P0

Miestas

Ką pavyko aptikti šv. Jono bažnyčios vietoje? (2)

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2020-12-10


Kultūros infrastruktūros centro (KIC) užsakymu atliekant buvusios Šv. Jono bažnyčios vietos archeologinius tyrimus Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto (BRIAI) darbuotojai atidengė apie 30 proc. statinio pamatų.

„Per rugpjūčio–spalio mėnesius ištyrėme 606 kvadratinių metrų plotą, atidengėme bažnyčios bokšto, sienų pamatus, juose išmūrytus šešis kontraforsus, dvi vidaus kolonas, dvi puskolones, nežinomo mūrinio priestato pamatus šiaurinėje bokšto dalyje (iki 1854 m. gaisro), šildymo sistemą, grindinio likučius, kapų vietas. Surinkome įvairių XVI–XX a. radinių – ir iš nugriautos bažnyčios, ir patekusių čia iš kitur“, – pranešime cituojama dr. Raimonda Nabažaitė, KU BRIAI mokslo darbuotoja.

Pasak jos, bažnyčios apdailos ir funkcinių elementų rasta nedaug. Rasti akmens ir marmuro plytelių fragmentai, grindų ir sienos glaisto dalis su išlikusių plytelių spaudu, išorinio sienų tinko elementai, skalūninės stogo dangos, vitražo švininių juostelių bei stiklo fragmentų, keletas dekoratyvinių elementų, metalinių tvirtinimo detalių ir kt.

„Tyrimais nustatyta, kad statant bažnyčios pamatus buvo naudojami stambūs lauko akmenys, o jų tarpai užpildyti smulkesniais (taip pat ir grindinio) akmenimis, plytgaliais. Pamatuose sveikos plytos yra vieno standarto, kuris taikytas bažnyčiai statyti 1706 m. Tuo tarpu bažnyčios griuvenose rasta net kelių skirtingų rūšių ir dydžių plytų. Jos liudija, kad po 1854 m. gaisro ar kitų bažnyčios tvarkybos darbų naudotos įvairesnės plytos“, – dalijosi pastebėjimais dr. R. Nabažaitė.

Archeologiniams tyrimams atlikti buvo skirta 20 tūkst. eurų, jie finansuoti iš Paveldotvarkos 2020 m. programos, kuri tvirtinama kultūros ministro įsakymu, lėšų.


  2020-12-10

  2 komentarai “Ką pavyko aptikti šv. Jono bažnyčios vietoje?”

  1. Keistokas straipsnis. KIC reklamuojasi (buvę “Lietuvos paminklai”)? Nė vieno žodžio, kad didesnę dalį lėšų tyrimams skyrė Klaipėdos savivaldybė, o ir patys liuteronai nemenkai prisidėjo. Tyrimai vyksta apjungus jėgas ir tai ne vien KIC ar KPD nuopelnas.

   • Tai pranešimas spaudai, ne “Atviros Klaipėdos” publikacija. Portale apie finansavimą ir kitus su bažnyčios atstatymu susijusius
    reikalus rašyta ne vieną ir ne du kartus.

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Redakcijos adresas:
  Bangų g. 5A (3 aukštas)
  Klaipėda, LT-91250
  Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt