P0

Kriminalai ir nelaimės

Siekia pažaboti per dažnus žmonių sulaikymus

Palmira Martinkienė

Palmira Mart
2020-11-26


Lietuvoje kasmet 48 valandoms sulaikoma apie 20 tūkst. asmenų, iš kurių kas šeštas sulaikymas – ne nusikaltimo vietoje.

Nueinanti Vyriausybė nusprendė palengvinti neretai be būtinos priežasties sulaikomų asmenų teises – trečiadienį Vyriausybės posėdyje teisingumo ministras Elvinas Jankevičius pristatė tai numatantį Baudžiamojo proceso kodekso 140 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą.

Lietuvoje kasmet 48 valandoms sulaikoma apie 20 tūkst. asmenų, iš kurių kas šeštas sulaikymas – ne nusikaltimo vietoje. Policijos nuotr.

„Teisingumo ministerijos vertinimu, remiantis gerąja Europos Sąjungos praktika, užtikrinant žmogaus teisių apsaugą sulaikymai turi būti tik išimtinais atvejais”, – pristatydamas projektą pabrėžė ministras.

Jo teigimu, dabar siūloma asmenį sulaikyti tik tada, kai jį numatoma suimti.

Pasak teisingumo ministro, tais atvejais, jei asmuo sulaikomas ne darantis nusikaltimą, turi būti kreipiamasi į teismą dėl jo suėmimo, išskyrus tuos atvejus, jei paaiškėtų naujos aplinkybės, kurios nebuvo žinomos prieš asmenį sulaikant.

E. Jankevičius pabrėžė, jog šie pakeitimai atimtų galimybę pareigūnams piktnaudžiauti savo teisėms laikinai sulaikant žmones, kai yra akivaizdu, jog net neketinama sulaikyto asmens vėliau suimti.

Siūlomame įstatymo pakeitimo projekte numatoma keisti ir sulaikymo apskundimo procedūrą, įpareigojant ikiteisminio tyrimo teisėją tokį skundą išnagrinėti per 20 valandų nuo jo gavimo momento.

„Dabartiniame įstatyme numatyta, kad per 10 dienų [turi būti išnagrinėtas skundas], bet kai sulaikymas yra 48 valandoms, tai išnagrinėjimas per 10 dienų neturi jokio pagrindo”, – egzistuojančią nelogišką normą paaiškino ministras.

Taip pat siekiama, kad ikiteisminio tyrimo pareigūnai sulaikyto asmens negalėtų apklausti be gynėjo.

„Šiais pakeitimais taip pat stiprinama laikinai sulaikyto asmens teisių apsauga, siekiant, kad ikiteisminio tyrimo pareigūnai negalėtų apklausti asmens, nedalyvaujant jo gynėjui”, – pabrėžė pranešėjas.

Pateiktam įstatymo projektui be jokių pastabų senasis ministrų kabinetas pritarė, tačiau kad jis įsigaliotų, dar privalės pritarti ir naujasis Seimas.


  2020-11-26

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt