Iš betono kuria garso kolonėles

Kultūra

Betonas kasdienybėje sutinkamas architektūroje, industriniuose interjeruose, gatvėse. Ši puikiai atpažįstama medžiaga, kaip minimalistinės estetikos išraiška, plačiai naudojamas interjeruose. Betonas, mūsų dienomis simbolizuojantis modernumą, tapo atradimu ir dizainerei Gražinai Bočkutei. Tirdama šią medžiagą ir jos savybes, ji betoną taiko naujajame projekte, kurdama garso kolonėles.

Pasiremdama tyrimais dizainerė siekia nagrinėti medžiagos technologiją ir tinkamumą aukštos kokybės garsui pasiekti.

Pačius pirmuosius betoninius prototipus dizainerė sukūrė dar 2016 metais, gimus idėjai ieškoti naujų medžiagiškumų garsui perduoti. Įkvėpimo unikaliam garso objektui sukurti ieškojo ir kasdienybėje.

Kaip teigia pati dizainerė, sumanymas projektui CONCRETUS kilo gimtajame mieste Klaipėdoje, stebint ant Klaipėdos molo esančius bangolaužius (tetrapodus). Dizainerės akį patraukė betono, metalo ir bangų garso sąsaja. Atlikus tyrimą, paaiškėjo, jog garso sistemų medžiagiškumas yra mažai nagrinėtas. Dominuoja plastikas ir medis, todėl pasirinktas būtent šis betono, metalo ir garso junginys, kaip pagrindinė inspiracija siekiant brutalistinės estetikos.

Apie šį sumanymą G. Bočkutė papasakojo ir garso įrašų studijų atstovams, garso inžinieriams, iš kurių gavo pritarimą dėl tokio projekto potencialo, bet tam turėjo atlikti platesnį tyrimą ir eksperimentus. Nors tai užtruko laiko, susiklosčiusios palankios aplinkybės dizainerei leidžia projektą vystyti toliau ir netrukus pristatyti jį plačiajai visuomenei.

Projekto išskirtinumas – unikalus dizaino procesas

Kadangi objektai kuriami pasitelkus rankų darbą, kūrybinis procesas yra fiziškai sudėtingas. Taip pat daug eksperimentuojama: betono mišinio maišymas su metalo dulkėmis, liejimas plastiko formose, šlifavimas, medžiagų derinimas (varis, plienas, aliuminis).

„Eksperimentuojant atrandu, jog ši medžiaga itin laisva kūrybinei išraiškai – ji gali būti įvairių spalvų, įvairių tekstūrų. Pasirinkus skirtingą žvyro-cemento santykį, pridėjus įvairių priemaišų gaunami dar įdomesni rezultatai. Forma – minimalistiška, taip siekiant pabrėžti pačią medžiagą ir nieko daugiau. Per keletą mėnesių kartu su inžinieriumi Matu Jurginiu atlikome plačią šio lauko – betono tinkamumo garsui – analizę ir tyrimus, išbandėme pirmuosius į garso kokybę orientuotus liejinius ir eksperimentus. Atlikti eksperimentai įrodo, kad garso reprodukcijai galima pritaikyti daugiau medžiagų pasitelkiant naujausias technologijas. Manau, kad naujų medžiagiškumų ir formų paieška svarbi garso sistemų inovacijų kūrimui“,  – pranešime spaudai teigia G. Bočkutė.

Garso kolonėlė priderinta interjerui

Šiais laikais garsiakalbiai yra įvairių formų ir dydžių, vieni pasižymi labiau sušvelninta, kiti – originalia išvaizda. Įsigydami garso kolonėlę ieškome geros garso kokybės, tačiau ne ką mažiau ieškome ir tinkamos estetikos.

Šios betoninės garso kolonėlės puikiai tinka industrinio stiliaus mėgėjui, nes leidžia tarsi susilieti su aplinka klausantis savo mėgstamiausių įrašų. Tvirti betoniniai blokai primena architektūrinę skulptūrą, tačiau sukurti eksperimentai – skulptūros – gali pasigirti aukštos klasės garso technologija.

Minimalizmas, šiurkštūs ir neapdoroti paviršiai bei neutralus pilkos spalvos atspalvis yra puikus pramoninio interjero atspindys. Neutralus dizainas apjungia kontrastą tarp natūralių ir grubių betoninių paviršių, aptakių metalinių detalių, suteikdamas garsiakalbiui unikalią išvaizdą.

Kokia galutinė forma ar išraiška bus pasirinkta baigtiniam produktui, dizainerė dar nėra linkusi atskleisti.

„Tam būtina atlikti dar keletą eksperimentų, skirti daugiau laiko randant asmeninę ir būsimo vartotojo tenkinančią išraišką. Kartu su inžineriumi Matu Jurginiu tęsiame projektą ir tikimės, kad netrukus galėsime pristatyti šių eksperimentų rezultatą. Tikime, jog galutinis produktas pritrauks ne tik asmenis, ieškančius naujos, šiuolaikinės estetikos technologinių produktų, tačiau ir melomanų, garso inžinierių bei lietuviško dizaino entuziastų dėmesį“, – sako dizainerė.

0 Comments

Submit a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti klaidą
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Kultūra

Spalį - Dizaino savaitė Klaipėdoje

Asociacija „Dizaino forumas“ festivalio DIZAINO SAVAITĖ metu rengia lietuviško dizaino ekspoziciją „Gero dizaino erdvė“. Klaipėdos Kultūros fabriko erdvėse duris atvers šiuolaikinio dizaino ...
2020-09-14
Skaityti daugiau

Kultūra

Dizaino savaitė perkeliama į rudenį

Festivalis DIZAINO SAVAITĖ 2020 dėl pandemijos susidariusios situacijos iš gegužės pabaigos perkeliamas į rugsėjį. Renginys, kaip ir numatyta, be kitų ...
2020-04-01
Skaityti daugiau

PARAMA

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos” žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja – paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai” sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

ATVIRI DOKUMENTAI

VšĮ „Klaipėda atvirai” kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat – detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai” dalininkų sąrašą.

Susipažinti su dokumentais.

INFORMACIJA

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Puslapio taisyklės.

Redakcijos tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt

Pin It on Pinterest

Share This