Aktas, kuris galioja ir įpareigoja (1)

Mums rašo
Vytautas Šilas, Mažosios Lietuvos reikalų tarybos pirmininkas
2020-11-30

1918 metų lapkričio 30 dieną Mažosios Lietuvos Tautinė Tarybą paskelbė Deklaraciją, vėliau pavadintą Tilžės Aktu, kad Mažoji Lietuva skiriasi nuo ją valdžiusios Vokietijos ir reikalauja ją įjungti į Lietuvos valstybės sudėtį. Šio testamentinio Akto 102-ųjų metinių proga nuoširdžiai sveikinu visus Mažosios Lietuvos bičiulius, o ypač Mažosios Lietuvos reikalų tarybos narius, menančius ir kitiems primenančius šią reikšmingą lietuvių tautos gyvenimo dieną!

M. Mažvydo, J. Bretkūno, K. Donelaičio, L. Rėzos ir Vydūno gyvenimo ir veiklos žemė yra pirmasis literatūrinės lietuvių kalbos aruodas, o Tilžės Aktas – nepraradusių tautinės savigarbos lietuvininkų sprendimas būti kartu su visa lietuvių tauta. Tilžės Aktas buvo veiklos kelrodis 1923 metų Vyriausio Mažosios Lietuvos Gelbėjimo komitetui, 1946-1963 metais – Mažosios Lietuvos Tarybai (Vokietijoje), 1953-2005 metais Mažosios Lietuvos Rezistenciniam Sąjūdžiui (Kanadoje ir JAV). Juo vadovaujasi ir 1989 metais Vilniuje susikūrusi Mažosios Lietuvos reikalų taryba (MLRT).

Prasminga įžanga eiliniam neeilinės datos prisiminimui, nepaisant Covid-19 grėsmių, tapo šių 2020-ųjų rudens įvykiai. Spalio 2d. Klaipėdos I. Simonaitytės bibliotekoje buvo pristatytos dvi Tilžės Akto ir jo pasekoje vykusio Klaipėdos krašto sukilimo temas nušviečiančios knygos – Vytauto Šilo sudarytas straipsnių rinkinys (mokslinis redaktorius dr. Algirdas Matulevičius) „Mažoji Lietuva: lietuvininkų kovos” ir pasakotojos talentą turinčios rašytojos Editos Barauskienės lietuvininkų kronika „Gyvasis lietuvybės kraujas”. Iki karantino įvedimo dar spėta spalio 17 d. Kaune surengti konferenciją Martyno Mažvydo gimimo 500-mečiui paminėti. Renginys praėjo Tilžės Akto dvasioje, minutės tyla buvo prisimintos sovietinės Mažosios Lietuvos gyventojų genocido aukos. Lapkričio 26 d. Klaipėdos miesto taryba pritarė MLRT Klaipėdos krašto skyriaus ketinimui pagerbti Tilžės Akto signataro Viktorą Gailių atminimo lenta Klaipėdoje.

Mieli bendražygiai ir Mažosios Lietuvos mylėtojai, linkiu jums visiems prasmingų sumanymų, kovingo ūpo ir sėkmės garsinat Mažosios Lietuvos reikalą!

Žymos:

Komentarai (1):

Įrašo “Aktas, kuris galioja ir įpareigoja” komentarų : 1

  1. Kamara parašė:

    Kaip tiksliai MLRT pirmininkas V, Šilas įvardino Tilžės akto reikšmę. Tilžės Aktas buvo veiklos kelrodis 1923 metų Vyriausio Mažosios Lietuvos Gelbėjimo komitetui, 1946-1963 metais – Mažosios Lietuvos Tarybai (Vokietijoje), 1953-2005 metais Mažosios Lietuvos Rezistenciniam Sąjūdžiui (Kanadoje ir JAV). Juo vadovaujasi ir 1989 metais Vilniuje susikūrusi Mažosios Lietuvos reikalų taryba (MLRT).

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Klaipėdos/Mažosios Lietuvos istorija

Tilžės akto originalas saugomas Kaune

Vytauto Didžiojo karo muziejuje tarp 60 tūkst. eksponatų saugomas ir vienas iš Tilžės akto originalų egzempliorių. Ilgai manyta, kad dokumento ...
2022-11-26
Skaityti daugiau

Klaipėdos/Mažosios Lietuvos istorija

Vakaras Tilžės aktui paminėti

Lapkričio 29 d., antradienį, 18 val. , Pilies muziejaus konferencijų salėje (Priešpilio g.2) vyks renginys, skirtas artėjantiems Klaipėdos krašto metams ...
2022-11-25
Skaityti daugiau

Miestas, Svarbu

Tilžės akto signatarams - laikina pagarba

Siūlymai ir diskusijos, kaip Tilžės akto signatarus Klaipėdoje įamžinti vienoje vietoje, o ne kabinant atminimo lentas ant atskirų pastatų, yra ...
2020-12-08
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This