vyriausybės reformų tėvas – Kacha Bendukidzė (1956-2014) prieš maždaug 24 metų man paklausus, ar verslininkui apsimoka eiti į politiką, siekiant pasididinti savo turtą, tvirtino nepažįstąs nė vieno stambaus verslininko, kuriam tokia kombinacija su politine karjera būtų pavykusi. Beje, lietuviškas Viktoro Uspaskicho pavyzdys tą teiginį dėl įvairesnių priežasčių patvirtina.

Tokia pati grėsmė p. Karbauskiui yra rimtesnis reikalas nei ministro pirmininko Sauliaus Skvernelio žmonos geidžiamas asfaltas ant keliuko iš Vilniaus į namus. Nors anas po „pergalingų“ rinkimų iš kailio neriasi piktai reaguodamas į finansų ministro Viliaus Šapokos viešus teiginius apie tai, kad kitiems metams, konstruojant valstybės biudžetą, nėra nei naujų mokesčių, nei fiasco patyrusios Lietuvos lenkų rinkimų akcijos/krikščioniškų šeimų sąjungos iniciatyvos dėl 13-osios pensijos.

„Ne finansų ministrui spręsti“, – kerta p. Skvernelis.

Aišku: finansų ministras geras tik tada, kada užkimdamas pusmetį aiškina, kad Lietuva per tris neprigulmybės dešimtmečius nematė nieko panašaus į iniciatyvą „milijardas milijonui“, kurią pražudė koronaviruso pandemija.

Ta proga darsyk prisimenant Gruziją… Prieš paskutinių prezidento rinkimų šioje šalyje antrąjį turą 2018 m. spalio-lapkričio mėn., kuriame varžėsi ir didžiausio oligarcho Bidzinos Ivanišvilio statytinė Salomė Zurabišvili (dabartinė prezidentė), buvo paskelbta, kad valdžia namų ūkius atleis nuo kreditų įsipareigojimų. Tarptautiniai stebėtojai vienu balsu žėrė kritiką, esą tai – net neslepiamas rinkėjų papirkinėjimas. Tačiau jis suveikė.

Kaina buvo akivaizdi – turėdamas savą prezidentą, vyriausybę bei daugumą parlamente p. Ivanišvilis, buvęs premjeras, tačiau dabar nebeužimantis jokio politinio posto, sutvėrė sau itin svarbią visišką valdžios vertikalę. Nes p. Zurabišvili konkurentas buvo p. Saakašvilio bendražygis (vienas nedaugelio tų, kurie dabar ne už grotų) Grigolas Vašadzė.

Žinoma, 13 pensija – ne apytikris 550 mln. Eur dydžio namų ūkių įsiskolinimas. Tačiau p. Karbauskio veiksmai per ketverius metus Seimo galiorkoje rodo, kad jo vizija buvo panaši: prezidentūroje šeimininkaujantis Skvernelis su „krykštaujančiais vaikais“, koja duris atidarantis LVŽS lyderis, bendražygis Virginijus Sinkevičius Europos Komisijoje, koks nors Valius Ąžuolas arba Dainius Gaižauskas – Gedimino pr. 11 (Vyriausybės rūmai) pagrindiniame kabinete bei Agnės Širinskienės geležine ranka kontroliuojama dauguma Seime.

Bet Lietuva – ne Gruzija. Ar visai – pamatysime spalio 25-ąją.


  2020-10-13

  6 komentarai “Lietuva – ne Gruzija”

  1. AvatarKis (IP: 78.61.191.164)

   Staselis atsigavo,prie ko cia Gruzija?Jeigu butu bent 2 % Jakilaicio klausimai sudomine ar teisus,si zmogus KGB rezidentas suestu su sudais?Negi tokia Staselio trumpa atmintis,ka sugebejo “padaryti “Butkevicius,o kas buvo popridaryta to asilo Kubiliaus ir tu parse drabstais sudais.Is kur skuduru,kurie parsiduoda uz grasius.Sukuria pasaka,apsika zmogu nuo galvos iki koju ir sedi patenkintas ,nes gaves ar gaus 30 sudabriniu.Kas padaryta valstieciu per keturis metus,sie “tradiciju”puoseletojai ir jiems prijaucianti per desimtmeti puses nepadare,Kas 10% skola to idioto grazino(o ji buvo milijardine ir 500 limonu guli sutaupyta?)Apie ka rasineju,bukas ir bukesnis tas Staselis.Maziau gerk.

  2. AvatarAndrius (IP: 84.15.180.136)

   Jeigu gerbiamas straipsnio autorius taip pat ieškotų atsakymų klausimuose, kaip už 1eur nusipirkti sklypą arba kaip Independence pinigai per offšorines kompanijas vaikšto, tai tada jis būtų tikras objektyvus žurnalistas. Na o dabar atleiskite man, bet kvepia elementaria pagieža valstiečių partijai ir asmeniškai Karbauskiui. Jūs, tylėdamas prieš jums imponuojančius dešiniųjų nusižengimus, neturite jokios moralinės teisės vadintis tikru žurnalitu ir reikalauti kairiųjų atsakomybės. Jeigu Staselis atsiųstų straipsnį,kuriame jis kelia aštrius klausimus ir aukščiau, mano išvadintoms aferoms aš prisipažinsiu klydęs, įvardinęs jį šališku.

   • AvatarTomas Andriui (IP: 185.144.119.119)

    Pirma, …reikalauti kairiųjų atsakomybės…. Tik visiškam kvailiui ir nemokšai valstiečiai gali pasirodyti kairiaisiais.
    Antra, ir kodėl R. Staselis turi prisiimti atsakomybę ir rašant aiškinti apie visas politikų nuodėmes nuo Nepriklausomybės atkūrimo laikų? Gal ponas Andrius galėtų pasinagrinėt ir parašyt kažką genialaus ir geriau už tai, kas skaityta Neliečiamuosiuose?

  3. AvatarSakartvelas (IP: 78.61.179.132)

   Staseli, a tau iki šiol bambą graužia?

  4. Avatarhmm (IP: 195.14.177.101)

   Tai turbūt pirmiausiai reikės atsakyti, kodėl Lietuvos ekonominiai rodikliai yra geri ir gerėja, ką pripažįsta visi ekonomistai. Ar niekas šito neklaus, nes neįdomu?

   • AvatarTomas (IP: 185.144.119.119)

    Negirdėjau, kad mūsų kaimynų Latvijos, Estijos ar Lenkijos prastėtų. Ar ir ten valstiečiai prisidėjo? Vienas faktas kaip blynas, kad per keturis metus pas kaimynus socialinė ir ekonominė situacija gerėjo labiau nei pas mus. Mes tiesiog stengėmės nepaskęsti tolstančių kaimynų dulkėse. Jei to nebūtų pavykę padaryti, tai Karbauskio ir co rezultatai būtų artimesni į socdemų.

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt