P0

Jūros istorijos

Veneros šukos – tai ne kirpėjos įrankis

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2020-11-19


Lietuvos jūrų muziejus antrąjį karantiną pasitiko siūlydamas lankytojams ir gerbėjams neapleisti jo ir lankytis virtualiai tinklalapyje www.muziejus.lt bei socialinėse „Facebook“, „Instagram“ paskyrose. Čia, o kartu ir interneto dienraštyje „Atvira Klaipėda” nuolat bus publikuojama išskirtinė medžiaga, skelbiami įvairūs konkursai.

Šįkart muziejus supažindina su moliuskais – daugialąsčiais bestuburiais gyvūnais, minkštakūniais, dažnai turinčiais išorinę kriauklę. Jie  skirstomi į pilvakojus, galvakojus ir dvigeldžius.

Galvakojai (aštunkojai, kalmarai, sepijos, kt.) moliuskai turi gerai išsivysčiusią kraujotakos ir nervų sistemą, jutimo organus, galvos smegenis, kuriuos gaubia kremzlinė kaukolė. Kalmarai gali užaugti daugiau 10 metrų ilgio. Juos sunku stebėti, kadangi tai – dugno, gelmių gyventojai. Jais mėgaujasi nardymo čempionais vadinami kašalotai, kurie neįkvėpę oro gali išbūti po vandeniu iki 2 valandų.

Kai kurių dvigeldžių moliuskų kriauklėse gali užaugti perlai. Kaip tai nutinka? Į kriauklę pakliuvęs svetimkūnis, pavyzdžiui, smėlio smiltelė, yra padengiamas daugybe perlamutro sluoksnių, todėl po truputį geldelėje auga perlas. Jei perlas tikras, tvirtas jis išliks kiek daugiau nei 100 metų.

Pilvakojų moliuskų yra gausiausiai. Šioje grupėje išsiskiria Veneros šukos. Plėšrūs šios rūšies mureksai paplitę Ramiajame ir Indijos vandenynuose. Unikalios formos kriauklės pasižymi ilgu sifoniniu kanalu ir gausiais įvairaus ilgio spygliais, kurie gina nuo kitų plėšrūnų, neleidžia įklimpti į minkštą dugno gruntą. Pavadinimas siejamas su romėnų meilės deive Venera. Pasakojama, kad deivė šią kriauklę įsegdavo nieko nenutuokiantiems vyrams į plaukus ir šie vargšai ją beviltiškai įsimylėdavo, išeidavo iš proto. Plačiau apie mureksus pasakoja Lietuvos jūrų muziejaus virtuali paroda.

Išsamiai apie tokius jūrų gyvūnus pasakoja ir knyga „Lietuvos jūrų muziejaus rinkiniai prabyla. Kriauklės“ (autorius Algirdas Stankevičius), skirta pristatyti išskirtinį Lietuvos jūrų muziejaus jūrų moliuskų kriauklių rinkinį, kuriame virš 23 000 egzempliorių iš įvairių pasaulio vietų, visų vandenynų, daugumos jūrų. Didelių ir mažų, nepaprastai gražių ir nekrentančių į akis pilkokų kriauklių. Kolekcijoje daug retų, endeminių rūšių, kuriomis didžiuojasi geriausi pasaulio muziejai. Ši knyga skirta visiems, ką vilioja nepasakomai įvairus ir paslaptingas kriauklių pasaulis, kas geidžia sužinoti, kada žmogus pradėjo vartoti moliuskus maistui, o jų kriaukles buityje, kada jis atskleidė ir įvertino jų grožį, panaudojo savo kultūroje, kaip tęsiasi žmogaus ir gamtos kūrybinis bendravimas. Beej, knyga yra išleista dviem skirtingais viršeliais!


  2020-11-19

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Redakcijos adresas:
  Bangų g. 5A (3 aukštas)
  Klaipėda, LT-91250
  Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt