P0

Jūros istorijos

Kokia buvo Delfinariumo pradžia?

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2020-12-28


Lietuvos jūrų muziejus antrojo karantino metu siūlo lankytojams ir gerbėjams neapleisti jo ir lankytis virtualiai tinklalapyje www.muziejus.lt bei socialinėse „Facebook“, „Instagram“ paskyrose. Čia, o kartu ir interneto dienraštyje „Atvira Klaipėda” nuolat publikuojami įdomūs faktai, skelbiami įvairūs konkursai.

Šįkart muziejus trumpai supažindina su tuo, kokia buvo Delfinariumo istorijos pradžia.

„Delfinariumo statybos buvo pradėtos 1987 m., o ambicingas statybų projektas pavadintas kaip „Gyvūnų baseinų kapitalinis remontas“. Kaip ir jūrų muziejaus atveju – nenorėta savo užmojais erzinti aukščiausios valdžios. Delfinariumo kūrėjai jau turėjo įgiję nemažai teorinių ir praktinių žinių po jūrų muziejaus statybų, bet vis tiek teko pasukti galvą ieškant finansavimo, statybinių medžiagų, įvairių technologinių sprendimų. Tuometiniam muziejaus direktoriui Aloyzui Každailiui besidairant medžiagų teko nemažai pavažinėti, sudaryti šiandien visiškai neįtikėtinai skambančių sandorių. Pavyzdžiui, Sibire tariantis dėl frakcionuoto smėlio jūros vandens filtrams mainais buvo paprašyta dviejų sunkvežimių raudonų plytų. Militopolyje Ukrainoje ieškant šaldymo kamerų žuvims, kuriomis bus šeriami delfinai, tenykštės gamyklos direktorius jas pažadėjo už tuomet labai populiarų Lietuvoje gamintą televizorių „Šilelis“, arba, Maskvoje, kompresoriai pumpuoti Baltijos jūros vandeniui buvo perleisti sutikus „išrūpinti“ gamyklos direktoriui dvi savaites poilsio prabangiame Palangos viešbutyje, o darbuotojams vietas poilsio namuose. Tuo metu jau stipriai klibančioje SSRS barteriniai mainai buvo tapę normaliu dalyku”, – Lietuvos jūrų muziejaus gide, „Jūros istorijos“ rašo Kristina Sadauskienė.

Delfinariumo statybos. Lietuvos jūrų muziejaus nuotr.

Dar įdomesni dalykai prasidėjo susimąsčius iš kur atkraustyti delfinariumo gyventojų – delfinų. Delfinų ieškota pirmiausia Batumyje, Gruzijoje, vėliau delfinariumo kūrėjai buvo nuvykę net iki Kubos.

„Kai jau atrodė, kad delfinai šiaip sau nesimėto, A. Každailis sulaukė mįslingo skambučio – skambintojas pasiteiravo ar jam dar reikia delfinų ir pažadėjo, kad gali jų parūpinti. Muziejaus direktorius išsiruošė į Maskvą, susitikimas dėl delfinų vyko tarpininko bute. Pasirodo Kryme-Sevastopolyje buvo išformuojamas karinis delfinariumas, susitarta dėl penkių delfinų perėmimo už du milijonus rublių. 1993 m. rugsėjo 21 dieną delfinai atvyko į Klaipėdą. Jie buvo atskraidinti lėktuvu ir specialiai jų transportavimui parengtais sunkvežimiais atgabenti į delfinariumą. Kelionės metu delfinus lydėjo biologė, veterinarė ir trenerė. Biologė Klaipėdoje liko kelis mėnesius, trenerė – visus metus – reikėjo paruošti būsimus delfinų trenerius, veterinarus. Delfinariumas buvo atidarytas 1994 m. balandžio pabaigoje”, – rašo K. Sadauskienė.


  2020-12-28

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt